úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Alergie na psy, kočky a jiná zvířata > Soužití alergika s domácími mazlíčky – jde to?

Soužití alergika s domácími mazlíčky – jde to?

Vložte svůj článek

Nejprodávanější z e-shopu:
Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

největší nádrž 8 l, antibakteriální ochrana, hydrostat ...

4990 Kč
Inhalátor<br/>Laica MD6026

Inhalátor
Laica MD6026

Ideální pro inhalaci Vincentky či léčiv. Nejlepší poměr cena/výkon.

1450 Kč
Čistička vzduchu Winix WAC U300

Čistička vzduchu Winix WAC U300

Odstraní alergeny, prach i ciga­retový kouř. Omyvatelné filtry ...

8190 Kč
Nejčtenější články:
  1. Vychytávky pro přežití pylové sezóny
  2. Co kdy kvete I: únor až duben
  3. Jak účinně a efektivně odstranit roztoče v domácnosti

(foto: ProAlergiky.cz)

Možná jste právě opustili ordinaci alergologa, kde vám sdělili, že vy nebo někdo z rodiny trpí alergií na zvířata. Jenže doma na vás čeká milovaný pejsek či kočička, již právoplatný člen domácnosti. Co si v takové situaci počít?

V první řadě je dobré si uvědomit, že domácí zvíře nebo jeho obydlí je vždy zdrojem alergenů. Pokud je alergie skutečně silná nebo se jedná dokonce o astma, je nutné se se zvířátkem rozloučit a najít mu jiný domov.

V případě mírnějších příznaků lze učinit určitá opatření vedoucí k výraznému snížení zvířecích alergenů v domácnosti. Alergizující totiž nebývá samotná srst zvířete, jak se mnozí lidé domnívají, ale bílkoviny vyskytující se zejména ve slinách, moči, šupinkách kůže apod.

Musíte také počítat s tím, že zvíře může z venkovního prostředí přinést další alergeny jako pyly, prach, plísně nebo i bakterie. Nezapomeňte, že i pelíšek nebo čalouněný nábytek, pokud ho má domácí mazlíček v oblibě, je útočištěm velkého množství roztočů.

Pravidelný úklid je základ

První podmínkou soužití je tedy řádný a pravidelný úklid nejen zvířecího pelíšku, ale v podstatě všech prostor, kde se domácí mazlíček pohybuje. Ideálním řešením jsou centrální vysavače, které nečistoty rovnou odvádí z místnosti pryč a nedochází tak k víření prachu. Tento systém se ale pro svoje konstrukční nároky aplikuje zejména u novostaveb.

Řešením pro každou domácnost jsou malé a velmi výkonné vysavače s nejvyšší třídou filtrace např. vysavač Miele S 8 Cat&Dog. Tento vysavač je odborníkem na odstraňování mikročástic, kterými alergeny jsou. Má dostatečný výkon, výstupní HEPA filtr a prachotěsnou konstrukci. Díky turbokartáči si dokáže poradit i s jemnými zvířecími chlupy v kobercích, nebo v čalouněném nábytku. Aby byl efekt nejvyšší, měl by úklid domácnosti probíhat každý den

Zvířecí alergeny jsou lehké, poletují ve vzduchu

Zřejmě nejdůležitějším pomocníkem je ale čistička vzduchu. Toto zařízení dokáže bez vaší pomoci účinně zachytit veškeré alergeny a škodlivé látky, které se v domácnosti vyskytují. Aby čistička splnila svůj účel a opravdu alergikovi pomohla, je třeba vybrat takovou, jejíž čisticí výkon dokáže přefiltrovat vzduch v místnosti až 4x za hodinu. Alergeny tak budou bezpečně a rychle zachyceny ve filtrech.

Takovým pomocníkem je čistička vzduchu Winix, která nabízí nejvyšší výkon, tři modely pro každou velikost místnosti a řadu inteligentních funkcí. Pro zachycení alergenů, ale i těch nejmenších škodlivin používá omyvatelné True HEPA filtry, technologii PlasmaWave a antibakteriálně ošetřený aktivní uhlíkový filtr. Tato technologická kombinace dokáže spolehlivě odstranit nejen alergeny, ale také zápach ze zvířete, který může být v domácnosti cítit. Winix má navíc plně automatický režim. Stačí ji zapnout a o vše ostatní se již postará sama.

