úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Astma > Syndrom nezdravých budov

Syndrom nezdravých budov

Vložte svůj článek

13. 11. 2014

Astma, Atopický ekzém

Nejprodávanější z e-shopu:
Čistička vzduchu Winix ZERO

Čistička vzduchu Winix ZERO

Skvělá při alergii na pyl nebo zvířata. Plazmová neutralizace...

5990 Kč
Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Na polštáře, matrace,
přikrývky...

výhodná sada
5290 Kč
Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Snižuje množství alergenů v srsti psů. Zlepšuje kvalitu srsti...

479 Kč
Nejčtenější články:

O syndromu nezdravých budov mluví Světová zdravotnické organizace (WHO) již od 80. let minulého století. S  příznaky tohoto syndromu se potýká každodenně více než 60 % obyvatel vyspělých zemí. Možná vám tento termín prozatím nic neříká, ale je pravděpodobné, že se s ním setkáváte.

Cítíte se v práci nebo doma unavení? Pálí vás oči? Škrábe vás v krku, máte neustále rýmu a trpíte záněty dýchacích cest?  Připadá vám, že vaše pokožka je suchá a podrážděná? Bolí vás často hlava? A zmírní se tyto potíže, když vyrazíte třeba na venkov nebo na dovolenou, ale jakmile se vrátíte, je zase vše ve starých kolejích? Pokud odpovíte ANO na některé z příznaků a především na poslední otázku, je možné, že syndromem nezdravých budov trpíte také.

V uzavřených vnitřních prostorách trávíme naprostou většinu času, ve městech je samozřejmě tento problém mnohem větší, než na venkově. O znečištěném vnějším vzduchu se obecně ví. Už méně se ví, že v uzavřených místnostech je vzduch často ještě horší. Jaké jsou příčiny?

Vysoká koncentrace škodlivých látek

Díky rostoucím cenám energie se ve výstavbě budov projevuje snaha zabránit tepelným ztrátám omezením přirozeného větrání okny a používáním klimatizace. Důsledkem je však kumulace škodlivin ve vnitřním ovzduší budov a to především jejich uvolňováním z konstrukčních materiálů, nábytku či díky nadměrnému užívaní chemických čisticích prostředků. Jedná se zejména o formaldehyd a těkavé organické látky.

Formaldehyd vstupuje do těla především vdechováním, přičemž expozice malým dávkám vyvolává bolesti hlavy, záněty nosní sliznice, slzení a záněty očí. U citlivých jedinců může formaldehyd vyvolávat astma a záněty kůže. Je také znám jeho karcinogenní účinek. Mezi těkavé organické látky řadíme například benzen nebo freony. Opět se můžeme setkat s dráždivým efektem na oční a nosní sliznice a karcinogenním působením některých z nich.

Vlhkost vzduchu

Neméně důležitá je také vlhkost vzduchu. Ta by měla být optimálně na hodnotách 40-60 %, pokud je vyšší dochází k rozvoji plísní a bakterií. V topné sezoně však bojujeme spíše s opakem – hodnota vlhkosti klesá v uzavřených místnostech dlouhodobě pod 20 % .Takto nízká hodnota ale způsobuje vysoušení sliznic dýchacích cest, což následně vede k jejich podráždění s rizikem vzniku infekce nebo alergické reakce.

Vysušená sliznice není schopná správně plnit svoji ochrannou funkci a nedokáže se účinně bránit pronikání virů, bakterií, alergenů a prachových částeček hluboko do dýchacích cest. Tento stav negativně ovlivňuje celý imunitní systém a může způsobovat kromě onemocnění i dlouhodobou únavu a vyčerpání.

Co umí kladné a záporné ionty ve vzduchu

Dalším faktorem, který výrazně ovlivňuje kvalitu ovzduší, je přítomnost iontů. Ionty jsou kladně nebo záporně nabité atomy. Otevřený prostor je pravidelně významně dotován ionizovanými částicemi vzduchu, díky volnému elektrickému poli mezi povrchem Země a ionosférou. Ovzduší elektricky neutrální se v přírodě nevyskytuje vůbec. Na tento stav je člověk dlouhodobě adaptován.

Pro pocit komfortu prostředí je tedy určitý počet atmosférických iontů nezbytný.Ve městech a v uzavřených špatně větraných místnostech je však tento přirozený stav narušen. Novodobé stavební materiály jako ocel, kov či beton vytvářejí tzv. Faradayovu klec, kdy je přirozené elektrické pole Země zcela stíněno, k přirozené ionizaci vzduchu tak vůbec nedochází.  

Důležitá je rovnováha

Důležitá je také rovnováha mezi kladnými a zápornými ionty. Vlivem používání syntetických materiálů, klimatizací se syntetickými filtry, působení kladně nabité televizní obrazovky nebo monitoru počítače, používaní laserových tiskáren a kopírek, ale také díky smogu a kouření dochází k nadbytku kladných iontů. Jejich vliv na lidský organismu je stále ještě předmětem výzkumů.

