úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Atopický ekzém > Jak se léčí ekzém v Lázních Kynžvart

Jak se léčí ekzém v Lázních Kynžvart

Vložte svůj článek

4. 10. 2012

Atopický ekzém

Nejprodávanější z e-shopu:
Čistička vzduchu Winix ZERO

Čistička vzduchu Winix ZERO

Skvělá při alergii na pyl nebo zvířata. Plazmová neutralizace...

5990 Kč
Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Na polštáře, matrace,
přikrývky...

výhodná sada
5290 Kč
Inhalátor<br/>Laica MD6026

Inhalátor
Laica MD6026

Ideální pro inhalaci Vincentky i léčiv. Nejlepší poměr cena/výkon.

1590 Kč
Nejčtenější články:

Takzvané přísadové koupele pomáhají při regeneraci pokožky ekzematika

Dětská lázeňská léčebna Lázně Kynžvart je jediné české lázeňské zařízení zaměřené výhradně na děti. V této léčebně se postarají o vašeho malého ekzematika už od dvou do 15 let věku. Léčba má velkou úspěšnost. Jak je to možné?

Už od malých chronických ložisek

Léčebný pobyt, který je hrazen pojišťovnou, trvá obvykle čtyři týdny. Dětský nebo kožní lékař jej může předepsat všem pacientům s rozsáhlejším a vleklým ekzémem.

Jak Magazínu ProAlergiky.cz prozradil vedoucí lékař kynžvartských lázní MUDr. Josef Nebesař, na léčbu k nim přicházejí děti s různě rozsáhlým ekzémem. Od chronických ložisek v loketních a kolenních jamkách až po vyrážku rozesetou po celém povrchu těla. V ekzémových ložiskách však nesmí být přítomna infekce, takového pacienta by lázně přijmout nemohly.

S předškolními dětmi může pobyt absolvovat i jeden z rodičů. V tomto případě rodič čerpá „neschopenku“. Větší děti bez problémů zvládají samy a postačí jen občasná návštěva rodiny.

Komplexní přístup k pacientovi přináší nejlepší výsledky

Léčba v Lázních Kynžvart je pojata komplexně, to znamená, že se skládá z řady vzájemně se podporujících procedur a léčebných opatření. Ukazuje se, že tento přístup k léčbě ekzému je správný. Výsledky jsou u většiny pacientů velmi dobře patrné.

Z čeho se ta tajuplná komplexní léčba skládá?

1. Péče o pokožku – koupele, masti, světloléčba

Koupele se speciálními přísadami, jako jsou otruby nebo škroby, usnadňují hojení ekzémových ložisek. Ke sprchování děti používají různé běžně dostupné koupelové oleje. Jejich pokožka je pravidelně ošetřována čistými masťovými základy, které zajistí dlouhodobé promaštění, chrání před vysušováním a předcházejí svědění.

K urychlení hojení chronických a ustupujících ložisek ekzému se využívají dehtové masti. Na prudce zhoršená ložiska jsou krátkodobě používány kortikosteroidní přípravky. Mají totiž protizánětlivý účinek. Při neustupujícím svědění se využívají antihistaminika. Pro každého malého pacienta je léčba poskládána zcela individuálně.

Na podporu hojení pokožky se rovněž využívá světloléčba, například pomocí biolampy nebo ultrafialové lampy.

2. Zdravá strava

V kynžvartských lázních se dětem snaží připravovat zdravou a pestrou stravu. Vzhledem k tomu, že u spousty dětí má ekzém souvislost s nějakou potravinovou alergií, je lázeňská jídelna zvyklá na různé diety, například bezmléčnou, bezvaječnou nebo bezlepkovou. Nemusíte tedy mít obavu, že by tady byl váš malý atopik diskriminován kvůli nějakému dietnímu omezení.  

3. Čisté prostředí s minimem alergenů

Městečko Lázně Kynžvart leží ve velmi čisté lokalitě obklopené lesy, což má příznivý vliv na imunitní systém. Děti tráví venku co nejvíce času.

