Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Kvasinková infekce u dětí, její příznaky a léčba

(foto: ProAlergiky.cz)
(foto: ProAlergiky.cz)

Kvasinková infekce u dětí jsou poslední dobou často skloňovaná slova. Co ji způsobuje a jakými příznaky se projevuje? Jak souvisí s atopickými projevy zejména u malých dětí? Lze její příznaky zmírnit nebo ji zcela vymýtit?

Kvasinky se vyskytují v ústech, trávicím traktu i na poševní sliznici. Pokud je jejich množství přiměřené, jsou s ostatní mikroflórou v rovnováze a nezpůsobují žádné obtíže. K problémům však vede přemnožení kvasinek, k němuž dochází primárně v trávicím traktu – kůže je jen odrazem střevní sliznice.

Různorodé příznaky kvasinkové infekce

Mezi nejčastější projevy přemnožené kvasinky u dětí patří tyto:

 • typická oválná nebo kruhová ložiska kvasinky mincovitého tvaru
 • zarudnutí v oblasti záhybových míst (podkolenní jamky, ohbí loktů, krček miminek, oblast za ouškem)
 • seboroická dermatitida
 • soor (moučnivka – mléčně bílé povláčky na tvářové sliznici, jazyku a patře malých dětí)
 • zažívací potíže – průjmy nebo naopak zácpa, koliky či ublinkávání

Jak se kvasinka projevuje
Jak se kvasinka projevuje

Příčiny přemnožení kvasinky

Novorozenec se za normálních okolností s kvasinkami setkává poprvé během porodu, kdy se při průchodu pochvou usídlují na sliznici dutiny ústní dítěte, při polykání se dostávají dále do zažívacího ústrojí a v malém množství je brzy obsahuje i stolice. To je ale ještě pořád normální stav. 

K přemnožení kvasinek na kůži (a to se týká jakéhokoli věku, zejména však raného dětství) napomáhají tyto faktory:

 • zvýšená vlhkost kůže, teplo, pocení
 • nevhodná strava (ať už dítěte nebo kojící matky) s nadbytkem sacharidů (živiny pro kvasinku)
 • případné další infekce (např. respirační)
 • léčba některými typy léčiv (zejména antibiotika), která narušují přirozenou mikroflóru

Hledejme souvislosti ve střevech

Podstatnou roli hraje už způsob porodu – porod císařským řezem je negativním faktorem. Dítě takto porozené se  kvůli sterilnímu prostředí na operačním sále osidluje později nejen kvasinkami, ale i žádoucími probiotickými bakteriemi, které množství kvasinek umějí držet pod kontrolou.

Vliv má také výživa v prvních týdnech života dítěte – podání umělého mléka je z hlediska střevní mikroflóry méně příznivý faktor nežli kojení. Avšak i v případě kojení má zásadní vliv strava a stav střevní mikroflóry maminky, kde přemnožená kvasinka (patří sem i např. vaginální kvasinkové infekce) znamená riziko přenosu na dítě.

Dodejme, že střevní mikroflóra, moderně nazývaná mikrobiom, je základním kamenem imunity, a to asi ze 70–80 %. Přemnožená kvasinka a v jejím důsledku nezdravá střevní mikroflóra ovlivňuje celkové zdraví člověka, imunitu pak velmi významně.

Zhoršování atopických potíží

Jedním z onemocnění souvisejících se špatnou funkčností imunity je atopie, která se u dětí nejčastěji projevuje ekzémem a alergií na potraviny. Přemnožená kvasinka tedy může u predisponovaných jedinců působit rozvoj atopických obtíží. Kvasinková infekce je častým doprovodem atopického ekzému a komplikuje jeho léčbu. 

Jakmile proto upravíme střevní mikroflóru, stabilizují se také atopické obtíže, které touto úpravou střevní mikroflóry, především redukcí přemnožené kvasinky můžeme velmi dobře zvládnout.

Jak zredukovat kvasinku aneb léčba kvasinkové infekce metodou Ing. Věry Zíkové

Tento komplexní postup je založen na úpravě stravy a důsledné kosmetické péči o pokožku. Funkčnost a úspěšnost tohoto postupu byla úspěšně ověřena na stovkách dospělých a především dětí ve věku 0–3 roky.

Tato metoda nepoužívá konvenční antimykotické masti ani masti kortikosteroidní.

1. Úprava jídelníčku

Kvasinka se živí sacharidy. Zásadou je tedy kompenzovat sacharidy zelenou zeleninou, jak si dále naznačíme.

