úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Bez zařazení > Inhalace pomohou i při obyčejném nachlazení

Inhalace pomohou i při obyčejném nachlazení

Vložte svůj článek

2. 11. 2011

Bez zařazení

Nejprodávanější z e-shopu:
Čistička vzduchu Winix ZERO

Čistička vzduchu Winix ZERO

Skvělá při alergii na pyl nebo zvířata. Plazmová neutralizace...

5990 Kč
Inhalátor<br/>Laica MD6026

Inhalátor
Laica MD6026

Ideální pro inhalaci Vincentky i léčiv. Nejlepší poměr cena/výkon.

1590 Kč
Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Snižuje množství alergenů v srsti psů. Zlepšuje kvalitu srsti...

479 Kč
Nejčtenější články:

Inhalace je moderní a šetrný způsob prevence a léčby mnoha nemocí dýchacích cest. Používáním inhalátoru můžete nejenom léčit astma a zmírňovat alergické potíže, ale také předcházet běžnému nachlazení a chřipkám a urychlovat jejich vyléčení.

Úleva od rýmy? Inhalace urychluje léčbu běžných infekcí

Inhalátory někdy také nazývány jako nebulizátory plní tři základní léčebné funkce:

  • odstranění otoků a tím zlepšení průchodnosti dýchacích cest - ucpaný nos, astmatické záchvaty apod.
  • rozpouštění přebytečných hlenů - lepší vykašlávání, uvolnění nosních dutin apod.
  • celkové zlepšení přirozených funkcí sliznice dýchacích cest - obranyschopnost

Inhalování je tedy vhodné nejen pro alergiky, ale pro všechny, kteří trpí častými infekcemi dýchacích cest. Funguje jako léčba i prevence…

Dýchání přes inhalátor zvládají i malé děti. Většina přístrojů je vybavena maskami pro děti i dospělé

Rýmy, angíny, katary, laryngitidy, faryngitidy, bronchitidy – pomocí inhalace můžete zkrátit léčbu a snížit riziko případných komplikací, třeba přesun infekce na jiné místo v těle.

Při nemocech hrtanu nebo průdušek se mlžina nejčastěji vdechuje ústy pomocí náustku, který je součástí každého inhalátoru. Cílem této inhalace je pročistit dýchací cesty od zaschlého hlenu a případných choroboplodných zárodků, posílit jejich přirozenou obranyschopnost a další funkce.

Pokud inhalujeme přes masku a nadechujeme se přitom nosem, inhalace je prospěšná i pro nosní dutiny. Uvolňuje nadbytečný hlen, zklidňuje nosní sliznici a odstraňuje bakterie a další případné nečistoty usazené na ní. Zároveň tak i předchází ucpávání vedlejších nosních dutin a zánětům středního ucha.

Léčebnou inhalaci provádějte dvakrát až třikrát denně, popřípadě v jiných intervalech podle doporučení lékaře.

Do inhalátoru se nejčastěji lije lázeňská minerálka

Jste-li nachlazení, můžete inhalovat buď minerální vodu, nebo speciální léčivo. Inhalace minerálek urychluje léčbu dýchacích cest – horních i dolních. Některé minerální vody mají léčivý účinek na dýchací cesty – rozpouštějí hleny a usnadňují vykašlávání, snižují dráždivost dýchacích cest, případně na ně působí protizánětlivě a regeneračně.

Proč se pro preventivní i léčebné inhalace nejvíce používají minerálky? Jak potvrdilo několik studií ze světa, slaná (minerální) voda dokáže šetrným způsobem odstraňovat otok sliznic dýchacích cest (např. pocit ucpaného nosu) a zároveň pomáhat s rozpouštěním hlenu.

Osvědčené a zároveň velmi dobře dostupné v našich obchodech jsou dvě značky minerálních vod:

  • Vincentka
  • Bílinská kyselka
Pro léčebné i preventivní inhalace jsou nejvhodnější minerální vody Vincentka a Bílinská kyselka
 

Tyto minerálky patří do skupiny alkalických, tj. mírně zásaditých. Právě tato vlastnost jim umožňuje dosahovat nejlepších léčebných výsledků. Je možné inhalovat i jiné kyselky, ale dobré výsledky nelze předem zaručit. Asi není potřeba zdůrazňovat, že bychom měli používat pouze přírodní neochucené vody. Míra perlivosti není podstatná.

Když potřebujete nutně inhalovat a nemáte po ruce žádnou minerálku, můžete použít fyziologický roztok. Ten lze buď koupit v lékárně, nebo připravit doma. Není to nic složitého. V jednom litru pitné vody rozpustíme 9 gramů kuchyňské soli.

Existují také specializované léky určené k rozpouštění hlenů v dýchacích cestách, které jsou k dostání v roztoku vhodném pro inhalování. Nejznámější je Mucosolvan. Pozor, nejde o sirup, ale speciální variantu tohoto léku vyráběnou přímo pro účely inhalování.