Podle některých  mohou kladné ionty vyvolávat řadu negativních reakcí jako např. nadměrné vyplavováni serotoninu a histaminu. Zvýšená hladina serotoninu v krvi může snížit kapacitu plic a schopnost těla absorbovat kyslík. Serotonin rovněž způsobuje stahování hladkého svalstva, což může vyvolat migrénu, alergické reakce, vznětlivost, horkost, bolesti v krku, průduškový kašel, nevolnost či břišní křeče. Zvýšení hladiny histaminu se může projevit bolestmi srdce, alergiemi, sennou rýmou, nevolností a nespavostí.

Lze se syndromem nezdravých budov bojovat?

Nezbytným opatřením ke zlepšení vnitřního prostředí všech budov je především důsledné větrání. Samozřejmostí by měla být snaha o minimalizování pobytu uvnitř budov a co nejčastější pobyt venku. V praxi to bohužel není vždy možné.

Nečistoty odstraní čistička

Kvalitní čistička vzduchu si dokáže poradit s většinou nečistot vyskytujících se uvnitř budov. Ať už jde o zápach, alergeny, prach či nežádoucí chemické látky uvolňované do vzduchu.

Aby bylo čištění vzduchu účinné, měla by být čistička vybavena HEPA filtry, které zaručují 99,97% účinnost čištění. Zároveň by měla mít dostatečný výkon, aby dokázala vzduch v místnosti přefiltrovat hned několikrát za hodinu. Pouze tak bude zaručen správný výsledný efekt v podobě opravdu čistého vzduchu. Některé čističky jsou navíc vybaveny další důležitou funkcí a tou je plazmový ionizátor.

Čistička vzduchu pohlcuje většinu škodlivin a díky plazmové ionizaci dokáže některé z nich neutralizovat přímo ve vzduchu (foto: Winix)Čistička vzduchu pohlcuje většinu škodlivin a díky plazmové ionizaci dokáže některé z nich neutralizovat přímo ve vzduchu (foto: Winix)

Příkladem může být čistička vzduchu Winix vybavená unikátní technologií PlasmaWave, která produkuje kladné a záporné ionty. Nejenom že vzduch je při použití této čističky svěží, ale právě takto nabité atomy dokážou navíc rozkládat bakterie, viry, alergeny a řadu dalších nečistot rovnou na molekulární úrovni.

I když doma nebo v kanceláři používáte čističku vzduchu, nezapomínejte na každodenní větrání, abyste do místnosti dostali kyslík a odvětrali oxid uhličitý.

S nízkou vlhkostí vzduchu si poradí zvlhčovač

Při jeho výběru je potřeba se zaměřit na několik kritérií, přičemž nejdůležitějším je výkon, který by měl vždy odpovídat velikosti místnosti, kde chceme vzduch zvlhčovat. Velmi vhodným vybavením je vestavěný hygrostat, kde si sami nastavíte požadovanou vlhkost a zvlhčovač ji pak automaticky udržuje. Nezbytná je také dostatečná hygiena vody v nádržce přístroje. Ta by měla být nejlépe dlouhodobě chráněna proti množení bakterií a plísní.

Přejít na výběr zvlhčovače vzduchu.

 

Syndrom nemocných budov je bohužel jedním z negativ moderní doby, se kterým budeme muset ve svých životech počítat. Záleží však pouze na nás, zda před ním budeme přivírat oči a tvářit se, že zrovna nás se netýká, nebo zda se rozhodneme aktivně bojovat a zmírnit tak jeho nepříjemné dopady na naše zdraví a celkový životní komfort. 

Komentáře ke článku

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Čistička vzduchu Winix ZERO

TOP PRODUKT. Vysoký vzduchový výkon společně s vysokou účinností filtrace za bezkonkurenční cenu. Prodloužená záruka na tři roky.

Čistička vzduchu Airbi Refresh

Čistička vzduchu s 4násobnou filtrací. Volitelná funkce ionizátoru. Pro malé a střední místnosti. Velmi tichý chod. Dětský zámek.

Sáčkový vysavač Kärcher VC 2

Kompaktní rozměry. Plynulá regulace výkonu. HEPA filtr třídy 12. Parkovací poloha. Prostor pro uložení příslušenství.

Inhalátor Norditalia MO-03

Výkonný a rychlý ultrazvukový inhalátor. Pro použití v domácnosti i na cestách. LCD displej. Možnost uchycení k posteli.

Související články
Vydýchejte podzim: Jak vám může pomoci inhalování a jak ho zpříjemnit dětem?
Vydýchejte podzim: Jak vám může pomoci inhalování a jak ho zpříjemnit dětem?

Období chřipek a nachlazení je tu. Užitečnou oporou v něm vám může být inhalování....

Normální vlhkost vzduchu v interiéru a co způsobuje její výkyvy
Normální vlhkost vzduchu v interiéru a co způsobuje její výkyvy

Normální a zároveň ideální vlhkost vzduchu v místnosti se pohybuje kolem 50 procent....

Suchý vzduch v místnosti škodí dýchacím cestám i pokožce
Suchý vzduch v místnosti škodí dýchacím cestám i pokožce

Nejčastější příčinou příliš suchého vzduchu je nevhodný způsob vytápění. K největším...

Astma pomáhají zvládat dechová cvičení a rehabilitace
Astma pomáhají zvládat dechová cvičení a rehabilitace

Astma je možné udržovat pod kontrolou díky cvičení zaměřenému na dýchací cesty, ale...