úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Atopický ekzém > UV filtry a ochranné faktory v opalovacích přípravcích

UV filtry a ochranné faktory v opalovacích přípravcích

Vložte svůj článek

Michal Závacký, 1. 7. 2020

Atopický ekzém

Nejprodávanější z e-shopu:
Čistička vzduchu Winix ZERO

Čistička vzduchu Winix ZERO

Skvělá při alergii na pyl nebo zvířata. Plazmová neutralizace...

5990 Kč
Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Snižuje množství alergenů v srsti psů. Zlepšuje kvalitu srsti...

479 Kč
Pyžamová sada pro ekzematiky Dermaprotec

Pyžamová sada pro ekzematiky Dermaprotec

Zabraňuje škrábání. 100% bavlna. Speciální střih...

výhodná sada
579 Kč
Nejčtenější články:

(foto: Sundayphoto-ImageSource)

Přípravky sluneční ochrany obsahují látky, které pohlcují, odrážejí nebo rozptylují UV záření. Existují dvě základní skupiny těchto látek – chemické filtry a fyzikální filtry – které fungují na odlišném principu.

Chemické filtry

Chemické filtry se vsakují do pokožky, kde pohlcují UV záření. Přitom uvolňují teplo nebo mění svou chemickou strukturu. Jedná se o různé druhy látek, z nichž mnohé jsou používány již desítky let. Průběžně jsou povolovány nové látky a staré, u kterých se objeví nějaký problém, jsou zase zakazovány.

V současné době jsou nejrozšířenější cinamáty, saliciláty a benzofenony. Většina z nich je považována za účinné a bezpečné i pro citlivou pokožku. Snahou výrobců je vyvíjet takové filtry, které budou co nejvíce fotostabilní, čili se na světle nebudou brzy po aplikaci rozkládat a tím přestávat člověka chránit.

Fyzikální filtry

Fyzikální filtry UV záření odrážejí. Někteří výrobci je označují jako filtry minerální, protože jejich zástupce je možné v přírodě nalézt ve formě minerálů neboli nerostů. Nejčastěji se používají oxid zinečnatý a oxid titaničitý, někde i oxidy hořčíku nebo železa.

V opalovacích prostředcích se vyskytují v podobě jemných prášků. Jejich částečky zůstávají na povrchové (zrohovatělé, odumřelé) vrstvě pokožky, čili se prakticky nedostávají do kontaktu s živými buňkami lidského těla, a proto s nimi ani nemohou reagovat. Pokožka se po ošetření tímto typem filtrů může mírně bělavě lesknout. Fungují okamžitě po aplikaci.

Nutnost filtrovat A i B

Je známo, že ne všechny části slunečního záření člověku škodí. Mezi ty nejnebezpečnější patří ultrafialové paprsky typů A a B. Díky ozonové vrstvě se k zemskému povrchu dostane jen 1–3 procenta původního UV záření ze Slunce, přesto na nás mají velký vliv.

UVA záření má největší vlnovou délku. Drtivá většina (95–99 % dle denní doby) UV záření, které dopadne na Zemi, je právě typ UVA. Proniká hluboko do pokožky, kde způsobuje tvorbu volných radikálů, které mohou poškozovat DNA v buňkách a tím vyvolat nádorové bujení.

UVB záření má vlnovou délku o něco kratší. Je hlavní příčinou spálení od slunce. Zároveň přímo poškozuje DNA – způsobuje její mutaci, jejímž výsledkem může být opět rakovinné bujení.

Oba typy UV záření mohou poškozovat kolagenová vlákna v pokožce a tím urychlit její stárnutí. Zároveň v kůží likvidují vitamin A, a proto se v posledních letech doporučuje přes léto konzumovat dostatek provitaminu A neboli beta-karotenu, který je důležitým antioxidantem.

Málokterý kosmetický UV filtr funguje jak na celé UVA, tak celé UVB. Většina zachytí jen určité vlnové délky. Proto se poměrně často v přípravcích objevují různé kombinace filtrů, včetně současného použití chemického a fyzikálního typu.

Pro úplnost: Nejnebezpečnější UVC záření se k nám z kosmu nedostane vůbec, neboť je zcela odfiltrováno atmosférou.

Prohlédnout opalovací přípravky pro alergiky a atopiky

Aby faktor skutečně ochránil…

I když se většina lidí domnívá, že číslo ochranného faktoru (SPF, OF) odpovídá délce pobytu na slunci, není to přesně tak. Tento údaj souvisí s dávkou slunečního záření. Hodinou slunění někdy po ránu přece získáme menší dávku záření než v pravé poledne.

Samozřejmě obecně platí, že čím vyšší je číslo OF, tím poskytuje vyšší ochranu:

 • OF 2–12 – nízká ochrana
 • OF 15–25 – střední ochrana
 • OF 30–50 – vysoká ochrana
 • OF 50+ – velmi vysoká ochrana

Ochranný faktor přibližně udává, kolikrát déle můžeme po použití přípravku pobývat na slunci, aniž bychom se spálili, než kdybychom žádný přípravek nepoužili. Je vhodné brát v potaz předpokládanou intenzitu slunečního svitu, která je ovlivněna zejména zeměpisným pásmem a nadmořskou výškou a také ročním obdobím.