Areál lázní je obklopen lesyAreál lázní je obklopen lesy

Léčebný účinek zdejšího klimatu nejvíce patrný u dětí, které mají tzv. dermorespirační syndrom, tedy ekzém spojený s astmatem nebo alergickou rýmou. Jakmile se jim zregenerují dýchací cesty, zregeneruje se jim i pokožka.

V lázeňských budovách je udržována velmi nízká úroveň prachu a alergenů. Nepoužívají zde závěsy, koberce ani jiné „lapače prachu“ a nábytek není čalouněný. Textilie, se kterými atopici přicházejí do styku, jsou pokud možno z přírodní bavlny, která pokožku nejméně dráždí. 

4. Psychická podpora

Psychická vyrovnanost je pro úspěch léčby velmi důležitá. V Kynžvartu děti učí, jak se kvůli svému onemocnění nestresovat. V lázních společně pobývají různé děti s různými zdravotními problémy – třeba s astmatem nebo obezitou. Dětem jejich ekzém není neustále připomínán a hlavně kvůli němu nejsou nijak omezovány.

Sportovní akce pro pacientySportovní akce pro pacientySpolečně chodí do lázeňské školy, účastní se spousty sportovních soutěží a kulturních akcí. Tyto aktivity dětem dodávají potřebné sebevědomí. To je důležité zejména pro děvčata, která se za svůj ekzém často stydí a zbytečně se straní kolektivu.

Poučení pro děti i rodiče

Aby se co nejvíce snížila pravděpodobnost, že se ekzém po skončení lázeňského pobytu zase brzy zhorší, pacienti by i doma měli pokračovat v nastaveném „protiekzematickém“ režimu. Zdravotníci dětem srozumitelně vysvětlují, jak se správně koupat, jak promazávat pokožku a jak ošetřovat ekzémová ložiska.

Stejnými informacemi jsou vybaveni i rodiče, kteří na pobytu doprovázejí nejmenší děti. Navíc se zde dozvědí, jaká preventivní opatření mohou podniknout ve své domácnosti nebo jak reagovat v případě zhoršení ekzému.

Léčebna nabízí také krátkodobé edukační pobyty pro rodiče s dětmi, které trpí nějakou formou alergie nebo ekzému, ale do lázní se třeba nedostaly. Děti i rodiče se tak ve zhuštěné podobě seznámí se všemi důležitými pravidly pro zvládání své nemoci. Na zkoušku mohou absolvovat některé léčebné procedury.

Edukační pobyty trvají obvykle týden nebo dva, vše záleží na dohodě mezi vámi a lázněmi. Na tento druh pobytů však nepřispívají zdravotní pojišťovny.

 

Byli jste vy nebo vaše dítě v Lázních Kynžvart? Nebo můžete doporučit jiné lázně vhodné pro ekzematiky? Podělte se s ostatními rodiči o své zkušenosti v komentářích pod článkem.

Komentáře ke článku
Martina

14. 2. 2019
20:57

Pro: HelenaMůžete,ale dospělých tam moc není a vyžití pro dospělé také ne.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Helena

14. 1. 2019
16:39

Vážení, když nejsem dítě mohu se také lečit v lázních Kynžvart na atopický ekzem ....

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Táňa, ProAlergiky.cz

8. 8. 2016
16:41

Pro: HankaDobrý den, Hanko,
je dobře, že se snažíte. Kromě pobytů u moře či v lázních můžete vyzkoušet eliminační dietu http://www.proalergiky.cz/alergie/clanek/mate-podezreni-na-potravinovou-alergii-ci-intoleranci-muze-vam-pomoci-eliminacni-dieta. Bohužel vystopovat příčiny atopického ekzému v dospělosti bývá složitější, navíc ekzém ovlivňuje řada faktorů, kromě potravin to může být i alergie na pyl, roztoče, zvířata, ale i stres, hormonální výkyvy, kosmetické, drogistické přípravky....Kůži ošetřujte dle fáze ekzému - akutní: http://www.proalergiky.cz/magazin/clanek/kosmeticka-pece-o-atopickou-pokozku-i-akutni-faze-ekzemu klidová: http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/clanek/kosmeticka-pece-o-atopickou-pokozku-ii-prevence-v-klidove-fazi-ekzemu. Kromě farmakologické léčby můžete přistoupit i k alternativním přístupům jako bylinné terapie či tradiční čínské medicíně apod.
Ať se Vám daří
Táňa, ProAlergiky.cz

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Hanka

5. 8. 2016
15:08

Dobrý den,je moc pěkné,že léčíte děti,ale jsem dospělá a potřebovala bych si také průběžně léčit ekzém,se kterým se trápím už od malička. U moře pořád být nemohu a jakoby dospělí ekzematici nikoho nezajímali. Snažím se sama,ale někdy to není ono!

