úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Bez zařazení > Za injekci proti alergii zaplatíte

Za injekci proti alergii zaplatíte

Vložte svůj článek

28. 2. 2008

Bez zařazení

Nejprodávanější z e-shopu:
Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

pro polštáře, matrace,
přikrývky ...

výhodná sada
5290 Kč
Čistička vzduchu Winix WAC U300

Čistička vzduchu Winix WAC U300

Odstraní alergeny, prach i ciga­retový kouř. Omyvatelné filtry ...

8190 Kč
Pyžamová sada pro ekzematiky

Pyžamová sada pro ekzematiky

zabraňuje škrábání, 100% orga­nická bavlna. Speciální střihy ...

výhodná sada
519 Kč
Nejčtenější články:
  1. Vychytávky pro přežití pylové sezóny
  2. Co kdy kvete I: únor až duben
  3. Alergie na srst koček a psů: jak se zbavit zdravotních potíží

Pětatřicetiletá Eva musí každý měsíc na alergologii na injekce. Tento týden ji čekalo v ordinaci překvapení. Ačkoli ministerstvo zdravotnictví prohlašovalo, že za podání alergenové vakcíny si lékař třicet korun účtovat nemá, sestra pacientku o poplatek požádala.

„Nestrávila jsem tam víc než dvě minuty, nikdo se mnou o mých potížích nemluvil. Vůbec jsem nepochopila, za co mám platit,“ rozčiluje se alergička Eva. Pokoušela se hádat, ale po chvíli „boj“ vzdala.

Aby skončily zmatky v ordinacích, vydala v pátek Česká společnost alergologie a klinické imunologie prohlášení, že každé injekci by mělo předcházet vyšetření. Což pro pacienta znamená povinnost zaplatit regulační poplatek.

„Jedná se o léčbu, která má svá rizika a přísná pravidla. Je nutné před injekcí pacienta vyšetřit a po ní třicet minut sledovat,“ vysvětluje předseda alergologů Vít Petrů.

Alergenovou vakcínu nelze podle jeho slov srovnávat s vitaminovou injekcí nebo podáním léků proti bolesti. Problém je v tom, že řada pacientů si stejně jako už citovaná Eva stěžuje, že lékař pouze píchne vakcínu a žádné vyšetření, které mu dává nárok na třicetikorunový poplatek, neprovádí.

Mnohdy dokonce injekci podává pouze sestra a pacient se k lékaři vůbec nedostane. „Ano, evidujeme i takové ohlasy. Je bez debaty, že pokud lékař pacienty vyšetří, poplatek musí vybrat. Alergologové by ovšem měli přesně popsat, co takové vyšetření zahrnuje, aby měli pacienti jasno,“ říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. Podání vakcíny sestrou však za vyšetření podle jeho slov určitě být považováno nemůže.

Petr Panzner z ústavu imunologie a alergologie zdůrazňuje, že jeho kolegové, kteří před podáním injekce pacienta nevyšetří, postupují špatně. „Na našem pracovišti se vždycky vyšetřuje, ale vím, že jinde to stoprocentně platit nemusí. Nabádali jsme už dávno před zavedením poplatků, aby injekci předcházela vyšetření,“ říká Petr Panzner.

Lékař musí podle jeho slov především sledovat, jaké reakce má pacient po vpichu vakcíny. A to třeba i tehdy, pokud na injekce dochází každý týden. Tak často chodí lidé, kteří s léčbou alergie teprve začínají. Musí k alergologovi každý týden třeba i osmkrát za sebou.

„V těchto případech je to pro pacienta nepříjemné, ale nedá se nic dělat, lékař ho vyšetřit musí,“ říká imunolog Panzner.

U zubaře jako na pohotovosti Alergologové nejsou první skupinou lékařů, která bude muset vysvětlovat, jak konkrétně u nich vypadá zpoplatněné klinické vyšetření. Tak například u zubařů se třicet korun platí při první prohlídce, kterou pacient absolvuje.

Stomatolog jeho zuby kompletně vyšetří. Pokud najde více kazů, které nemůže najednou ošetřit, a pacienta přeobjedná na další den, za tato ošetření už se třicet korun neplatí.

Pořád však existuje možnost, že při dalších návštěvách stomatolog najde jiný problém, kvůli kterému bude muset pacienta znovu vyšetřit. Zubaři si navíc prosadili výjimku, že za ošetření u jiného lékaře než u toho, u něhož je pacient registrován, se platí více: devadesát korun jako na pohotovosti.

To i tehdy, když k němu přijdete v ordinačních hodinách. Jiná situace nastává, pokud za sebe zubaři zaskakují například při nemoci nebo o dovolené. Pacient pak platí třicet korun.

Zdroj: zdravi.idnes.cz, autor Lucie Fydecká

Komentáře ke článku

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související články
Může mít vyloučení lepku a mléka ze stravy pozitivní vliv na chování dětí s ADHD a autismem?
Může mít vyloučení lepku a mléka ze stravy pozitivní vliv na chování dětí s ADHD a autismem?

Jestli očekáváte článek o převratném objevu či výsledky studie, která by byla...

7 důvodů proč používat čističku vzduchu
7 důvodů proč používat čističku vzduchu

Připravili jsme pro vás 7 důležitých argumentů, proč by mohla být čistička vzduchu...

Čističky a zvlhčovače vzduchu
Čističky a zvlhčovače vzduchu

Jak poznat, kdy je vhodnější pořídit čističku vzduchu a kdy zvlhčovač? Jaké problémy...

Syndrom dráždivého tračníku
Syndrom dráždivého tračníku

Syndrom dráždivého tračníku, syndrom dráždivého střeva či IBS (z angl. Irritable...

Nová služba: Hotelový pokoj pro alergiky
Nová služba: Hotelový pokoj pro alergiky

I alergici cestují. Tato myšlenka stála za zrodem myšlenky, jak dále rozšiřovat...