Možná patříte do skupiny spotřebitelů, která nedůvěřuje chemii a upřednostňuje přírodní kosmetiku před tou „obyčejnou“. A chcete, aby i opalovací přípravek byl co nejpřírodnější. Zvlášť pokud máte před sluncem chránit své atopické dítě. Máte šanci na úspěch?
V první řadě to jde i bez opalování. Jestli patříte mezi bělochy, nemusíte se stydět se za svou „bílou“ barvu, ač vám bulvární média budou dennodenně podsouvat, jak je to „out“.
A i když se neopalujete v tom smyslu, že byste cíleně vystavovali své téměř nahé tělo slunci, v teplých dnech je vždy část vaší pokožky odkrytá – ruce, nohy, krk a obličej. Se zvyšující se sluneční intenzitou a tenčící se ozonovou vrstvou se bez protisluneční ochrany pokožky obejde málokdo.
Pokud máte vy nebo vaše ratolesti choulostivější pokožku, je zvýšená obezřetnost při nákupu opalovací kosmetiky úplně pochopitelná…
Ať žije rakovina
Co se týká bezpečnosti opalovacích přípravků, měli byste si klást dvě otázky současně:
- Nabízí přípravek dostatečný stupeň ochrany před UV zářením pro zamýšlený způsob použití?
- Obsahuje tento přípravek pouze bezpečné ingredience?
Problém je samozřejmě s odpovědí na druhou otázku. Výrobci pochopitelně tvrdí, že jejich přípravky jsou neškodné, a na druhé straně spotřebitelské a ekologické organizace každou chvíli před nějakými přísadami varují, obvykle s podezřením na rakovinotvornost.
Vystrašený spotřebitel se tedy často rozhoduje mezi dvěma zly. Buď se nebude mazat vůbec a bude riskovat rakovinu kůže, nebo se bude mazat přípravkem, o kterém se třeba časem zjistí, že UV filtr v něm může způsobit rakovinu kůže.
Pravděpodobnost vzniku rakoviny je ale stále vyšší z důvodu nechráněné pokožky než z důvodu nekvalitního přípravku. Evropský trh je pod poměrně dobrou kontrolou a UV filtry, u kterých se potvrdí zdravotní závadnost, jsou zakázány.
Kontaktní alergie na opalovací přípravky
Co se týká nežádoucích reakcí na opalovací přípravky, daleko častější jsou různé kontaktní alergie a podrážděnosti než nádorové bujení. V tomto případě však není chyba v produktech samotných, ale v nevyzpytatelné pokožce zákazníků.
Náš tip: O alergenech v opalovací kosmetice se podrobněji píše v článku Alergie na opalovací krém.
I pro osoby s alergickou pokožkou platí, že nějak se při slunění chránit musejí, i když hledání vhodného přípravku v jejich případě může trvat déle.
Olivový olej si nechte do salátu
V poslední době se v kosmetice objevuje trend návratu k přírodě a spotřebitelé často zapomínají, že otázky týkající se bezpečnosti a účinnosti těchto produktů by si měli klást i v tomto případě. Například mezi častými alergeny převažují právě čistě přírodní látky.
Naše maminky se před lety na sluníčku mazaly kakaovým máslem, které svou vůní lákalo ke konzumaci, ale hlavně pomáhalo ke zhnědnutí. V dnešní době už se samostatně nedá použít, protože prakticky nefiltruje UV záření.
Podobné je to s panenským olivovým olejem, který je na některých internetových diskuzích doporučován jako skvělý přírodní opalovací přípravek. Možná příjemně hydratuje pokožku, ale bohužel chrání nedostatečně. Jeho ochranný faktor, který byl nedávno změřen, se pohybuje kolem 7,5. To je sice hodně na obyčejný rostlinný olej, ale málo pro aktuální potřeby většiny fototypů.
Navíc v jedné z dermatologických studií se ukázalo, že zhoršuje stav ekzému, protože nabourává přirozenou ochrannou bariéru pokožky a může i zhoršovat podráždění. Je to dáno skladbou jeho mastných kyselin, díky které je vynikající jako potravina, ale nepříliš vhodný jako kosmetický přípravek na suchou pokožku.
Pro zajímavost ještě doplňujeme, že u kokosového tuku byl naměřen OF 7. Ten je navíc na suchou i atopickou pokožku vhodnější.
Pokud fandíte přírodní kosmetice, není na tom nic špatného, ale co se týká opalování, raději volte přípravky k tomu určené. Někteří výrobci přírodní kosmetiky mají v nabídce i opalovací řadu.