Aktuální intenzitu UV záření v různých zeměpisných oblastech světa udává tzv. UV index. Měří se i v České republice, což zajišťuje zdejší hydrometeorologický ústav. Jedná se o číslo na stupnici od 0 do 11. Můžeme tak kdykoli získat aktuální a přesné informace a na jejich základě se rozhodnout pro odpovídající úroveň sluneční ochrany. V Česku dosahuje tento index v letních měsících hodnoty 7, ale objevují se i výkyvy směrem k tropickým hodnotám kolem 9!

Následující tabulka uvádí doporučované hodnoty OF při různé výši UV indexu a pro různé fototypy pokožky.

 

UV index

Fototyp  

0–3,5  

4–6,5  

7–8,5  

9–11  

I

OF 15

OF 25

OF 30

OF 50

II

OF 10

OF 20

OF 25

OF 50

III

OF 6

OF 15

OF 20

OF 30

IV

x

OF 6

OF 15

OF 25

Když si nejsme schopni zjistit UV index v místě, kde se budeme pohybovat, zkusíme si zapamatovat alespoň základní fakta:

 • Většina lidí v létě cestuje na jih k moři. Na jižní Evropu dopadne zhruba o 20 % více UV záření (UV index 8,5) než u nás a v severní Africe zhruba o 25 % (UV index 9).
 • Pokud jedeme do hor, měli bychom počítat s tím, že s každým kilometrem nadmořské výšky stoupá dávka UV záření o 15 %. I když je na horách chladněji, slunce je agresivnější.
 • Mezi 11. a 15. hodinou na Zem dopadá polovina celodenní dávky UV záření. Je známo, že polednímu slunci je vhodné se vyhýbat. Dvě hodiny před polednem a dvě hodiny po poledni je UV index na úrovni asi 75 % svého denního maxima, tj. pohybuje se mezi 5 a 6.

Při běžném postupu se počítá s dobou přirozené ochrany pokožky, která vychází z takzvaného fototypu a je zhruba následující:

 • fototyp I – 5–10 minut
 • fototyp II – 10–20 minut
 • fototyp III – 20–30 minut
 • fototyp IV – 30–40 minut

Pozor, trocha matematiky:

Doba přirozené ochrany pokožky × OF = maximální doba na slunci

Pokud tedy máme fototyp I a použijeme OF 15…

10 minut × 15 = 150 minut

…můžeme se slunit maximálně 150 minut, tj. 2,5 hodiny. Tyto výpočty jsou pouze orientační a k poškození kožních buněk může nastat i dříve, než dojde k viditelnému spálení. Doporučuje se proto tuto dobu zkracovat o 40 procent:

150 minut × 0,6 = 90 minut

V našem příkladu tak dospíváme k bezpečné době 90 minut, tedy 1,5 hodiny.

Vzorec lze teoreticky použít i obráceně, tj. pokud víme, jaký jsme fototyp a jak dlouho budeme vystaveni slunci. Výsledné číslo je potřebný OF. I zde raději počítáme s bezpečnostní rezervou v podobě o 40 % delší plánované maximální doby na sluníčku:

OF = maximální doba na slunci × 1,4 : doba přirozené ochrany pokožky

TIP: Pokračovat na článek Bezpečné opalování citlivé pokožky

Komentáře ke článku

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
SkinPro Silver povlečení s antibakteriální úpravou

Trvalý antibakteriální účinek. Odvádí vlhkost od pokožky. Materiál rychle schne. Vhodné pro atopiky, osoby s přecitlivělou nebo poraněnou pokožkou.

SkinPro Silver dětské povlečení s antibakteriální úpravou

Trvalý antibakteriální účinek. Odvádí vlhkost od pokožky. Materiál rychle schne. Vhodné pro atopiky, osoby s přecitlivělou nebo poraněnou pokožkou.

Punčocháče, 100% bavlna

Ve velikostech 90–150 cm, v různých barvách. Nestárnoucí bavlněné punčocháče, prověřené generacemi dětí.

Feel Eco Baby Hypoalergenní koupelový olej 200 ml

Pro potřeby dětí s citlivou nebo suchou pokožkou. Šetrně myje a hydratuje. Pro koupání od prvních dnů života. Bez parfemace a konzervantů.

Související články
Kvasinková infekce kůže u dětí, její příznaky a léčba
Kvasinková infekce kůže u dětí, její příznaky a léčba

Kvasinková infekce u dětí jsou poslední dobou často skloňovaná slova. Co ji...

Spálená kůže od sluníčka? Jak zmírnit následky přílišného opalování
Spálená kůže od sluníčka? Jak zmírnit následky přílišného opalování

I když všichni dobře víme, jak je při pohybu na sluníčku nutná ochrana pokožky před...

Jak se chránit před sluncem pomocí oblečení
Jak se chránit před sluncem pomocí oblečení

Pokožce některých malých dětí, zvláště pak atopiků nemusí vyhovovat opalovací...

Mytí a ošetřování vlasů při ekzému: Šetrný šampon je pro atopiky základem
Mytí a ošetřování vlasů při ekzému: Šetrný šampon je pro atopiky základem

Pokud vás nebo vaše dítě trápí atopický ekzém nebo extra suchá pokožka, mělo by se...

Jak si užít léto s atopickou pokožkou
Jak si užít léto s atopickou pokožkou

V létě číhá na atopickou kůži mnoho nástrah. Patří sem slunce a s ním spojené...