úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Bez zařazení > Zavedení tendrů na léky povede ke komplikacím pro pacienty, varují lékaři i lékárníci

Zavedení tendrů na léky povede ke komplikacím pro pacienty, varují lékaři i lékárníci

Vložte svůj článek

10. 6. 2011

Bez zařazení

Nejprodávanější z e-shopu:
Čistička vzduchu Winix ZERO

Čistička vzduchu Winix ZERO

Skvělá při alergii na pyl nebo zvířata. Plazmová neutralizace...

5990 Kč
Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Na polštáře, matrace,
přikrývky...

výhodná sada
5290 Kč
Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Největší nádrž 8 l, antibakteriální ochrana, hygrostat...

3990 Kč
Nejčtenější články:

Ilustrační foto (zdroj: SXC)

Nedostatek nejlevnějších léků, omezení lékové nabídky nebo problémy pro chronicky nemocné pacienty, i takové jsou možné důsledky reformy lékové politiky. Před zákonem, který zavádí elektronické aukce léků a který projednává sněmovna, ve čtvrtek varovali lékárníci, lékaři i pacienti.

Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění počítá s tím, že plně hrazený bude vždy jenom jeden léčivý přípravek, který vyhraje v tendru vyhlášeným Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚLK). Za další léky na stejné problémy si pacienti budou muset připlácet 25 procent ze svého, dodavatel plně hrazeného léku má přitom povinnost zabezpečit nejméně polovinu trhu.

„Padesát procent pacientů si bude doplácet 25 procent ceny léků. To je podle nás nepřijatelné,“ reagoval na návrh předseda Společnosti všeobecného lékařství Stanislav Býma a dodal: „Může nastat situace, kdy bude nedostatek vysoutěženého léku.“ Protože tendry budou platit vždy 18 měsíců, může se podle pacientům fakticky zhruba každý rok měnit lék, který budou dostávat. A to není nic pozitivního pro alergiky, astmatiky nebo chronicky nemocné.

„Tento návrh znamená, že spoluúčast pacientů jednoznačně vzroste,“ konstatoval prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček, který připojil i další obavu: „Není jasné, co se stane s cenou léčiva, které už je v ČR. A také ani to, co se stane se zásobami, které zůstanou po uplynutí 18měsíční lhůty.“ Varoval také předtím, že o vypsání jednotlivých tendrů může v praxi rozhodovat několik málo úředníků na ministerstvu zdravotnictví.

Viceprezident Svazu pacientů ČR Josef Mrázek přidal ekonomický pohled na problematiku. Podle něj se může stát, že – kromě léku úspěšného v tendru – další léčiva zmizí z trhu. A až bude po roce a půl probíhat nová soutěž, monopolní producent může svůj lék dostat i na vyšší cenovou hladinu než byla před původním tendrem.

Takovému názoru prezident České lékárnické komory částečně oponoval. Podle něj nebude v zájmu pojišťoven, aby pacienti dostávali nejlevnější lék. Přípravky se čtvrtinovou spoluúčastí pacientů budou pro pojišťovny totiž mnohem výhodnější. „Pacienti podle plánu budou platit všechno, co bude stát méně než 50 korun. Může vzniknout, že mediální obraz, že co stojí pod 50 korun, není dost dobré,“ upozornil Havlíček i na další aspekt chystaných změn.

Praktickou zkušenost se změnou, která byla pro český systém inspirací, přiblížil Ronald van der Vaart, ředitel nizozemského nezávislého institutu pro statistiku ve farmacii: „Pacientům museli lékárníci vysvětlovat, proč dostávají najednou červenou pilulku místo modré.“ Dodal také, že problém byl také s dodávkami léků. A i když se v Holandsku podařilo ceny léků snížit, k lednu příštího roku tendrový systém opouští a vrací se k volným cenám.

Havlíček zkritizoval i přípravu zákona: „Celá legislativní procedura je velmi intenzivní, možná až partyzánská. Legislativní proces běží od září. Komplexní pozměňovací návrh se ale objevil v noci z 31. května na 1. června. Má přes 50 stran.“

Podle prezidenta České lékárnické komory má reforma lékové politiky řadu pozitivních aspektů, na čemž se shodli i zástupci pacientů a lékaři. Narychlo připravený komplexní pozměňovací návrh je podle nich ale nedomyšlený a má propracovaný. „Dodatečné změny podle nás tak akutní nejsou, doporučili jsme poslancům jejich nepřijetí a dopracování v dalším legislativním procesu,“ uzavřel Havlíček.

Ministerstvo zdravotnictví chce úpravou lékové politiky ušetřit necelou miliardu korun. Podle kritiků ale taková suma nevyváží problémy, které změny pacientům přinesou.

Autor: Jan Kálal Zdroj: http://www.mediafax.cz/…-i-lekarnici

Komentáře ke článku

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související články
Ionizátor vzduchu se podílí na čištění vzduchu, ten plazmový ho dokonce dezinfikuje
Ionizátor vzduchu se podílí na čištění vzduchu, ten plazmový ho dokonce dezinfikuje

Ionizátory se v nabídkách obchodů stále častěji objevují mezi přístroji na úpravu...

Inhalace pomohou i při běžném nachlazení a infekci dýchacích cest
Inhalace pomohou i při běžném nachlazení a infekci dýchacích cest

Inhalace je moderní a šetrný způsob prevence a léčby mnoha nemocí dýchacích cest....

Jak ovlivnit vznik alergií u dětí
Jak ovlivnit vznik alergií u dětí

Výskyt alergických onemocnění mezi lidmi roste alarmujícím tempem. Za posledních...

Bylinná léčba ekzému, astmatu a alergií: Přehled užitečných léčivých rostlin
Bylinná léčba ekzému, astmatu a alergií: Přehled užitečných léčivých rostlin

Bylinná léčba, odborně fytoterapie je podle odborníků na tuto problematiku schopna...

Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví
Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví

Smog, zhoršené rozptylové podmínky, překročené imisní limity či inverzní charakter...