Čističky vzduchu WinixČističky vzduchu Winix

Alergolog radí :

Čistý vzduch je pro alergiky opravdu velmi důležitý. Při výběru vhodné čističky je třeba se zaměřit na nejvyšší třídu filtrace a výkon odpovídající velikosti vaší místnosti. Jedině tak dokáže spolehlivě odstraňovat jak zvířecí alergeny, tak i pyly a domácí prach. Čistička vzduchu usnadňuje život nejen alergikům a astmatikům, ale i lidem se sníženou imunitou nebo těm co trpí opakovaným zánětem dýchacích cest.

MUDr. Lenka Mišunová, Ph.D.

Ošetřit můžeme i srst zvířete

Alergeny lze také odstraňovat přímo ze srsti zvířete. Na trhu existuje přípravek Petal CleanseTM, který se vtírá přímo do zvířecí srsti a má velkou schopnost alergeny neutralizovat přímo u zdroje. Jedná se o čistě přírodní produkt, zvířeti tedy nijak neškodí. Naopak působí podobně jako kondicionér, kůži hydratuje a tím snižuje uvolňování alergizujících šupinek. Přípravky jsou také vhodné na ošetření čalouněného nábytku.

Přípravek na odstranění alergenů ze psí srstiPřípravek na odstranění alergenů ze psí srsti

I když soužití se zvířetem se alergikům nedoporučuje, je stále více způsobů jak dopad na zdraví alergika minimalizovat. Při výběru vhodných řešení a produktů se můžete obrátit na infolinku ProAlergiky 541 212 450, kde vám rádi poradí.


Komentáře ke článku
Jitka

30. 10. 2018
14:33

Pro: AlžbětaPro alergika je základem vyhýbat se alergenům. A ano, bohužel, pokud je alergenům neustále vystaven, obvykle to vede ke zhoršení alergie.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Táňa, ProAlergiky.cz

6. 6. 2017
15:39

Pro: Irena GagyorDobrý den,
záleží na intenzitě alergie spolubydlící. Bohužel kočičí alergeny patří mezi nejagresivnější. I když bude kočka v jiné místnosti, budete v domácnosti v místech, která užíváte společně, alergeny roznášet Vy na svém oblečení, vlasech apod. Raději bych kočku nepořizovala.
S pozdravem
Táňa, ProAlergiky.cz


S pozdravem

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Irena Gagyor

5. 6. 2017
15:02

Dobry den,
chtela bych si poridit kocku, ale moje spolubydlici je alergicka. Je mozne souziti kocky a me spolubydlici, pokud bude kazda z nich obyvat pouze urcitou cast bytu?
Predem dekuji za odpoved.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Táňa, ProAlergiky.cz

7. 11. 2016
11:15

Pro: LailaDobrý den,
každý alergik a jeho reakce na alergeny jsou individuální. Nelze nikdy dopředu říci, jak zavedená opatření alergické reakce ovlivní. Pokud však máte alergii na morčata či hlodavce, jejich pořízení bych Vám spíše nedoporučovala, abyste předešla případnému loučení se či ztrátě domácího mazlíčka, pokud by Vaše alergické projevy byly příliš silné.
S pozdravem
Táňa, ProAlergiky.cz

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Laila

1. 11. 2016
9:59

Chcela by som si kúpiť morča,ale som alergická na srsť.Myslíte že keby som si kúpila ten prípravok PetalCleanse,a podstielku ktorá je vraj e z 99% bez prachu a vzdušných alergénov,žeby sa mi alergia až tak neprejavovala?
Ďakujem

