úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Alergie na plísně > Plísně vyvolají spíše alergii než smrt

Plísně vyvolají spíše alergii než smrt

Vložte svůj článek

24. 10. 2010

Alergie na plísně

Nejprodávanější z e-shopu:
SMART čistička vzduchu Winix ZERO+

SMART čistička vzduchu Winix ZERO+

Pro místnosti do 48m2, 6 stupňů filtrace ...

10590 Kč
Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Největší nádrž 8 l, antibakteriální ochrana, hydrostat ...

4290 Kč
Čistička vzduchu Winix WAC U300

Čistička vzduchu Winix WAC U300

Odstraní alergeny, prach i ciga­retový kouř. Omyvatelné filtry ...

6490 Kč
Nejčtenější články:
  1. Co kdy kvete I: únor až duben
  2. Alergie na srst koček a psů: jak se zbavit zdravotních potíží
  3. Jak účinně a efektivně odstranit roztoče v domácnosti

Ilustrační foto (zdroj: iStock)

Plísně v bytě zabily podle médií americkou herečku Brittany Murphy a pár měsíců na to i jejího manžela, scenáristu Simona Monjacka. Jsou ale skutečně tak nebezpečné? Nebojte se – nejsou.

Pravda, obě celebrity sice umřely na zápal plic a další komplikace, ale pitva nepotvrdila, že by šlo o zápal plic vyvolaný plísněmi. Ty mohou být hodně rizikové, ale většinou jen pro lidi s narušenou imunitou, případně pro pacienty s AIDS. Pro ně skutečně představují vážnou nebo dokonce i smrtelnou hrozbu.

To ale neznamená, že by ostatní lidé měli riziko plísní v bytě podceňovat. Zápal plic, který dokážou při silném znečištění bytu vyvolat, bývá záludný. Nějakou dobu většinou trvá, než lékař přijde na to, že nejde o infekci vyvolanou bakteriemi nebo viry, protože běžné léčebné postupy nezabírají. A je to otázka, jak se náš organismus vyrovná se zánětem a dalšími komplikacemi než nasadí odpovídající lék. Naštěstí jde o jev poměrně vzácný.

Podráždění, alergie, ale třeba i astma

Daleko častější bývá alergická reakce na plísně. Ty dokážou:

  • Vyvolat astmatický záchvat nebo zhoršit stav této choroby.
  • Případně spustí kašel, odstartují zánět vedlejších nosních dutin, průdušek a dalších dýchacích cest.
  • Snadno také podráždí oči, způsobí únavu, bolesti hlavy, případně i nevolnost.
  • Možnou reakcí je také zarudnutí nebo ekzém na kůži.

„Určité plísně produkují těkavé látky, které jsou vážně podezřelé z toho, že vyvolávají rakovinu,“ říká RNDr. Kateřina Klánová, CSc., ze Státního zdravotního ústavu. „O vážném podezření mluvíme proto, že zhoubné nádory způsobovaly, když je vědci aplikovali laboratorním zvířatům. Je ale otázkou, jak je to u lidí, na kterých nelze z etických důvodů zkoumat účinky těchto látek.“

Účinná rada je naštěstí jednoduchá. Plísně zlikvidovat chemickým nebo biologickým prostředkem a v zasažené místnosti co nejvíc větrat, případně úplně zabránit vzniku vlhkosti.

Nejohroženější skupiny

Největší riziko různých zdravotních potíží nehrozí jen lidem s narušenou imunitou, ale také dětem, seniorům a lidem, kteří trpí řadou chronických chorob (cukrovka, nemoci srdce, CHOPN – chronická obstrukční plicní nemoc atd.).

K infikování není nutné, aby došlo k bezprostřednímu kontaktu s místem zasaženým plísněmi. Ty jsou vlastně houbami. Své spóry, tedy výtrusy, uvolňují do vzduchu. Pokud zdroj plísní neodstraníme a místnost dostatečně nevyvětráme, vdechujeme tyto spóry někdy v překvapivě vysokých koncentracích. Přenos vzduchem je nejobvyklejší způsob jejich šíření.

