Alergie na zvířata

Vložte svůj článek

Nejprodávanější z e-shopu:
Čistička vzduchu Winix ZERO

Čistička vzduchu Winix ZERO

Skvělá při alergii na pyl nebo zvířata. Plazmová neutralizace...

5990 Kč
Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Největší nádrž 8 l, antibakteriální ochrana, hygrostat...

3990 Kč
Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Snižuje množství alergenů v srsti psů. Zlepšuje kvalitu srsti...

479 Kč
Nejčtenější články:

Ilustrační foto (zdroj: ImageSource)

Jste-li vy, nebo vaše dítě alergické na domácí zvíře, měli byste zvířeti raději najít jiný domov. Avšak výzkumy provedené ve Spojených státech ukázaly, že více než třetina lidí s alergií na kočky si kočku doma ponechává, proto uvádíme rady jak pro ty, kdo si chtějí zvíře ponechat, tak pro ty, kdo se rozhodnou opačně.

Lidé s těžkými alergiemi často zjistí, že ačkoliv jim jejich domácí zvíře zpočátku velmi chybělo, z dlouhodobého hlediska se jednalo o správné rozhodnutí, které výrazně zlepšilo jejich potíže. Nalezení nového domova pro dospělé domácí zvíře je často svízelné, protože lidé většinou chtějí koťata nebo štěňata. Zkuste však informovat své okolí a přesně vysvětlit, proč je třeba najít pro zvíře nového majitele. Rodina nebo přátelé jsou někdy rádi, když jim svého zvířecího přítele nabídnete. Zeptejte se také mezi staršími sousedy – může pro ně být výhodnější mít doma dospělé zvíře, které je již klidnější a přivyklé životu v domácnosti.

Kočky

Kočičí alergen nemůžete spatřit – mnozí lidé se nesprávně domnívají, že příčinou alergie je kočičí srst, nebo kožní šupinky. Hlavním alergenem je však bílkovina, která se nalézá v potu a ve slinách koček. Šíří se mikroskopickými kapénkami. Tyto lehoučké částečky alergenu se šíří po celém bytě.

Jsou tak malé, že se mohou vznášet ve vzduchu po dobu šesti i více hodin. Když se posléze usadí, lze je snadno rozvířit i nepatrným pohybem. K tomu, aby se opět vznesly do vzduchu, stačí jen projít se po místnosti.Petal Cleanse pro ošetření srsti zvířetePetal Cleanse pro ošetření srsti zvířete

Velikost částic alergenu

Kočičí alergen patří k těm nejmenším. Většina částic je menší než 2,5 mikronu a nejmenší měří pouze 0,5 mikronu (mikron je tisícina milimetru). Pomoci může kvalitní čistička vzduchu. Řada z nich odstraní i ty nejmenší částice.

Vybírejte z kvalitních čističek vzduchuVybírejte z kvalitních čističek vzduchu

Úklid po kočce

Poté, co kočka domácnost opustí, zůstává její alergen doslova všude – na křeslech, pohovkách, na polštářích, skříních, stínidlech lamp, v kobercích a ulpívá dokonce i na záclonách a na zdech. Alergeny mohou být rovněž uvnitř matrací, pokud na nich kočka někdy v minulosti spala a sotva si tedy lehnete, rozvíříte je.

Jakmile je kočka z bytu pryč, důkladně vyvětrejte, abyste vypudili všechny alergeny, které se ještě vznášejí ve vzduchu. Vyčkejte několik týdnů a uvidíte, nakolik se vaše potíže zlepší. Teprve potom pokračujte dále. Pokud stále trpíte potížemi, které se doma zhoršují, pak je třeba:

  • Koupit výkonný vysavač, který zadrží alergeny. Předem se však ujistěte, že kupujete opravdu kvalitní zařízení s účinnou filtrací (HEPA filtrem). Potom budete schopni odstranit z čalounění alergeny, aniž byste je současně všude rozprášili.
  • Pokud kočka někdy v minulosti spala na pohovce, uvažte, zda nekoupit nové polštáře a přikrývky. Jinou možností jsou povlaky proti roztočům.
  • Dokonce i po odstranění kočky a po velmi pečlivém úklidu, mohou alergické potíže přetrvávat. Kočičí alergeny se bohužel přenášejí na oděvu majitelé těchto zvířat a pronikají tak do škol, do kin, dopravních prostředků, bank a dokonce i do čalounění židlí v nemocničních čekárnách.

Pryč od úklidu

Alergičtí jedinci by měli opustit na dobu úklidu byt a setrvat venku ještě nejméně šest hodin po jeho ukončení. Pokud to není možné, měli by použít ochrannou filtrační masku.

Život s kočkou

Pamatujte, že pokud si zvíře ponecháte, bude to znamenat neustálou a významnou expozici alergenů bez ohledu na to, jak pečlivě se budete řídit dále uvedenými radami:

