úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Alergie na roztoče > Recenze: Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Recenze: Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Vložte svůj článek

2. 9. 2014

Alergie na roztoče

Nejprodávanější z e-shopu:
Čistička vzduchu Winix ZERO

Čistička vzduchu Winix ZERO

Skvělá při alergii na pyl nebo zvířata. Plazmová neutralizace...

5990 Kč
Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Největší nádrž 8 l, antibakteriální ochrana, hygrostat...

3990 Kč
Pyžamová sada pro ekzematiky Dermaprotec

Pyžamová sada pro ekzematiky Dermaprotec

Zabraňuje škrábání. 100% bavlna. Speciální střih...

výhodná sada
579 Kč
Nejčtenější články:

Za nejúčinnější formu obrany proti roztočům jsou odbornou veřejností považovány protiroztočové povlaky. V naší recenzi pozornost zaměříme na jejich nejznámějšího zástupce, francouzskou značku ProtecSom.

Komu jsou povlaky určeny

Povlaky mají chránit osoby alergické na roztoče před roztočovými alergeny během pobytu v posteli. Zde je totiž koncentrace roztočů nejvyšší. Alergie na roztoče může způsobovat nejen dýchací potíže (rýma, kašel, astma), ale i záněty očních spojivek nebo atopický ekzém.

O povlaky se však zajímají i někteří „nealergici“. Se zvyšujícím se povědomím lidí o roztočích roste i počet těch, kterým se při představě postele osídlené miliony mikroskopických „parazitů“ dělá nevolno.

Pro obě skupiny lidí jsou protiroztočové povlaky jedinou možností, jak bez použití chemie výrazně snížit množství roztočů v lůžkách.

Složení a princip fungování

Potahy ProtecSom jsou tkány z bavlněných mikrovláken. Tato mikrovlákna jsou k sobě při tkaní stlačována, čímž se eliminují mezery mezi nimi. Díky této technice jsou póry ve tkanině velké průměrně pouze šest mikrometrů.

Alergeny z roztočů přítomných v matracích a peřinách jsou větší než tyto póry, a tak jednoduše skrz textilii neprojdou. Povlaky tedy vlastně vytvářejí filtr proti roztočovým alergenům.

Všechny varianty povlaků jsou opatřeny zipem, který je podšitý, aby ani přes něj nemohly alergeny pronikat.

Způsob používání protiroztočových povlaků

Protiroztočové povlaky se umisťují jako ochranná vrstva pod standardní ložní prádlo. Povlaky na polštář a přikrývku se navlékají stejným způsobem jako běžné povlečení. Na matraci se povlak nasouká podobně jako na přikrývku.

Protiroztočový povlak matraceProtiroztočový povlak matrace

 

Povlaky zůstávají v lůžku dlouhodobě a téměř nepřetržitě. Důvodem je nejen ochrana alergika před roztoči, ale i to, aby se k roztočům uzavřeným v povlacích nedostávala potrava a tím se snižovaly jejich počty. 

Jedinou výjimkou, kdy se potahy snímají, je období jejich praní. To však nastává jen jednou za půl roku. Povlaky se perou v běžném pracím prostředku při teplotě 60 °C.

Účinnost protiroztočových povlaků

Schopnost povlaků ProtecSom blokovat roztočové alergeny byla prokázána nejen laboratorními testy, ale zejména úspěšným využitím u tisíců reálných alergiků nejen v ČR.

Hlavní výhodou bavlněných povlaků – oproti levnějším konkurentům z polyesteru – je jejich výborná prodyšnost. A nejde jen o odvádění přebytečné vlhkosti od člověka v lůžku.

Jak vyplývá ze zkušeností uživatelů, povlaky tkané z polyesterových mikrovláken se po naplnění vzduchem pomaleji vyfukují, což většina uživatelů hodnotila jako „otravný“ jev. Tento problém u bavlny nehrozí.

Další klady vyplývají rovněž z použití bavlny: hebkost, příjemná vůně apod.

Povlaky ProtecSom se bohužel nedají využít na matrace, které jsou jednou stranou pevně přimontovány k rámu postele – nejčastěji jde o válendy s úložným prostorem. Konkurenční značky tento problém vyřešily tak, že nabízejí protiroztočová prostěradla opatřená gumou po obvodu.

Postřehy reálných uživatelů

Průzkum mezi uživateli byl zaměřen jak na pozorování vývoje příznaků alergie, tak na ostatní praktická hlediska.

Účinnost proti roztočům

Většina pacientů cítí výraznou úlevu od příznaků alergie již první noc po aplikaci povlaků na lůžko. Tuto zkušenost měl i redaktor portálu ProAlergiky.cz, který roztočovou alergií trpí. Rozdíl mezi postelí s povlaky a bez povlaků je nejlépe poznat při spaní na břiše, kdy je nos člověka v bezprostřední blízkosti polštáře plného roztočů.

Pokud rýma nebo jiné alergické projevy přetrvaly i po ošetření postele povlaky, bylo to způsobeno nejčastěji dvěma vlivy:

  • V těsné blízkosti pacientova ošetřeného lůžka se nacházelo jiné, neošetřené.
  • Pacient byl přecitlivělý i na jiné alergeny, jako jsou pyly, plísně či zvířata.  

Ostatní vlastnosti – manipulace, údržba apod.

Tkanina nových povlaků je ve srovnání s obyčejným povlečením poměrně tuhá, což je dáno vyšší gramáží a hustotou látky. Po prvním vyprání – které výrobce doporučuje – materiál změkne.