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Karolína

16. 10. 2012
10:45

V Lázních Kynžvart jsme byli letos v rozmezí května a června, malý je atopik, nejhorší projevy měl v obličeji. Lázně opravdu doporučuji je to cca 4 měsíce a ekzém se mu začíná vracet až teď. Jinak se nám nestalo, že by byl 4 měsíce bez jakéhokoli projevu v obličeji!!!!!!!!!! Všem v lázních moc děkujeme a doufám, že pobyt budeme moci zopakovat.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Zuzka

11. 10. 2012
7:15

Pro: ZuzkaDobrý den Zuzko,
chtěla bych se zeptat, vy jste s dcerou byla v Lipové? Nás to momentálně čeká, tak bych se o Lipové ráda dozvěděla víc.
Díky Zuzka :D

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Lucie

5. 10. 2012
17:14

Ano, byly jsme v roce 2011, tehdy s dvouletou dcerkou. Muzu jenom doporučit. Okolí, peronal, sestřičky,lékaři,ubytováni,strava,bazen,procedury. Jen bohužel ekzem byl za 14 dni zpátky v plném rozsahu...

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Zuzka

5. 10. 2012
13:48

Já s dcerou byla 2krát v Jeseníkách. Má astma i ekzém a na to je i program v lázních zaměřen. Přímo pak důslednější léčba a více zaměřená na ekzém je v lázních Lipová. :-)

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Eva

5. 10. 2012
8:59

Super....rádi bychom se synem navštívili:-)

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Pyžamová sada MOTÝLEK + ŽABKA

Cenově zvýhodněná kombinace rukavicového trička a pyžamových kalhot. Pro optimální ochranu celého těla. Top produkt.

Epaderm Cream

Epaderm Cream 2v1 je určen pro kompletní péči o pokožku s atopickým ekzémem. Používá se pro promazávání i čistění pokožky, stačí mít doma jeden produkt.

SkinPro Silver povlečení s antibakteriální úpravou

Trvalý antibakteriální účinek. Odvádí vlhkost od pokožky. Materiál rychle schne. Vhodné pro atopiky, osoby s přecitlivělou nebo poraněnou pokožkou.

Feel Eco Baby Hypoalergenní koupelový olej 200 ml

Pro potřeby dětí s citlivou nebo suchou pokožkou. Šetrně myje a hydratuje. Pro koupání od prvních dnů života. Bez parfemace a konzervantů.

Související články
Spálená kůže od sluníčka? Jak zmírnit následky přílišného opalování
Spálená kůže od sluníčka? Jak zmírnit následky přílišného opalování

I když všichni dobře víme, jak je při pohybu na sluníčku nutná ochrana pokožky před...

Jak se chránit před sluncem pomocí oblečení
Jak se chránit před sluncem pomocí oblečení

Pokožce některých malých dětí, zvláště pak atopiků nemusí vyhovovat opalovací...

Mytí a ošetřování vlasů při ekzému: Šetrný šampon je pro atopiky základem
Mytí a ošetřování vlasů při ekzému: Šetrný šampon je pro atopiky základem

Pokud vás nebo vaše dítě trápí atopický ekzém nebo extra suchá pokožka, mělo by se...

Jak si užít léto s atopickou pokožkou
Jak si užít léto s atopickou pokožkou

V létě číhá na atopickou kůži mnoho nástrah. Patří sem slunce a s ním spojené...

UV filtry a ochranné faktory v opalovacích přípravcích
UV filtry a ochranné faktory v opalovacích přípravcích

Přípravky sluneční ochrany obsahují látky, které pohlcují, odrážejí nebo rozptylují...