  • Zlepšete větrání bytu, abyste snížili množství alergenů ve vzduchu. Velký význam může mít, je-li váš byt důkladně chráněn proti průvanu. Pravidelně větrejte. Vždy nechávejte pootevřené okno, když je kočka nebo alergický člověk v místnosti. K vyčištění vzduchu použijte čističku vzduchu. Na kočičí alergeny účinkuje velmi dobře, neboť jsou lehké, snadno se vznesou a jejich velké množství se po většinu času vznáší ve vzduchu. Čistička vzduchu vás samozřejmě neuchrání před alergeny, když vám kočka leží na klíně – přestože některé reklamy tvrdí opak.
  • Jakmile si kočka začne čistit srst, dejte ji ven, neboť během této činnosti produkuje velké množství alergenů. Zhotovte jí venkovní boudu, kde může spát a „mýt se“. Snížíte tak množství alergenů uvnitř bytu.
  • Jestliže kočce stále dovolujete pobývat uvnitř, odstraňte z bytu veškeré čalouněné předměty a koberce. Kupte raději křesla potažená kůží nebo koženkou, z nichž lze kočičí alergen snáze odstranit.
  • Kočce vůbec nepovolujte přístup do ložnice. Pokud byla zvyklá zde spát, vyperte povlečení a kupte nové polštáře, přikrývky a matrace, nebo je povlečte do protialergických povlaků.
  • Je-li vaše zvíře nekastrované, zvažte, zda je nedat vykastrovat – množství alergenů produkované vykastrovanými kocoury se snižuje.

Psi

Většinu z výše uvedených rad určených majitelům koček, lze použít i na psy, neboť jejich alergeny jsou rovněž velice malé a lehké. Psi vytvářejí méně alergenů než kočky a zdá se, že jejich alergeny jsou slabší. Přesto však je nutné domácnost po odchodu psa důkladně uklidit, jestliže jste se mu rozhodli najít nový domov.

Pokud jste se rozhodli, že si psa ponecháte, velmi vám prospěje čistička vzduchu, i když budou zapotřebí i další opatření, k nimž patří vyloučení přítomnosti psa v ložnici a snaha udržet ho déle (nebo po většinu času) venku. Psa důkladně koupejte, snížíte tím množství alergenů ve vzduchu, avšak toto množství se během několika dnů opět obnoví.

Jiná domácí zvířata

Velmi silné alergeny vytvářejí koně. Ti, kteří mají alergii na koně, jsou často tak citliví, že jim vyvolá potíže již to, když se do místnosti přinese oděv použitý při jízdě na koni. Potíže někdy vyvolává i starý čalouněný nábytek nebo matrace plněné koňskými žíněmi.

U malých savců, jakou jsou myši nebo morčata, vyvolává alergické potíže obvykle jejich moč. Bílkoviny z moči se rozprašují do vzduchu a roznášejí se po celém domě. Takováto zvířata byste měli chovat v dobře větraných místnostech nebo ve venkovní kleci.

U hadů, ještěrů a jiných plazů jsou příčinou alergie drobné šupinky kůže, které se vznášejí ve vzduchu. Totéž platí pro pakobylky a ostatní hmyz.

Komentáře ke článku
Tana

10. 7. 2015
9:11

Pro: MarketaDobrý den, Markéto,
dotazy je lépe zadávat do sekce Poradna.

na Váš dotaz odpovídá MUDr. Lenka Mišunová, PhD.:

testování na alergie je možno v každém věku.
Pokud má váš syn rýmu a oteklé oči po pobytu v přírodě, poraďte se s obvodní lékařkou. Mohla by vám předepsat léky proti alergii a pokud by se potíže zmírnily a vymizely, je vysoká pravděpodobnost, že se o alergii opravdu jedná.

S přáním krásného léta
Táňa, ProAlergiky.cz

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Marketa

1. 7. 2015
19:45

Dobry den. Chtela bych se zeptat,zda se da u rocniho ditete zjistit alergie. Mame problem s tim,ze maly pokazde,kdyz je venku krasne a sviti slunicko trpi s rymou,oteklyma ocima a tecou mu. Ale kdyz je venku zatazeno,nic mu neni. Dekuji

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Čistička vzduchu Airbi Refresh

Čistička vzduchu s 4násobnou filtrací. Volitelná funkce ionizátoru. Pro malé a střední místnosti. Velmi tichý chod. Dětský zámek.

Ruční vysavač s UV lampou DOMO DO223S

Antibakteriální vysavač s dezinfekční UV lampou a rotačním kartáčem. Odstraní až 99,9 % virů, bakterií a roztočů. Odnímatelná prachová nádoba.

Sáčkový vysavač Kärcher VC 2

Kompaktní rozměry. Plynulá regulace výkonu. HEPA filtr třídy 12. Parkovací poloha. Prostor pro uložení příslušenství.

Čistička vzduchu Winix ZERO

TOP PRODUKT. Vysoký vzduchový výkon společně s vysokou účinností filtrace za bezkonkurenční cenu. Prodloužená záruka na tři roky.

Související články
Soužití alergika s domácími mazlíčky – jde to?
Soužití alergika s domácími mazlíčky – jde to?

Možná jste právě opustili ordinaci alergologa, kde vám sdělili, že vy nebo někdo z...

Alergie na srst koček a psů: Jak se zbavit zdravotních potíží
Alergie na srst koček a psů: Jak se zbavit zdravotních potíží

Alergie na zvířecí srst je sama o sobě nesmyslný pojem, protože samotné chlupy...

Nejčastější mýty o alergiích na domácí mazlíčky
Nejčastější mýty o alergiích na domácí mazlíčky

Alergie na zvířata může značně znepříjemnit vaše soužití s domácím mazlíčkem. Co ale...

Jak likvidovat roztoče a zvířecí alergeny v domácnosti parním čištěním
Jak likvidovat roztoče a zvířecí alergeny v domácnosti parním čištěním

Úklid pomocí parního čističe je populární již mnoho let a prakticky po celou dobu je...

Oční alergie trápí každého druhého alergika
Oční alergie trápí každého druhého alergika

Máte zarudlé a napuchlé oči? Slzí vám nebo svědí, aniž byste věděli proč? Příčinou...