Potahy jsou ušity s rozměrovou rezervou – i více než centimetr na všech stranách. Výrobce tak údajně počítá s přirozeným srážením bavlny při praní.

I po vyprání si potahy ponechávají několikamilimetrovou vůli, a tak se překvapivě dobře navlékají i na tak velký a nepoddajný předmět, jako je matrace.

Zip, kterým jsou povlaky opatřeny, funguje bez zadrhávání. Ochrannou podšívku je občas třeba přidržovat prstem, aby se do zipu nepřiskřípla.

Přítomnost vrstvy navíc není na polštáři ani přikrývce žádným smyslem patrná. U matrace částečně záleží na jejím povrchovém materiálu. Případné nerovnosti se pochopitelně přenášejí na povlak i na prostěradlo.

Kde nakoupit

Za patentem protiroztočových povlaků z přírodních vláken stojí francouzská firma Protec'Som.

Povlaky se vyrábějí v několika standardních rozměrech. Nejprodávanějším artiklem jsou trojdílné sady na běžné lůžko, které se na internetu prodávají za cenu 4 990 Kč.

ProtecSom můžete koupit v eshopu ProAlergiky.cz, dalších internetových obchodech a vybraných prodejnách zdravotnických potřeb.

Doporučení portálu ProAlergiky.cz

I když alergie na roztoče je dnes vyléčitelná, tato léčba je několikaletou záležitostí a bohužel nemusí být ve všech případech úspěšná. Omezování kontaktu s roztoči tak pro většinu pacientů zůstává nutností. Zkušenosti uživatelů potvrzují, že to má smysl.

Protiroztočové povlaky ProtecSom jsou důkazem toho, že i přírodní materiál může nabízet plnou účinnost proti roztočovým alergenům. Tento typ povlaků doporučujeme všem, kteří nechtějí roztoče opakovaně hubit pomocí chemie a zároveň nemají důvěru v povlaky ze syntetických materiálů – ať už jsou důvody jakékoli.

 

Komentáře ke článku
Táňa, ProAlergiky.cz

12. 6. 2015
9:08

Dobrý den, Aleno,
dotazy je vhodnější zadávat do poradny. V rámci komentářů pod články se může stát, že nezareagujeme.

K Vašemu dotazu, vzhledem k tomu, že je dobré nechat protiroztočový povlak na matraci (ale i lůžkovinách) alespoň 1/2 roku (z důvodu omezení potravy roztočům, což vede k snížení jejich počtu),
doporučuji dát povlak a na něj nepropustnou podložku (prostěradlo) Roztoči se mezi povlakem a Vašim prostěradlem držet nebudou, žijí převážně ve výplních
matrací a lůžkovin.

Doporučuji Vaše prostěradlo pravidelně prát (případně měnit ty jednorázové), společně s povlečením každé cca 2 týdny.
ProAlergiky.cz

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Alena Ch.

26. 5. 2015
12:50

Dobrý den,
chtěla bych zakoupit protiroztočové povlaky pro mou 4letou dceru.
Ale mám dotaz.
Pod prostěradlem máme ještě na matraci potažené nepropustné prostěradlo - proti propocení matrace či náhodném pomočení se.
Jak je to tedy v tomto případě?
Nejprve dám na matraci protiroztočový povlak, poté nepropustný povlak a pak ještě normální prostěradlo?

Děkuji za odpověď.
Alena

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Sada polštář + přikrývka StopMite

Cenově zvýhodněná sada polštáře a přikrývky StopMite.

SkinPro Silver dětské povlečení s antibakteriální úpravou

Trvalý antibakteriální účinek. Odvádí vlhkost od pokožky. Materiál rychle schne. Vhodné pro atopiky, osoby s přecitlivělou nebo poraněnou pokožkou.

Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Top produkt. Maximální ochrana před roztoči. Prokazatelný účinek. Atestováno jako zdravotnický prostředek. Dlouhá životnost. Komfort 100% bavlny.

SkinPro Silver povlečení s antibakteriální úpravou

Trvalý antibakteriální účinek. Odvádí vlhkost od pokožky. Materiál rychle schne. Vhodné pro atopiky, osoby s přecitlivělou nebo poraněnou pokožkou.

Související články
Jak předcházet množení bakterií, plísní a roztočů v posteli
Jak předcházet množení bakterií, plísní a roztočů v posteli

Nekontrolované množení bakterií, zárodků plísní nebo roztočů v postelích je něco, co...

Jak zbavit domácnost alergenů – úklid u alergiků
Jak zbavit domácnost alergenů – úklid u alergiků

Pro úklid v rodině alergika platí trochu jiná pravidla než v domácnostech, kde žádní...

Alergie na prach: Jak si chránit dýchací cesty při úklidu
Alergie na prach: Jak si chránit dýchací cesty při úklidu

Alergie na prach je dosti nepřesný pojem. Tím, co alergikům ve skutečnosti vadí,...

Dovolená a tábory s alergií na roztoče
Dovolená a tábory s alergií na roztoče

S létem přichází čas dovolených, škol v přírodě a letních táborů. Pro alergiky na...

Jak likvidovat roztoče a zvířecí alergeny v domácnosti parním čištěním
Jak likvidovat roztoče a zvířecí alergeny v domácnosti parním čištěním

Úklid pomocí parního čističe je populární již mnoho let a prakticky po celou dobu je...