Podráždění, vyrážka nebo jen příliš suchá místa na pokožce jsou běžným problémem. Netýkají se jen alergiků a atopiků a dokonce ani obvykle nemají s alergií nic společného. Pomáhají ale podobná opatření...
Vše začíná přesušením pokožky
Nealergické podráždění může mít vícero podob. Od suchých skvrn připomínajících lehký ekzém, přes růžové fleky až po krvavé pupínky, prasklinky či puchýřky a také lehký otok a zvýšenou šupinatost kůže. Postižené místo nemusí svědit, popraskaná kůže spíše štípe, až pálí.
Objevuje se na oblasti pokožky, která byla vystavena nějaké dráždivé chemické látce. Jde vlastně o narušení, poškození pokožky působením takové látky. Nejčastěji jsou zasaženy ruce.
Atopici, kteří mají oslabenou ochrannou kožní bariéru, jsou k těmto potížím náchylnější.
Problém začíná při umývání se a úklidu
Dráždivých chemikálií existuje celá řada. Většinu z nich najdete doma, ať už jako složky nějakých přípravků, tak samostatně:
- mýdla a saponáty, čisticí prostředky
- prací prostředky
- alkohol (etanol) – přípravky na umývání skla
- kyselina chlorovodíková – přípravky na čištění WC
- benzín, ředidla
S chemikáliemi dráždícími pokožku spousta lidí přichází do styku ve svém zaměstnání a obvykle s daleko větší intenzitou než v domácnosti. Tady je pár příkladů:
- časté mytí a dezinfekce rukou (mezi nejdráždivější složky patří chlorhexidinglukonát)
- kontakt s laky, ředidly (odlakovači, benzínem) nebo lepidly
- práce se skelnou vatou
- práce s koncentrovanými kyselinami nebo louhy
Při velmi častém kontaktu může potíže zhoršovat i obyčejná kohoutková voda, zvláště ta horká a chlorovaná.
Jestliže původ podráždění nejste schopni určit, je na místě obrátit se na lékaře. Mnoho druhů vyrážek bývá způsobeno také různými infekcemi nebo alergiemi.
Mazání, obklady a někdy i kortikoidy
Odborně se tomuto onemocnění říká iritační kontaktní dermatitida. Z dermatologického hlediska se jedná o lokální zánět pokožky, a proto je léčba následků zaměřena protizánětlivě a regeneračně:
- promašťování a zvláčňování pokožky (emoliencia) – vhodná je například kosmetika s obsahem ceramidů a dimetikonu
- obklady s odvarem z řepíku nebo dubové kůry, Burowovým roztokem (octan hlinitý, existuje i jako gel)
- kortikoidní dermatologické přípravky (na předpis)
V případě neléčení může dojít ke komplikacím v podobě bakteriální infekce poškozených míst nebo vzniků kožních vřídků.
Chraňte se, nebo si najděte přátelštější chemikálie
Nejdůležitějším preventivním opatřením je zcela logicky omezení kontaktu s dráždivou chemikálií. Většina škodlivých látek se dá nahradit jinými, méně škodlivými. V běžné domácnosti může pomoci, když například klasické úklidové přípravky nahradíte za takové, které jsou šetrnější k pokožce.
Oblíbeným řešením jsou ekologické čisticí prostředky. Ty jsou vhodnější pro citlivou pokožku jednoduše proto, že mají méně „agresivní“ složení.
Pokud při práci s chemikáliemi nepotřebujete hmat, vždy využívejte ochranné rukavice.
Emoliencia zaměřená na posilování ochranné kožní bariéry fungují rovněž preventivně. Dobře vyživená a promaštěná pokožka pak snese i krátkodobý „útok“ dráždivé chemikálie.
Máte-li neustále suchou pokožku na rukou, hlídejte si také vzdušnou vlhkost v místnostech, ve kterých trávíte nejvíce času. Pokud se drží pod čtyřiceti procenty, vaše problémy se tím jenom zhoršují.