Chřipková sezóna? Častá nemocnost? Preventivně inhalujte

I když kolem vás všichni kýchají, nemusíte chytit každou nemoc. Pokud své dýchací cesty udržujete zvlhčené a v dobrém stavu, jsou schopny se lépe ubránit útokům virů a bakterií.

Lidé náchylní k dýchacím infekcím by měli v chřipkovém období z preventivních důvodů inhalovat, a to nejlépe jednou denně. K inhalacím se stejně jako v případě léčby používají minerální vody nebo solné roztoky.

Věnovat pár minut denně prevenci je určitě výhodnější než proležet celý týden v posteli. O nešťastných rodičích často nemocných dětí ani nemluvě.

Jak inhalovat? Důležité je správné dýchání

Léčebné účinky inhalace jsou známé už po staletí. Spousta z nás v dětství byla rodiči nucena inhalovat pod dekou či ručníkem páru z hrnce s horkou osolenou vodou. I když tato metoda má svůj účinek na uvolnění dýchacích cest, hrozí nezanedbatelné riziko opaření končetin nebo obličeje téměř vařící vodou. V ohrožení jsou samozřejmě zejména děti. Nevýhoda inhalace napařováním je ta, že touto cestou nelze podávat léky.

Proto jsou tu inhalátory, které umějí pracovat jak s minerálkami, tak se speciálními tekutými léčivy. Kromě pravidelného čištění nevyžadují žádnou zvláštní péči a jsou bezpečné i pro velmi malé děti nebo nemohoucí pacienty. Inhalace inhalátorem je navíc účinnější než ta s horkou vodou.

Aby inhalování skutečně pomáhalo, musí být prováděno správnou technikou. „Mlhu" vypuštěnou přístrojem je potřeba vdechovat zhluboka a před každým vydechnutím krátce zadržet dech, aby se léčivé částice stačily usadit a sliznicích. Tempo nádechů a výdechů by mělo být co nejpřirozenější, abyste se cítili dobře.

Pomáhá i správné sezení při inhalaci. Pokud si nejste jisti, zda inhalaci prováditě správně, poraďte se s lékařem (alergolog, pediatr, ORL) nebo fyzioterapeutem (v lázních a léčebnách).

Jak vybírat inhalátor

Před koupí inhalátoru je dobré si ujasnit, k jakému účelu nám bude přístroj sloužit – zda k prevenci a léčbě běžných dýchacích infekcí, nebo k ošetřování astmatika.

Hlavním porovnávacím parametrem u inhalátorů je rozprašovací výkon. Tento údaj udává, jak rychle je přístroj schopen přeměnit léčebný roztok v mlžinu. Čím výkonnější inhalátor je, tím kratší dobu jedna inhalace zabere.

Výrobci dobře vědí, že je někdy těžké donutit dítě, aby vydrželo pár minut sedět a inhalovat. Proto většina z nich nabízí dětské modely, které mají veselejší design.

Náš tip: Recenze: Kompresorový inhalátor Philips Respironics Sami pro děti

Většinu inhalátorů je možné s sebou brát i na cesty. Dokonce existují i modely, které fungují na běžné baterky nebo kabel do zapalovače v autě. Inhalační kúru tak není nutné přerušovat ani na dovolené, ani na služebních cestách.

Podrobnější rady, jak vybírat inhalátor, najdete v nákupním rádci v eshopu ProAlergiky.cz.

Komentáře ke článku
Bendová

30. 9. 2014
14:15

Dobrý den! Veterinářka nám předepsala inhalační roztok a když jsem si ho chtěla vyzvednout v lékárně, tak se magistra zajímala, zda-li máme pro našu yorkšírku (14 let) i vhodný inhalační přípravek (čepici, kapuci či já nevím co), kterým se roztok aplikuje. Lék nebyl ihned k vyzvednutí a máme ho nachystaný na středu dopoledne. Tak se sand v lékárně domluvím. Nic - méně ocením i Vaši radu.

Bendová.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související články
Jak ovlivnit vznik alergií u dětí
Jak ovlivnit vznik alergií u dětí

Výskyt alergických onemocnění mezi lidmi roste alarmujícím tempem. Za posledních...

Bylinná léčba ekzému, astmatu a alergií: Přehled užitečných léčivých rostlin
Bylinná léčba ekzému, astmatu a alergií: Přehled užitečných léčivých rostlin

Bylinná léčba, odborně fytoterapie je podle odborníků na tuto problematiku schopna...

Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví
Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví

Smog, zhoršené rozptylové podmínky, překročené imisní limity či inverzní charakter...

Čistička vzduchu – ano, či ne?
Čistička vzduchu – ano, či ne?

V první řadě se musíme zamyslet nad tím, proč vlastně čističku vzduchu chceme...

Syndrom dráždivého tračníku neboli IBS – projevy, dieta a léčba
Syndrom dráždivého tračníku neboli IBS – projevy, dieta a léčba

Syndrom dráždivého tračníku, syndrom dráždivého střeva či IBS (z anglického...