úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Atopický ekzém > Prázdniny u moře – ideální léčebně ozdravný pobyt pro alergiky

Prázdniny u moře – ideální léčebně ozdravný pobyt pro alergiky

Vložte svůj článek

2. 4. 2015

Atopický ekzém, Astma

Nejprodávanější z e-shopu:
Čistička vzduchu Winix ZERO

Čistička vzduchu Winix ZERO

Skvělá při alergii na pyl nebo zvířata. Plazmová neutralizace...

5990 Kč
Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Na polštáře, matrace,
přikrývky...

výhodná sada
5290 Kč
Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Snižuje množství alergenů v srsti psů. Zlepšuje kvalitu srsti...

479 Kč
Nejčtenější články:

Pozitivní účinky mořské vody na ekzémy jsou jasně prokázané a řadou z nás vyzkoušené „na vlastní kůži“. Ale možná ne všem je známo, že přímořské klima pomáhá i jiným alergikům, s astmatiky v čele. Ne vždy si může s časových či finančních důvodů dopřát delší dovolenou u moře celá rodina. Proto vznikly specializované léčebně ozdravné pobyty pro dětské alergiky. Pořádají je jak zdravotní pojišťovny, tak i specializované cestovní kanceláře.

Ke kterému moři nejlépe

Ozdravné pobyty (OP) se nejčastěji realizují u Jadranu a Egejského moře – konkrétně tedy v Chorvatsku, Černé Hoře a Řecku. Zapomenout nelze ani na Mrtvé moře, jehož vysoká salinita je zcela výjimečná. Slanost je zde zhruba 35 %, což je až desetkrát více, než v ostatních mořích.  Dlouhodobým pobytem zde je dosahováno skvělých výsledků při léčbě atopického ekzému. Ovšem tento úspěch nelze přisuzovat pouze moři, nýbrž hlavně specifickému klimatu.

Náš tip: Přečtěte si osobní zkušenost maminky Zuzky s pobytem u Mrtvého moře

Pobyty částečně hrazené zdravotními pojišťovnami

Pakliže uvažujete o letním pobytu potomka – alergika u moře, můžete se nejprve informovat u jeho zdravotní pojišťovny (ZP), náklady na pobyt se tak mohou snížit. Máte-li tedy tu „správnou“ ZP, která tento bonus svým klientům nabízí. Dobrá zpráva je, že je to většina z nich. Bohužel ne všechny pořádají pobyt u moře v prázdninových měsících. Finanční spoluúčast se liší dle doby pojištění a toho, zda jsou klienty ZP i oba rodiče, příp. alespoň jeden z nich. Doplatky za pobyt se pohybují od 8 000 do 15 000 Kč.

Ozdravně léčebné pobyty se specializovanými cestovními kancelářemi

Ozdravně léčebnými pobyty u moře se zabývají také některé specializované cestovní kanceláře. Na místě je samozřejmě určitá obezřetnost. Při výběru bychom měli preferovat CK se zkušeností v tomto oboru, zjistit si dopředu, jak bude zajištěna zdravotní péče apod.

Jednou z osvědčených „cestovek“, která se přímo specializuje na pořádání přímořských pobytů pro děti (v 90. letech spoluzakládala s VZP projekt „Mořský koník“), je cestovní kancelář Adriatic Curatio.  

Pobyt s názvem „Mořská rybka“ je určen dětem s chronickým kožním onemocněním a nemocemi dýchacích cest ve věku 8 až 17 let. Zájemci mají na výběr ze 2 lokalit – ostrov Hvar a Baška Voda a 4 patnáctidenních turnusů. Cena pobytu, včetně dopravy a stravování se pohybuje dle lokality zhruba od 16 do 21 tis. Kč.

Přímořské klima je pro atopiky a astmatiky ideální

Již samotný pobyt u moře má blahodárný vliv na lidský organismus. Mořský vzduch je totiž vlhký, slaný a přesycený minerály. Zároveň pomáhá rozpouštět hleny v dýchacích cestách a čistí sliznice. Nízká koncentrace prachových a pylových částic u moře je ideální pro pobyt alergiků a astmatiků. Slaná voda pomáhá stabilizovat atopickou pokožku. Sluneční paprsky zase pomohou všem dětem získat vitamín D, který je důležitý stavební kámen imunity. Pokud jej má tělo málo, nemá pak dostatečnou schopnost odolávat virům a bakteriím. Pobyt na slunci je zaručeným zdrojem tohoto důležitého vitaminu.

Léčebný efekt je nezanedbatelný

Na to, jak ozdravný pobyt probíhá, jsme se zeptali MUDr. Petra Honka, majitele cestovní kanceláře Adriatic Curatio.

„U našich pobytů se snažíme o maximální léčebný efekt. Pro děti jsou připraveny každý den dechová cvičení u moře. Tato cvičení probíhají ráno, kdy jsou ideální teplotní podmínky. Děti jsou také po příjezdu lékařem seznámeny s tím, jakým způsobem mají o své kožní nemoci správně pečovat během celého roku.

