úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Bez zařazení > Lupénka: Existuje lék na lupénku?

Lupénka: Existuje lék na lupénku?

Vložte svůj článek

2. 4. 2007

Bez zařazení

Nejprodávanější z e-shopu:
Čistička vzduchu Winix ZERO

Čistička vzduchu Winix ZERO

Skvělá při alergii na pyl nebo zvířata. Plazmová neutralizace...

5990 Kč
Inhalátor<br/>Laica MD6026

Inhalátor
Laica MD6026

Ideální pro inhalaci Vincentky i léčiv. Nejlepší poměr cena/výkon.

1590 Kč
Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Snižuje množství alergenů v srsti psů. Zlepšuje kvalitu srsti...

479 Kč
Nejčtenější články:

Lupénka je podle klasické medicíny „nevyléčitelnou“ nemocí, protože nejsou známy její příčiny. Klasická léčba tedy příznaky choroby pouze potlačuje nebo zmírňuje.

U lehčí a středně těžké lupénky je možné si pomoci zvláčňujícími a hydratačními krémy nebo koupelovými oleji. Proces nemoci však v hlubších vrstvách kůže příliš neovlivňují. Lékaři v těchto případech předepisují léčebné prostředky, které obsahují kamenouhelný dehet, dithranol, kortikosteroidy nebo calcipotriol. Efekt lokální léčby může zvýšit také UVB záření, které se ale musí provádět pod odborným dohledem. Kůže kštice se léčí pomocí speciálních roztoků a šampónů, které obsahují většinou dehtovou složku.

U těžkých forem lupénky se aplikuje celková léčba ve formě podávání léků, které ovšem mají v menší či větší míře vedlejší účinky, a to i dlouhodobé. Při některých terapiích musí dokonce ženy i muži zabránit početí, aby se zamezilo možnému vzniku deformit u dítěte. I u těžších případů nemoci se doporučuje světloléčba UVB i UVA paprsky. K dlouhodobé cytostatické léčbě je určen přípravek metotrexat, jehož účinek spočívá v zabíjení buněk. Je to lék značně toxický a při dlouhodobém podávání může poškodit játra, ledviny a kostní dřeň, nebo žaludek a střeva. Další léčebnou látkou jsou deriváty vitaminu A, tzv. retinoidy. Jsou určeny pro léčbu nastupujících a obzvláště těžkých forem lupénky. Stejně jako u jiných silných léků se ale brzy objeví podrážděná oční víčka, ucpaný nos nebo popraskané rty. Retinoidy neútočí tolik na játra jako metotrexat, ale je pravděpodobná spojitost mezi nimi a poškozením srdce a kostí. Cyklosporin A se podává tehdy, pokud se za příčinu nemoci bere v potaz chyba imunitního systému. Tento lék utlumuje tvorbu T-pomocných buněk, které jsou odpovědné za reakce přecitlivělosti a nacházejí se v psoriatické kůži ve velkém počtu. V tomto případě je riziko vedlejšího účinku léku na ledviny a játra.

Prvním krokem u těžší formy lupénky je pro mnoho lékařů takzvaná léčba PUVA. Jedná se o kombinaci léku psoralenu a UVA záření. Tableta psoralenu znecitliví kůži na světlo a pacient si potom lehne pod speciální UVA lampu. Ze všech druhů celkové léčby lupénky je PUVA považována za nejméně toxickou.

Vzhledem k vedlejším účinkům u léků klasické medicíny lékaři často v případě lupénky přivírají oči i nad takzvanou alternativní medicínou, která má kořeny ve staré Číně. Jedná se například o akupunkturu, akupresuru, homeopatii, fytoterapii nebo reflexologii; v poslední době se stává velmi populární také kineziologie. Všechny tyto metody a jim podobné se snaží navodit v organismu rovnováhu tak, aby mohla bez problémů probíhat životní energie, která tělu dodává sílu. Tělo je potom samo schopné obnovit své životní funkce a udržovat nás zdravé. Chceme-li navrátit zdraví, je důležité si uvědomit právě spojitost mezi zdravím duše a těla a vysílat sobě i okolí pozitivní myšlenky, které navozují klid a harmonii.

