Pokud vás nebo vaše dítě trápí atopický ekzém nebo extra suchá pokožka, mělo by se to odrazit i v péči o vlasy a hlavně kůži na hlavě. Pro umývání vlasů platí podobná pravidla jako pro mytí atopické pokožky...
Bránit vysušování...
Správná péče o pokožku hlavy vyplývá z toho, jaký je skutečný stav této pokožky. Pokud se přímo ve vlasech nenacházejí ložiska ekzému, je vaším hlavním úkolem prevence vysoušení pokožky.
Jak na to? Hlavu je potřeba umývat vlažnou vodou, ne horkou. Ani pokožce na hlavě nesvědčí dlouhé namáčení ve vodě, zvláště ne chlorované. O sprchovém filtru jste už jistě slyšeli.
Tato prevence je důležitá proto, že vlasy nelze promašťovat krémem tak jako vysušenou kůži jinde na těle. Ano, u miminek je možné například nějaký olejíček aplikovat i do vlásků, ale pro větší děti a dospělé může být používání olejů nepříjemné a nepraktické.
...a obnovovat kožní bariéru
Dávejte přednost šamponům specializovaným na mytí atopické vlasové pokožky. Obvykle obsahují mycí složky s „pokožkovým“ pH a mastné kyseliny, které pomáhají udržovat ochrannou kožní bariéru. Ve složení se také mohou objevit hydratační a protizánětlivé přísady.
Šampon pro atopika by měl být bez parfémů, barviv a s minimem konzervantů (ideálně bez parabenů) – tedy hypoalergenní.
Zatímco všelijakých promazávadel jsou plné obchody, kvalitních vlasových šamponů pro atopiky je k dostání daleko méně. Stále je však z čeho vybírat, tady je pár tipů:
- Linola šampon
- Feel Eco Baby Hypoalergenní vlasový šampon
- CutisHelp Lupy-Ekzém
- Eucerin DermoCapillaire 5 % Urea
- Alpecin Hyposensitiv šampon pro suchou pokožku
- Blue Cap šampon
- šampony s přísadami z Mrtvého moře
Používání šetrného šamponu je důležité nejen pro pokožku na hlavě, ale i na rukách, kde už tak bývá nejvíce vysušována a drážděna jinými vlivy.
Ekzém přímo ve vlasech
U atopiků, kterým se ložiska ekzému vyskytují ve vlasovém porostu, je obvykle potřeba péči posílit. Prostředky volte podle stavu ložiska – fáze atopického ekzému.
Ve fázi zarudnutí, kdy se objevuje pálení nebo svědění, je nutno pokožku zklidňovat. Kde nepomáhá základní hydratační šampon, je možné dočasně nasadit přípravek s nějakou protizánětlivou přísadou, například ichtamolem nebo bisabololem.
Pokud ekzémová ložiska mokvají, stojí za vyzkoušení oplachy borovou vodou, slabým roztokem hypermanganu nebo čajem (černým, heřmánkovým nebo řepíkovým), případně ošetření sprejem Septonex. Vše dle individuální snášenlivosti pokožky.
V případě zvýšeného výskytu kožních šupinek a hojících se stroupků zase přijde vhod vlasová kosmetika s přídavkem kyseliny salicylové, pyritionátu zinku nebo čajovníkového oleje.
Náš tip: Realizovali jsme spotřebitelské testování krému Eucerin AtopiControl Acute na atopickou pokožku. Podívejte se, jak dopadlo.