Díky pobytu děti i několik dalších měsíců po návratu vykazují celkové zlepšení zdravotního stavu a ústup jejich nemocí, dítě nemusí tak často navštěvovat lékaře ani užívat léky. Vliv pobytu na zdravotní stav dětí sledujeme během celé doby léčebně ozdravného pobytu. Monitoring dětí začíná již po příjezdu, vstupní prohlídkou, kde je zaznamenán stav kožních nemocí a spirometrem zdokumentován stav respiračních obtíží. Na konci pobytu děti absolvují výstupní prohlídku, při které se vyhodnotí vliv ozdravného pobytu na zdraví dítěte.

Několikaleté sledování tedy přesně dokumentuje přínos ozdravných pobytů. Kožní onemocnění dětí jako třeba atopický ekzém nebo lupénka vykazují v závislosti na pobytu u moře výrazné zlepšení. U ekzému obecně pak zejména ve fázi suchého, olupujícího se ložiska, všeobecně v chronické fázi onemocnění. Děti s respiračními potížemi, zaznamenají zlepšení stavu prakticky okamžitě, protože u moře se jim lépe dýchá.“

A co vy? Máte zkušenost s léčebnými pobyty u moře? Pomohly vašim dětem?

Komentáře ke článku
Petra, ProAlergiky.cz

11. 5. 2015
21:00

Pro: YvetaYveto, souhlasím s Vámi, že bohužel je spousta věcí na tomto světě nefér...Včteně toho, že lázeňská zařízení mají jako kontraindikaci k pobytu řadu diagnóz, jejichž "nositelé" by lázeňskou péči naopak obzvláště potřebovali!
Asi máte načteny a vyzkoušeny všechny možnosti, přesto posílám odkaz na naše články, kdyby Vás přeci jen něco zaujalo...Držím palce! Petra

http://www.proalergiky.cz/magazin/atopicky-ekzem

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Yveta

18. 4. 2015
13:23

Dobrý den.Zkušenosti z pobyty u moře mám.Atopický ekzém,mám od malička.Naši semnou jezdili do Bulharska,k Černému moři.Ano,pomohlo to,ale ve 12 se my objevili ještě jinné zdrav. problémy(epilepsie)a to už jsem nesměla pobývat dlouho bez přikryté hlavy ,na slunci.Naposledy jsme byli u moře,když my bylo 14.Ekzém my zůstal nejvíc na obličeji a ve vlasech.Nemám nyní nárok ani na lázně,kvůli epilepsii.A to se my v dospělosti,projevila ještě alergie na pyl.Mamka by semnou jela ráda do lázní,jako doprovod,ale VZP my to nikdy neschválí.Ráda bych našla něco,co by my pomohlo z ekzémem ve vlasech a taky často obličej.Je to nefér.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Čistička vzduchu Winix ZERO

TOP PRODUKT. Vysoký vzduchový výkon společně s vysokou účinností filtrace za bezkonkurenční cenu. Prodloužená záruka na tři roky.

Zvlhčovač vzduchu Airbi Cubic

Ultrazvukový zvlhčovač s jednoduchým tlačítkovým ovládáním. Vestavěný ionizátor. Možnost aromaterapie. Manuální regulace.

Sáčkový vysavač Kärcher VC 2

Kompaktní rozměry. Plynulá regulace výkonu. HEPA filtr třídy 12. Parkovací poloha. Prostor pro uložení příslušenství.

Čistička vzduchu Kärcher AIR PURIFIER AF 100

Vysoký výkon čištění. 2× kombinovaný HEPA a uhlíkový filtr. Automatický režim. Barevný indikátor kvality vzduchu. Noční režim.

Související články
Klasická a přírodní kosmetika při atopickém ekzému
Klasická a přírodní kosmetika při atopickém ekzému

Základem péče o ekzematickou pokožku je řádné promazávání, a to nejen samotných...

Kvasinková infekce kůže u dětí, její příznaky a léčba
Kvasinková infekce kůže u dětí, její příznaky a léčba

Kvasinková infekce u dětí jsou poslední dobou často skloňovaná slova. Co ji...

Spálená kůže od sluníčka? Jak zmírnit následky přílišného opalování
Spálená kůže od sluníčka? Jak zmírnit následky přílišného opalování

I když všichni dobře víme, jak je při pohybu na sluníčku nutná ochrana pokožky před...

Jak se chránit před sluncem pomocí oblečení
Jak se chránit před sluncem pomocí oblečení

Pokožce některých malých dětí, zvláště pak atopiků nemusí vyhovovat opalovací...

Mytí a ošetřování vlasů při ekzému: Šetrný šampon je pro atopiky základem
Mytí a ošetřování vlasů při ekzému: Šetrný šampon je pro atopiky základem

Pokud vás nebo vaše dítě trápí atopický ekzém nebo extra suchá pokožka, mělo by se...