Sezona zvlhčování vzduchu je v plném proudu, a proto se podrobně podíváme na jednoho kandidáta ke koupi: Zvlhčovač Hera od značky Stylies. Patří mezi velmi výkonné přístroje s velkým prostorem na vodu. Výrobce samozřejmě nešetří superlativy, ale co je možné od tohoto modelu doopravdy očekávat?
Ochrana dýchacích cest před suchým vzduchem
Tak jako všechny zvlhčovače vzduchu i tento je pochopitelně užitečný do prostor, ve kterých vlivem vytápění dochází k vysychání vzduchu pod minimální doporučenou úroveň, tj. pod 35–40 % relativní vlhkosti. Nejčastěji se zvlhčuje vzduch v prostorách určených k bydlení nebo práci, neboť zde člověk tráví většinu času.
Prevence infekcí dýchacích cest, prevence praskání pokožky, prevence poškození nábytku a dalších dřevěných předmětů suchým vzduchem... O přínosech zvlhčování vzduchu toho bylo jenom na tomto portálu napsáno mnoho, proto tím nyní nebudeme zdržovat.
Tento model je ideální do místností s plochou podlahy 30 až 50 m2, ačkoli „utáhne“ i větší prostory. Samozřejmě neuděláte chybu, když jej budete používat i v menších místnostech. O to rychleji bude místnost zvlhčena na požadovanou hodnotu. Díky automatické regulaci vlhkosti nehrozí přílišné zvlhčení. Prakticky neslyšný provoz umožňuje používání Hery i tam, kde se spí.
Tajemství fungování? Elektrický sprej
Voda z nádrže postupně protéká do základny (vany) přístroje. Na dně základny se nachází takzvaný ultrazvukový oscilátor, což je membrána, která velice rychle vibruje a tím vodu přeměňuje na mikroskopické kapičky neboli mlžinu. Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu je vlastně takový výkonný rozprašovač.
Mlžina pak stoupá „komínem“, který vede přes nádrž, a proudí ven z přístroje. Během chvíle se vstřebává do vzduchu a tím ho zvlhčuje.
Několik vychytávek, kterými se odlišuje od konkurence
Zajímavosti a zvláštnosti u nádrže
Do přístroje se vejde zhruba 8 litrů vody. Z toho samotná nádrž pojme asi 7,2 litru, zbytek tvoří základna přístroje. Plná nádrž je tak docela těžká (litr vody váží jedno kilo). Proto oceňujeme velké madlo, díky kterému se nádrž snáze přenáší od umyvadla k přístroji. Nádrž se také pohodlně na přístroj nasazuje, což není u zvlhčovačů samozřejmostí.
Nádrž je vybavena netradičním typem uzávěru, díky kterému se mnohem rychleji otevírá a uzavírá. Namísto klasického šroubovacího závitu se na něm totiž používá bajonetový princip – stačí jen kousek pootočit. Příjemný zlepšovák, který ušetří nervy hlavně při uzavírání plné nádrže.
Otočná výstupní tryska na vrcholu nádrže je uchycena ve zvláštním plastovém dílu, který se sice částečně pohybuje, ale není snímatelný.
Neruší zvukem ani světlem
Z dálky zhruba dvou metrů je přístroj absolutně neslyšný, i když zrovna zvlhčuje na plný výkon. Teprve z bezprostřední blízkosti nějakých deseti centimetrů je slyšet bzučení rozprašovacího tělíska uvnitř.
Na čelní straně přístroje se nacházejí netradiční tenké světelné prvky, které vydávají slabé modré světlo a působí docela nevtíravě. Při zapnutí nočního režimu zhasnou.
Test: V menší místnosti rychlé výsledky
Rychlost, jakou nějaký zvlhčovač dokáže zvýšit vlhkost vzduchu, závisí na mnoha faktorech – kromě velikosti místnosti také například na tom, jak a čím je vybavena nebo jak dobře je „utěsněna“. Zkoušku, kterou jsme provedli, je tedy potřeba brát spíše jako ilustraci průběhu zvlhčování než jako věděcký experiment.