Jasný signál

Nejčastějším místem, kde se objevují, jsou špatně větrané koupelny nebo kuchyně. Případně místnosti s plastovými okny. Snadno se také mohou objevit v nedbale udržované klimatizaci. „Signálem, že v pokoji je nadměrná vlhkost, která se bude nejspíš vsakovat i do zdí a zvyšovat tak pravděpodobnost vzniku plísní, bývají okna orosená zevnitř,“ říká doktorka Klánová. Co použít

Na plísně existuje mnoho různých přípravků, počínaje těmi chemickými na bázi chlóru (Savo, Domestos) nebo kvartérních amoniových solí (řada Fungisan) přes preparát s oxidem titaničitým nasyceného aktivní formou stříbra s antibakteriálními a antimykotickými účinky (Biostop) až po biologický prostředek s chytrou houbou – Pythium oligandrum, která se živí plísněmi (BioRepel), a řada dalších přípravků.

Pokud máte problém s plísněmi v bytě malý, stačí se poradit ve specializovaném obchodě. Při větších potížích, třeba s domem po záplavách, stojí za to obrátit se na hygieniky z Krajské hygienické stanice (přímo či prostřednictvím obecního úřadu) nebo na odborníky ve Státním zdravotním ústavu ([email protected]).

Každý prostředek má své výhody a nevýhody. Například savo, které je výborné pro okamžitý zásah, není už tak výhodné z dlouhodobého hlediska, protože částečně zadržuje vlhkost ve stěnách, a zvyšuje tedy pravděpodobnost opakovaného vzniku plísní.

Autor: Petr Veselý, Právo Zdroj: Novinky.cz

Komentáře ke článku

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Polti Forzaspira Lecologico Aqua Allergy Turbo Care

Bezsáčkový vysavač s vodním filtrem a funkcí turbo vysávání. 4stupňová filtrace, HEPA filtr, velmi široké příslušenství. Ovládání na rukojeti.

Čistička vzduchu Winix Zero Pro

Špičková filtrace a plně automatický režim. Dva senzory kvality vzduchu. Nadstandardní technické provedení za příznivou cenu.

Čistička vzduchu Winix ZERO

TOP PRODUKT. Vysoký vzduchový výkon společně s vysokou účinností filtrace za bezkonkurenční cenu. Dvě sady filtrů v ceně. Prodloužená záruka na tři roky.

Raycop RS 300

Raycop RS 300 je originální antibakteriální vysavač. Moderní ergonomický design. Prokazatelné zničení bakterií a roztočů. 

Související články
Vysoká vlhkost vzduchu podporuje množení plísní a roztočů
Vysoká vlhkost vzduchu podporuje množení plísní a roztočů

Vzduch v budovách může mít vysokou vlhkost jak v létě, tak v zimě. Za rizikovou se...

Vychytávky pro přežití pylové sezóny
Vychytávky pro přežití pylové sezóny

Regenerace dýchacích cest je pro alergika důležitá. Venku jsme vystaveni velké dávce...

Plíseň v bytě v zimním období: Jak zabránit jejímu výskytu
Plíseň v bytě v zimním období: Jak zabránit jejímu výskytu

Plísně v domě či přímo v bytě jsou nevítaným a zákeřným návštěvníkem, a to nejen u...

Co dokáže neléčená alergie?
Co dokáže neléčená alergie?

Alergie není tak banální onemocnění, jak si mnozí myslí. Co se stane, když se...

Pylová alergie v ordinaci alergologa
Pylová alergie v ordinaci alergologa

Jak se u lékaře diagnostikuje pylová alergie? Jaké léky nám může lékař předepsat?...

Pylové zpravodajství

Dominantní alergeny:

Celé zpravodajství