Infolinka 541 212 450


Jak se léčí ekzém v Lázních Kynžvart

Takzvané přísadové koupele pomáhají při regeneraci pokožky ekzematika

Takzvané přísadové koupele pomáhají při regeneraci pokožky ekzematika


Dětská lázeňská léčebna Lázně Kynžvart je jediné české lázeňské zařízení zaměřené výhradně na děti. V této léčebně se postarají o vašeho malého ekzematika už od dvou do 15 let věku. Léčba má velkou úspěšnost. Jak je to možné?

Už od malých chronických ložisek

Léčebný pobyt, který je hrazen pojišťovnou, trvá obvykle čtyři týdny. Dětský nebo kožní lékař jej může předepsat všem pacientům s rozsáhlejším a vleklým ekzémem.

Jak Magazínu ProAlergiky.cz prozradil vedoucí lékař kynžvartských lázní MUDr. Josef Nebesař, na léčbu k nim přicházejí děti s různě rozsáhlým ekzémem. Od chronických ložisek v loketních a kolenních jamkách až po vyrážku rozesetou po celém povrchu těla. V ekzémových ložiskách však nesmí být přítomna infekce, takového pacienta by lázně přijmout nemohly.

S předškolními dětmi může pobyt absolvovat i jeden z rodičů. V tomto případě rodič čerpá „neschopenku“. Větší děti bez problémů zvládají samy a postačí jen občasná návštěva rodiny.

Komplexní přístup k pacientovi přináší nejlepší výsledky

Léčba v Lázních Kynžvart je pojata komplexně, to znamená, že se skládá z řady vzájemně se podporujících procedur a léčebných opatření. Ukazuje se, že tento přístup k léčbě ekzému je správný. Výsledky jsou u většiny pacientů velmi dobře patrné.

Z čeho se ta tajuplná komplexní léčba skládá?

1. Péče o pokožku – koupele, masti, světloléčba

Koupele se speciálními přísadami, jako jsou otruby nebo škroby, usnadňují hojení ekzémových ložisek. Ke sprchování děti používají různé běžně dostupné koupelové oleje. Jejich pokožka je pravidelně ošetřována čistými masťovými základy, které zajistí dlouhodobé promaštění, chrání před vysušováním a předcházejí svědění.

K urychlení hojení chronických a ustupujících ložisek ekzému se využívají dehtové masti. Na prudce zhoršená ložiska jsou krátkodobě používány kortikosteroidní přípravky. Mají totiž protizánětlivý účinek. Při neustupujícím svědění se využívají antihistaminika. Pro každého malého pacienta je léčba poskládána zcela individuálně.

Na podporu hojení pokožky se rovněž využívá světloléčba, například pomocí biolampy nebo ultrafialové lampy.

2. Zdravá strava

V kynžvartských lázních se dětem snaží připravovat zdravou a pestrou stravu. Vzhledem k tomu, že u spousty dětí má ekzém souvislost s nějakou potravinovou alergií, je lázeňská jídelna zvyklá na různé diety, například bezmléčnou, bezvaječnou nebo bezlepkovou. Nemusíte tedy mít obavu, že by tady byl váš malý atopik diskriminován kvůli nějakému dietnímu omezení.  

3. Čisté prostředí s minimem alergenů

Městečko Lázně Kynžvart leží ve velmi čisté lokalitě obklopené lesy, což má příznivý vliv na imunitní systém. Děti tráví venku co nejvíce času.

Areál lázní je obklopen lesy

Léčebný účinek zdejšího klimatu nejvíce patrný u dětí, které mají tzv. dermorespirační syndrom, tedy ekzém spojený s astmatem nebo alergickou rýmou. Jakmile se jim zregenerují dýchací cesty, zregeneruje se jim i pokožka.

V lázeňských budovách je udržována velmi nízká úroveň prachu a alergenů. Nepoužívají zde závěsy, koberce ani jiné „lapače prachu“ a nábytek není čalouněný. Textilie, se kterými atopici přicházejí do styku, jsou pokud možno z přírodní bavlny, která pokožku nejméně dráždí. 

4. Psychická podpora

Psychická vyrovnanost je pro úspěch léčby velmi důležitá. V Kynžvartu děti učí, jak se kvůli svému onemocnění nestresovat. V lázních společně pobývají různé děti s různými zdravotními problémy – třeba s astmatem nebo obezitou. Dětem jejich ekzém není neustále připomínán a hlavně kvůli němu nejsou nijak omezovány.

Sportovní akce pro pacientySpolečně chodí do lázeňské školy, účastní se spousty sportovních soutěží a kulturních akcí. Tyto aktivity dětem dodávají potřebné sebevědomí. To je důležité zejména pro děvčata, která se za svůj ekzém často stydí a zbytečně se straní kolektivu.

Poučení pro děti i rodiče

Aby se co nejvíce snížila pravděpodobnost, že se ekzém po skončení lázeňského pobytu zase brzy zhorší, pacienti by i doma měli pokračovat v nastaveném „protiekzematickém“ režimu. Zdravotníci dětem srozumitelně vysvětlují, jak se správně koupat, jak promazávat pokožku a jak ošetřovat ekzémová ložiska.

Stejnými informacemi jsou vybaveni i rodiče, kteří na pobytu doprovázejí nejmenší děti. Navíc se zde dozvědí, jaká preventivní opatření mohou podniknout ve své domácnosti nebo jak reagovat v případě zhoršení ekzému.

Léčebna nabízí také krátkodobé edukační pobyty pro rodiče s dětmi, které trpí nějakou formou alergie nebo ekzému, ale do lázní se třeba nedostaly. Děti i rodiče se tak ve zhuštěné podobě seznámí se všemi důležitými pravidly pro zvládání své nemoci. Na zkoušku mohou absolvovat některé léčebné procedury.

Edukační pobyty trvají obvykle týden nebo dva, vše záleží na dohodě mezi vámi a lázněmi. Na tento druh pobytů však nepřispívají zdravotní pojišťovny.

 

Byli jste vy nebo vaše dítě v Lázních Kynžvart? Nebo můžete doporučit jiné lázně vhodné pro ekzematiky? Podělte se s ostatními rodiči o své zkušenosti v komentářích pod článkem.


Články na podobné téma