Zvlhčovač Hera jsme vyzkoušeli v obytné místnosti s plochou podlahy 16 metrů čtverečních. Na začátku zkoušky displej vlhkoměru ukazoval 55 procent relativní vlhkosti. (Při této vlhkosti normálně není potřeba zvlhčovat, ale test je test.)
Pak jsme jej nechali pracovat na maximální výkon, tj. i se zapnutým ohřevem mlžiny a za 3,5 hodiny udávaná vlhkost stoupla na 60 procent. Přístroj spotřeboval zhruba 1,5 litru vody.
Na zobrazení správné vlhkosti je potřeba počkat
U modelu Stylies Hera je možné pozorovat chování, které je docela běžné pro většinu zvlhčovačů vzduchu. Po naplnění nádrže přístroj na svém displeji zobrazuje vyšší vlhkost, než kterou hlásí vlhkoměr či meteostanice umístěná nedaleko. Může nadměřovat třeba i o deset procent.
Tento jev je obvykle způsoben tím, že čerstvá studená voda v nádrži způsobí srážení vlhkosti na těle přístroje a to oklame vestavěný vlhkoměr hygrostatu. Nejpozději za pár desítek minut však udávaná hodnota začne odpovídat skutečné vlhkosti v okolí přístroje.
I tak je ale potřeba počítat s tím, že měřič vlhkosti umístěný několik metrů od zvlhčovače bude obvykle během zvlhčování udávat jinou vlhkost než samotný zvlhčovač. Nějakou dobu vždy trvá, než se vlhčí vzduch od přístroje rozprostře po místnosti.
Ohřátá pára nepálí
Zmíněný ohřev mlžiny je užitečný nejen proto, že zvyšuje zvlhčovací účinek přístroje, ale i proto, že působí antibakteriálně. Voda se před rozprášením ohřívá na teplotu kolem 80 °C, čímž se zbavuje většiny případných bakterií. To je vhodné zejména tehdy, kdy se v přístroji nachází mnoho hodin stará voda.
Mimochodem, rozdíl v teplotě vycházející mlžiny po zapnutí ohřevu je opravdu poznat, stačí přiložit ruku. Opaření nehrozí, neboť mlžina cestou průduchem zchladne minimálně o polovinu, tj. na 40 a méně stupňů. Nevýhodou zapnutého ohřevu je vyšší spotřeba elektřiny (až 113 W, bez něj jen 33 W).
Součástí balení je antibakteriální stříbrná kostka, která rovněž dezinfikuje vodu v přístroji. Uvolňované ionty stříbra hubí velké množství druhů mikroorganismů.
Švýcarský původ, i když jen částečně
Za značkou Stylies stojí švýcarská společnost Coplax, která si své produkty nechává vyrábět na zakázku v Číně – tak jako drtivá většina výrobců elektroniky. Za vzhled přístroje je odpovědný produktový designér Matti Walker.
Prodává se za 5 190 Kč (prosinec 2014). Nabízejí ho především e-shopy zaměřené na zdravotnické potřeby a elektro.
Podbrobné představení produktu ve videorecenzi e-shopu ProAlergiky.cz
Doporučení portálu ProAlergiky.cz
Zvlhčovač Stylies Hera přesvědčí svou kvalitou – při prvním „ohmatání“ i během provozu. Jde o dobře vybavený model s automatickým regulátorem vlhkosti. Jeho cena je zcela přiměřená. Při troše péče bude jistě sloužit mnoho let.
Jelikož nepřítelem ultrazvukového zvlhčování je tvrdá voda, pokud u vás taková teče, doporučujeme poctivě měnit změkčovací patronu v přístroji podle pokynů v návodu k obsluze.