Co ale můžeme udělat sami pro sebe hned, aniž bychom museli navštěvovat lékaře nebo terapeuty? Na chvíli se zastavit a popřemýšlet o svém životě, o hodnotách, které máme, o tom, co se nám podařilo a čeho bychom chtěli dosáhnout. Zkrátka udělat si takovou malou „inventuru“ a vnést do ní i nemoc samotnou. V čem nás lupénka omezuje? Za nemocí se totiž často skrývá hlubší problém. Prvním krokem bývá odhodlání věci změnit, nemoc vyléčit. Spočívá to v postupné změně životního stylu, ve změně stravovacích návyků a pohybové aktivity.

Právě jídlo a látky, které přijímáme ze vzduchu a vody, mohou u lupénky hrát důležitou roli. Všechno, co prochází trávícím systémem, ovlivňuje jeho funkci. Pokud je jídlo těžko stravitelné, zatěžuje to organismus a nemohou se vstřebávat látky potřebné. V tomto případě bychom se měli vyhnout živočišným tukům, soli, cukru, ale také ostrým a kořeněným jídlům a tučným mléčným výrobkům. Omezit bychom měli alkohol a cigarety. Zvýšit by se naopak měl přísun čerstvého ovoce a zeleniny, celozrnných obilovin a luštěnin. Zdraví prospěšné jsou také mořské ryby, a to i ty které jsou tučnější (makrely, sardinky, lososi, sledi). Rybí tuk obsahuje ve velkém množství kyselinu eikosapentaenovou (EPA), která zmenšuje zánět. Důležité jsou při lupénce také vitaminy a minerály, které by se ale měly podávat po poradě s odborným lékařem.

Zdroj: Autor: Veronika KAFKOVÁ

Komentáře ke článku
Adlina

15. 5. 2015
11:39

Pro: maruška===PŘÍSPĚVEK BYL SMAZÁN ADMINISTRÁTOREM Z DŮVODU NEŽÁDOUCÍ REKLAMY===

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

maruška

29. 4. 2015
20:14

Pro: Adlina===PŘÍSPĚVEK BYL SMAZÁN ADMINISTRÁTOREM Z DŮVODU NEŽÁDOUCÍ REKLAMY===

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Adlina

26. 4. 2015
19:52

Pro: maruška===PŘÍSPĚVEK BYL SMAZÁN ADMINISTRÁTOREM Z DŮVODU NEŽÁDOUCÍ REKLAMY===

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

maruška

23. 4. 2015
18:43

===PŘÍSPĚVEK BYL SMAZÁN ADMINISTRÁTOREM Z DŮVODU NEŽÁDOUCÍ REKLAMY===

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

adlina

22. 4. 2015
19:54

no já jsem jej taky zkoušela a byla jsem s ním spokojená... teď když to mám zase zhoršené tak ho taky používám... takže za mě můžu říct, že je dobrej ;)

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Maruška

7. 4. 2015
16:19

ahojte chtěla jsem se zeptat jestli z vás má tady někdo zkušenost s krémem který je vyrobený z pštrosího tuku. Prý je to dobrý a pomáhá to. Ráda bych to zkusila, ale nejdřív bych se chtěla zeptat jestli má někdo zkušenost... Děkuji

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související články
Inhalace pomohou i při běžném nachlazení a infekci dýchacích cest
Inhalace pomohou i při běžném nachlazení a infekci dýchacích cest

Inhalace je moderní a šetrný způsob prevence a léčby mnoha nemocí dýchacích cest....

Jak ovlivnit vznik alergií u dětí
Jak ovlivnit vznik alergií u dětí

Výskyt alergických onemocnění mezi lidmi roste alarmujícím tempem. Za posledních...

Bylinná léčba ekzému, astmatu a alergií: Přehled užitečných léčivých rostlin
Bylinná léčba ekzému, astmatu a alergií: Přehled užitečných léčivých rostlin

Bylinná léčba, odborně fytoterapie je podle odborníků na tuto problematiku schopna...

Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví
Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví

Smog, zhoršené rozptylové podmínky, překročené imisní limity či inverzní charakter...

Čistička vzduchu – ano, či ne?
Čistička vzduchu – ano, či ne?

V první řadě se musíme zamyslet nad tím, proč vlastně čističku vzduchu chceme...