Mezi zdroje sacharidů patří tyto potraviny:

 • obiloviny (kvasinku přemnoží zejména bílá mouka neboli klasická pšenice Triticum aestivum, zatímco jáhly, pohanka, špalda, oves, atd. jsou s ohledem na kvasinku relativně bezpečné obilniny)
 • ovoce
 • sladká zelenina (zejména mrkev – velmi silně pomnožuje kvasinku, je chyba s ní začínat příkrmy)
 • škroby
 • jídla obsahující plísně (zrající sýry, atd.) nebo kvasnice nebo vyrábějící se kvašením (ocet, alkoholické nápoje, pekařské výrobky)
 • jednoduché cukry (nebezpečné jsou zejména sladké nápoje)
 • mléčné výrobky – u dětí 0-3 roky jsou mléčné výrobky nejsilnějším alergenem, a tedy spouštěčem atopických projevů, takže je vysazujeme z jídelníčku. Klasické umělé mléko u nekojených dětí nahrazujeme umělým mlékem Nutrilon allergy care (případně Nestlé Althéra). Většina mléčných výrobků zároveň obsahuje laktózu, což je jednoduchý cukr.

V případě, že je dítě kojeno, je nezbytné, aby protikvasinkovou stravu dodržovala kojící matka. V případě, že dítě kojeno není a je na umělém mléce, volíme mléko Nutrilon allergy care (případně Nestlé Althéra) a dodržujeme protikvasinkové příkrmy (v podstatě strava postavena na této tabulce).

Podrobněji o souvislosti atopického ekzému dětí ve věku 0-3 roky a stravy se můžete dočíst v článku o atopickém ekzému a potravinové alergii.

Cílem není vysadit veškeré sacharidy, nutričně by to bylo dokonce nevhodné – cílem je udržet střeva zdravá, se zdravou střevní mikroflórou, kdy kompenzujeme příjem výše uvedených potravin (tj. sacharidů a mléčných výrobků) zelenou zeleninou. Nejvíce „protikvasinková“ je pak zelená syrová zelenina.

Ona kompenzace a balancování potravy znamená například to, že pokud jedno jídlo je postaveno na sacharidech, další chod by již měl zahrnovat „něco zeleného“.

2. Prebiotika a probiotika

Významnou pomocí (ale pouze pomocí, strava má daleko vyšší důležitost) jsou také pro- a prebiotika. Pakliže si udržíme zdravou střevní mikroflóru, udržíme si i naši imunitu v pořádku a vyhneme se zhoršení atopických obtíží.

Velice účinným preparátem pro redukci kvasinky v trávicím traktu a nastolení přirozené střevní flóry je Hylak forte. Hylak je eubiotikum (neboli směsprobiotik a prebiotik), které obsahuje látky (produkty metabolismu) přirozené střevní mikroflóry. Produkty metabolismu přirozené střevní mikroflóry zhoršují růstové podmínky pro patogenní zárodky – zejména kvasinkové houby, tlumí tvorbu toxických látek a brání jejich průniku do organismu. Užívání přípravku Hylak forte tak vede přirozenou cestou k podpoře růstu tělu prospěšných bakterií, a tímto způsobem příznivě ovlivňují střevní mikroflóru.

Zpočátku léčby užíváme maximální doporučenou dávku (viz příbalový leták), a to do doby, než se viditelně potlačí příznaky kvasinkové infekce. Poté lze dávkování Hylaku snížit. Užíváme s jídlem nebo pitím (i s ohledem na chuť Hylaku). V případě, že je dítě plně kojeno, Hylak užívá pouze kojící matka.

3. Péče o pokožku

Základní motto v péči o pokožku postiženou kvasinkou zní: kvasinku množí vlhko a teplo. Proto se kvasinka nejčastěji usazuje v záhybech, kde jsou obecně tyto podmínky. A proto je také vhodné omezit koupání. Do koupele jsou nepřípustné mastné prostředky typu Linola Ölbad nebo Oilatum. Promazávání mastnými krémy nebo dokonce oleji je rovněž nepřípustné a silně zhoršuje projevy. Podrobnosti následují. 

Správné koupání

Dítě koupeme v čisté vodě, kam přidáváme odvar z řepíku lékařského nebo měsíčku lékařského. Frekvenci koupání je vhodné mít maximálně 2krát týdně, nezbytnost je důkladné osušení po koupání. Po koupeli slabě namažeme celé tělo hydratačním krémem nebo mlékem (např. Aderma Exomega, Bioderma Atoderm, Eucerin AtopiControl nebo Eucerin Complete Repair 10% Urea) a navrch na ložiska namažeme mast s obsahem zinku.

