Je pravda, že atopický ekzém a lupénku nelze úplně vyléčit?
Ano, je to tak. Zánětlivé projevy kůže, k nimž atopický ekzém a lupénka patří, nelze zcela vyléčit a trvají obvykle celý život. Jedná se o chronický zánět kůže spojený s poruchou rohovění, který vzniká u geneticky predisponovaných jedinců. Kromě dědičnosti hraje významnou roli řada vyvolávajících faktorů. Patří k nim celkové infekce (angíny, virózy horních cest dýchacích aj.), traumatizace kůže, hormonální výkyvy, některé léky, stresy a podobně.
V jakém věku se tyto potíže objevují nejčastěji?
Charakteristikou onemocnění je střídání období zlepšení s obdobím zhoršení. Ekzém se projevuje už v kojeneckém věku, zpravidla do dvou až tří měsíců. Lupénka začíná nejčastěji u mladých dospělých kolem dvacátého roku věku, u žen obvykle dříve než u mužů. Jsou i případy, kdy onemocnění začne v dětství nebo naopak, ve vyšším věku, po šedesátce. Lupénkou trpí v České republice asi 500 tisíc lidí, nějakou mírnější formou atopické dermatitidy je postižena dokonce celá třetina české populace.
Jaké jsou aktuální trendy v léčbě atopického ekzému a lupénky?
Nejčastěji užívaná externa s obsahem kortikosteroidů (hormonální přípravky) může mít při dlouhodobé aplikaci řadu vedlejších účinků. Mohu jmenovat například atrofii kůže (ztenčení kůže s prosvítajícími rozšířenými cévami), potlačení imunity a rozvoj infekcí kůže, přesuny pigmentu, poruchy hojení a jiné. Proto se hledají nové a účinné lokální prostředky. Kromě derivátů vitamínů A a D3 je to například externa s obsahem rostlinných substancí.
Velkou nadějí jsou trans-resveratrol a beta-boswellové kyseliny, které mají protizánětlivé a antioxidační účinky a přitom nevykazují nežádoucí efekty hormonálních preparátů. Při zevní léčbě zánětlivých projevů kůže je důležitá také pravidelnost ošetření, to znamená denně jedenkrát až dvakrát aplikovat přípravek na kůži. Pak je možné onemocnění dostat pod kontrolu.
Pomoc bez vedlejších účinků existuje
Ve spolupráci s pacienty trpícími atopickým ekzémem a lupénkou byl vyvinut nový přípravek PSORASTOP, který je k dispozici ve formě aktivního tělového mléka a mikroemulzního séra. Přípravky PSORASTOP obsahují komplex přírodních účinných látek (boswellie a resveratrolu), které působí protizánětlivě, rychle omezují svědivost a podrážděnost pokožky a pomáhají udržet kůži mikrobiálně čistou.
Forma mikroemulzního séra je soustředěna na posílení protizánětlivé a antibakteriální účinnosti. Významně urychluje nástup a prodlužuje setrvání příznivých účinků. Je proto určeno zejména k péči o akutní ložiskové projevy atopické a psoriatické kůže. Gelovitá přilnavá emulze s výraznou absorpční kapacitou je vhodná pro mokvavou a silně zduřelou a zanícenou atopickou kůži.
Forma aktivního tělového mléka obsahuje vysoký podíl promašťující a zvláčňující směsi olejů a triglyceridů. Pečlivě testované složení zajišťuje výborné uživatelské vlastnosti – nulový alergenní potenciál, vysokou bezpečnost, snadnou roztíratelnost a vstřebatelnost, přičemž nedochází k ucpávání ústí mazových žláz. Aktivní tělové mléko je při zachování dostatečné protizánětlivé a promašťující funkce určeno k plošné a dlouhodobé péči o chronicky postiženou kůži. Díky obsahu panthenolu je významně stimulována normální regenerace kůže.
Trans-resveratrol
Tuto látku extrahovanou z plodů vinné révy proslavil tzv. francouzský paradox. Francouzským paradoxem označujeme skutečnost, že lidé žijící ve Francii trpí až o 40 procent nižším výskytem srdečních chorob, a to i navzdory jejich jídelníčku, který je bohatý na nasycené tuky. Primárním faktorem tohoto trendu je vysoká spotřeba červeného vína ve Francii. Slupky a jadérka červené vinné révy obsahují látku resveratrol, která má výrazné antioxidační a antibakteriální účinky.
Beta-boswellové kyseliny
Směs beta-boswellových kyselin je extrahována z indické dřeviny Boswellia serrata. Nejenže boswellové kyseliny patří k nejvýznamnějším přírodním léčivým látkám tradičního indického léčitelství, ale v posledních letech je jim věnována mimořádná vědecká pozornost. Mnoho vědeckých experimentů a studií potvrzuje vysokou míru bezpečnosti a významnou protizánětlivou aktivitu a antimikrobiální účinnost.
(PR)