úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Bez zařazení > Zavedení tendrů na léky povede ke komplikacím pro pacienty, varují lékaři i lékárníci

Zavedení tendrů na léky povede ke komplikacím pro pacienty, varují lékaři i lékárníci

Vložte svůj článek

10. 6. 2011

Bez zařazení

Nejprodávanější z e-shopu:
Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Největší nádrž 8 l, antibakteriální ochrana, hydrostat ...

4290 Kč
Inhalátor<br/>Laica MD6026

Inhalátor
Laica MD6026

Ideální pro inhalaci Vincentky či léčiv. Nejlepší poměr cena/výkon.

1450 Kč
Pyžamová sada pro ekzematiky

Pyžamová sada pro ekzematiky

Zabraňuje škrábání, 100% orga­nická bavlna. Speciální střihy ...

výhodná sada
519 Kč
Nejčtenější články:
  1. Vybíráme čističku vzduchu pro pylového alergika
  2. Alergie na srst koček a psů: jak se zbavit zdravotních potíží
  3. Jak na atopický ekzém - praktické rady

Ilustrační foto (zdroj: SXC)

Nedostatek nejlevnějších léků, omezení lékové nabídky nebo problémy pro chronicky nemocné pacienty, i takové jsou možné důsledky reformy lékové politiky. Před zákonem, který zavádí elektronické aukce léků a který projednává sněmovna, ve čtvrtek varovali lékárníci, lékaři i pacienti.

Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění počítá s tím, že plně hrazený bude vždy jenom jeden léčivý přípravek, který vyhraje v tendru vyhlášeným Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚLK). Za další léky na stejné problémy si pacienti budou muset připlácet 25 procent ze svého, dodavatel plně hrazeného léku má přitom povinnost zabezpečit nejméně polovinu trhu.

„Padesát procent pacientů si bude doplácet 25 procent ceny léků. To je podle nás nepřijatelné,“ reagoval na návrh předseda Společnosti všeobecného lékařství Stanislav Býma a dodal: „Může nastat situace, kdy bude nedostatek vysoutěženého léku.“ Protože tendry budou platit vždy 18 měsíců, může se podle pacientům fakticky zhruba každý rok měnit lék, který budou dostávat. A to není nic pozitivního pro alergiky, astmatiky nebo chronicky nemocné.

„Tento návrh znamená, že spoluúčast pacientů jednoznačně vzroste,“ konstatoval prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček, který připojil i další obavu: „Není jasné, co se stane s cenou léčiva, které už je v ČR. A také ani to, co se stane se zásobami, které zůstanou po uplynutí 18měsíční lhůty.“ Varoval také předtím, že o vypsání jednotlivých tendrů může v praxi rozhodovat několik málo úředníků na ministerstvu zdravotnictví.

Viceprezident Svazu pacientů ČR Josef Mrázek přidal ekonomický pohled na problematiku. Podle něj se může stát, že – kromě léku úspěšného v tendru – další léčiva zmizí z trhu. A až bude po roce a půl probíhat nová soutěž, monopolní producent může svůj lék dostat i na vyšší cenovou hladinu než byla před původním tendrem.

Takovému názoru prezident České lékárnické komory částečně oponoval. Podle něj nebude v zájmu pojišťoven, aby pacienti dostávali nejlevnější lék. Přípravky se čtvrtinovou spoluúčastí pacientů budou pro pojišťovny totiž mnohem výhodnější. „Pacienti podle plánu budou platit všechno, co bude stát méně než 50 korun. Může vzniknout, že mediální obraz, že co stojí pod 50 korun, není dost dobré,“ upozornil Havlíček i na další aspekt chystaných změn.

Praktickou zkušenost se změnou, která byla pro český systém inspirací, přiblížil Ronald van der Vaart, ředitel nizozemského nezávislého institutu pro statistiku ve farmacii: „Pacientům museli lékárníci vysvětlovat, proč dostávají najednou červenou pilulku místo modré.“ Dodal také, že problém byl také s dodávkami léků. A i když se v Holandsku podařilo ceny léků snížit, k lednu příštího roku tendrový systém opouští a vrací se k volným cenám.

Havlíček zkritizoval i přípravu zákona: „Celá legislativní procedura je velmi intenzivní, možná až partyzánská. Legislativní proces běží od září. Komplexní pozměňovací návrh se ale objevil v noci z 31. května na 1. června. Má přes 50 stran.“

Podle prezidenta České lékárnické komory má reforma lékové politiky řadu pozitivních aspektů, na čemž se shodli i zástupci pacientů a lékaři. Narychlo připravený komplexní pozměňovací návrh je podle nich ale nedomyšlený a má propracovaný. „Dodatečné změny podle nás tak akutní nejsou, doporučili jsme poslancům jejich nepřijetí a dopracování v dalším legislativním procesu,“ uzavřel Havlíček.

Ministerstvo zdravotnictví chce úpravou lékové politiky ušetřit necelou miliardu korun. Podle kritiků ale taková suma nevyváží problémy, které změny pacientům přinesou.

Autor: Jan Kálal Zdroj: http://www.mediafax.cz/…-i-lekarnici

Komentáře ke článku

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související články
Úklid v domácnosti alergiků: Zaměřte se na alergeny, ne na bakterie
Úklid v domácnosti alergiků: Zaměřte se na alergeny, ne na bakterie

Jak předcházet hromadění alergenů? Jaká pravidla platí pro nejběžnější alergie - na...

Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví
Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví

Smog, zhoršené rozptylové podmínky, překročené imisní limity či inverzní charakter...

Zvlhčování vzduchu – jak na to
Zvlhčování vzduchu – jak na to

Častá nemocnost, astmatické potíže, krvácení z nosu nebo suchá pokožka mohou být...

Laryngitida u dětí
Laryngitida u dětí

Laryngitida neboli zánět hrtanu je velkým strašákem pro mnoho rodičů. Malé dítě se...

Může mít vyloučení lepku a mléka ze stravy pozitivní vliv na chování dětí s ADHD a autismem?
Může mít vyloučení lepku a mléka ze stravy pozitivní vliv na chování dětí s ADHD a autismem?

Jestli očekáváte článek o převratném objevu či výsledky studie, která by byla...