Správná kosmetická péče

Nevhodné jsou oleje a mastné krémy a masti, protože cokoli mastného není přínosné pro kůži postiženou kvasinkovou infekcí. Základním promazávadlem budiž tedy masti s obsahem zinku, jako je zinková mast, Sudocrem nebo Rybilka. Mažou se pouze ložiska, a to ráno a večer mastí s obsahem zinku (lze kombinovat více mastí s obsahem Zn).

Hojení kvasinkových ložisek vypadá tak, jak je naznačeno na následujícím obrázku: ložisko bledne, zasychá – může se i olupovat. V této fázi někdy mají maminky tendenci promašťovat kůži – většinou však bývá na promaštění příliš brzy, a to by se projevilo opětovným zarudáváním ložisek a především zvýšenou svědivostí kůže. Pakliže se tomu tak děje, pokračujme pouze se zinkem.

Hojení kvasinky
Hojení kvasinky

Svědění – urputný doprovodný projev

Zmínili jsme svědění jako jeden z projevů kvasinky. Pomáhají antihistaminika, a to jak přírodní (těmi je například rooibos čaj – v případě, že je dítě kojeno, jej pije matka dítěte), tak léky typu Fenistil či Zyrtec.

4. Doprovodná opatření

Vzhledem k tomu, že kvasinka a atopické kožní projevy mají úzkou souvislost, přečtěte si i další rady ohledně režimových opatření (praní, koupání, oblečení a „protidrbací“ návlečky na ruce atd.).

Věra Zíková

Související články

Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 1. Příznaky a diagnóza atopického ekzému
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 2. Základy péče o dítě s atopickým ekzémem
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 3. Spojitost atopického ekzému a potravinové alergie

Produkty, které pomáhají

3890 Kč před slevou
3590 Kč
Skladem Porovnat
Kompletní nabídka:
Antibakteriální povlečení Dámská hygiena Dětské pleny a hygiena Doplňky stravy Léčebná kosmetika Literatura Oblečení pro atopiky Opalovací přípravky Opalovací přípravky pro atopiky Polštáře a přikrývky pro atopiky Pračky vzduchu Protiroztočové povlaky Sprchové filtry Zvlhčovače vzduchu

Související články

Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 1. Příznaky a diagnóza atopického ekzému
Co je atopický ekzém, jak se projevuje, jak se diagnostikuje.
Atopický ekzém Alergie na mléko Alergie na potraviny
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 1. Příznaky a diagnóza atopického ekzému
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 2. Základy péče o dítě s atopickým ekzémem
Úprava životostprávy, jídelníčku a domácího prostředí. Péče o pokožku i psychiku ekzematika.
Atopický ekzém Alergie na mléko Alergie na potraviny
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 2. Základy péče o dítě s atopickým ekzémem
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 3. Spojitost atopického ekzému a potravinové alergie
Ve věku 0–3 roky dítěte je atopický ekzém (AE) relativně často spojen s potravinovou alergií. Uvádí se, že celých 40...
Atopický ekzém Alergie na mléko Alergie na potraviny
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 3. Spojitost atopického ekzému a potravinové alergie
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 5. Hledejte alergeny v jídle
Prvními alergeny, s kterými se dítě setká, jsou alergeny potravinové – určité složky potravy mohou zhoršovat atopický...
Atopický ekzém Alergie na mléko Alergie na potraviny
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 5. Hledejte alergeny v jídle
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 6. Ošetřování atopické pokožky
Obecná pravidla péče o pokožku ekzematika. Na různé formy ekzémů používáme různé typy přípravků.
Atopický ekzém
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 6. Ošetřování atopické pokožky
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 7. Léčba atopického ekzému kortikoidy a imunomodulancii
Aby léčba předepsaná dermatologem správně fungovala a zanechávala co nejméně vedlejších účinků, je potřeba znát a...
Atopický ekzém
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 7. Léčba atopického ekzému kortikoidy a imunomodulancii
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 8. Bojuje celá rodina
V předchozích dílech jsme si nastínili, jakým způsobem se lze pokusit dostat AE pod kontrolu a dosáhnout tak uspokojivé...
Atopický ekzém
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 8. Bojuje celá rodina
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 4. Prevence
Genově dané dispozice pro atopii změnit nelze. Alergie ale vzniká z atopie až tehdy, pokud se spojí dědičné dispozice...
Atopický ekzém Alergie na mléko Alergie na potraviny
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 4. Prevence

Ověřeno našimi zákazníky

96 % zákazníků doporučuje náš obchod z 1145 recenzí

Zobrazit všechna hodnocení
 • široký sortiment
 • rychlé dodání
 • přehledné stránky
Ověřený zákazník včera
„rychlé vyřízení objednávky“
Ověřený zákazník včera
„Zboží přišlo hned druhý den po objednání.“
Ověřený zákazník před 2 dny