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Táňa, ProAlergiky.cz

6. 1. 2016
14:40

Pro: AlžbětaDobrý den, Alžběto,
bohužel se stává, že po čase nemusí být některá opatření dostačující. Nevím, jestli má kocour nějak omezený pohyb v domácnosti, pokud ne, bylo by to žádoucí, alespoň do ložnice by neměl mít přístup.
Nevím, jestli je partner v péči alergologa a má nějakou léčbu, zvláště dochází-li ke zhoršení alergických projevů. U alergika může docházet k rozvoji alergií, kromě kočičích alergenů mohou partnerovi zhoršovat stav i roztoči přítomni zejména v lůžku (zvláště v matraci, lůžkovinách), pokud by tomu tak bylo, pak pomohou speciální protiroztočové povlaky (http://www.proalergiky.cz/eshop/protiroztocove-povlaky). Kvalitní čistička vzduchu je výborná věc, která dokáže pomoci, ale nelze se spoléhat na to, že partner bude bez alergických potíží. Určitou alternativou mohou být i bylinné produkty, např. bylinkářky Mgr. Podhorné. Doporučovala bych návštěvu alergologa a provést vyšetření, abyste znali partnerův aktuální stav.
Pokud budete potřebovat více informací k režimovým opatřením, obraťte se na naši odbornou produktovou poradnu: 541 212 450, 602 813 222.
Pokud se stav Vašeho partnera výrazně zhoršuje, bylo by skutečně vhodné poohlédnout se po novém bydlení pro kocourka, případně pro partnera, pokud je kocourek přednější.
Držte se
Táňa

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Andy

27. 12. 2015
20:44

Pro: AlžbětaDD Alžběto, když jsme měli stejné potíže se synem a psem, dostali se k nám přírodní tabletky Peralgin a všechny alergické potíže vymizely..;)

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Alžběta

23. 12. 2015
9:01

Dobrý den,
máme doma kocoura a přítel je alergik. Často vysávám docela výkonným vysavačem, často peru potahy a povlečení, kocoura vyčesávám a používám na něj PetalCleanse a i sprej na povrchy. Ze začátku to dost pomáhalo, teď se ale přítel probouzí s plným nosem a občas to doprovází i kašel. Nechci z něj udělat astmatika, ale zároveň kocoura pryč nedám. Nevím už,jak víc s tím doma bojovat. Je možné, že už alergikovi po čase tathle opatření nepomáhají, nebo dá se s tím nějak ještě bojovat? Četla jsem i o vakcinaci nebo i čističkách vzduchu, ale nevím, jestli bychom si to mohli dovolit a výrazné zlepšení asi taky není zaručené. Konkrétně u vakcín jsem četla, že nástup účinku je snad až po roce a ještě není ani stoprocentní... Děkuju moc za odpověď, už jsme vážně zoufalí!

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Čistička vzduchu Winix WAC U300

Nejlepší poměr cena/výkon. Vysoká účinnost filtrace, nízká hlučnost, automatický režim provozu.

SMART čistička vzduchu Winix ZERO+

Výkonná čistička s Wi-Fi. Pro náročné zákazníky. Vysoká účinnost, nízká spotřeba. Pětistupňová filtrace. Vhodná do větších prostor. Cena za design.

Čistička vzduchu Winix ZERO

TOP PRODUKT. Vysoký vzduchový výkon společně s vysokou účinností filtrace za bezkonkurenční cenu. Dvě sady filtrů zdarma. Prodloužená záruka na tři roky.

Balíček při pylové alergii

Zvýhodněný balíček při pylové alergii. Balíček obsahuje Air Cleanse a pylovou síť.

Související články
Alergie na srst koček a psů: Jak se zbavit zdravotních potíží
Alergie na srst koček a psů: Jak se zbavit zdravotních potíží

Alergie na zvířecí srst je sama o sobě nesmyslný pojem, protože samotné chlupy...

Nejčastější mýty o alergiích na domácí mazlíčky
Nejčastější mýty o alergiích na domácí mazlíčky

Alergie na zvířata může značně znepříjemnit vaše soužití s domácím mazlíčkem. Co ale...

Alergie na zvířata
Alergie na zvířata

Jste-li vy, nebo vaše dítě alergické na domácí zvíře, měli byste zvířeti raději...

Jak likvidovat roztoče a zvířecí alergeny v domácnosti parním čištěním
Jak likvidovat roztoče a zvířecí alergeny v domácnosti parním čištěním

Úklid pomocí parního čističe je populární již mnoho let a prakticky po celou dobu je...

Ionizátory se podílí na čištění vzduchu
Ionizátory se podílí na čištění vzduchu

Ionizátory se v nabídkách obchodů stále častěji objevují mezi přístroji na úpravu...