Díl 5. Hledejte alergeny v jídle

Vložte svůj článek

Prvními alergeny, s kterými se dítě setká, jsou alergeny potravinové – určité složky potravy mohou zhoršovat atopický ekzém. V případě, že AE souvisí s potravinovou alergií – to nastává relativně často ve věku 0–3 roky – jsou nutná dietní opatření.

Tento díl se věnuje tzv. hypoalergenní dietě, díky které můžete zjistit, co ve stravě vadí – ať už v případě:

1) kojících matek (kdy důsledkem působení alergenu ve stravě kojící matky může být atopický ekzém miminka, popř. jiné projevy – neklid, zvracení, průjmy, krev ve stolici miminka, typické kojenecké koliky) nebo

2) dětí, jež trpí urputným atopickým ekzémem, průjmy atd. a jejich rodiče chtějí zjistit, zda to souvisí s potravinovou alergií.

1) Testovací dieta pro kojící maminky

Pokud má plně kojené dítěte atopický ekzém (svědivé pupínky, mokvání atd.) či bolest bříška, průjmy, krev ve stolici, dušnost, na vině může být potravinová alergie. Jednou z možností, jak alergeny zjistit, jsou alergo testy (krevní, „pricky“) – toto testování bohužel v případě potravinových reakcí není tak spolehlivé, jak by si maminky dětí (i samotní lékaři) přáli. Proto nejvhodnější (neboť nejspolehlivější) je EET – eliminačně expoziční test.

EET je založen na jednoduchém principu dočasného vyřazování alergenů ze stravy matky, jejíž dítě dostává pouze její mateřské mléko. Řada alergenů ze stravy maminky totiž přechází do mateřského mléka.

Postup:

1. Pokud se u dítěte projevuje atopický ekzém, nepřestávejte v promazávání pokožky. Bez porady s lékařem nevysazujte žádné předepsané léky. Stav atopického ekzému ovlivňuje kromě potravin další řada faktorů, proto dodržujte režimová opatření doporučovaná pro atopický ekzém.

2. Kojící matka ze svého jídelníčku na dobu 2 až 3 týdnů striktně vysadí a) mléko a mléčné výrobky, b) sóju a výrobky z ní, c) vejce, d) hovězí a kuřecí maso.

3. Maminka zařadí do své stravy probiotika, ta lze zakoupit ve formě kapslí v lékárnách.

4. Pokud se po dvou až třech týdnech stav dítěte zlepší, což se často stává, znamená to, že problémový alergen je pravděpodobně jeden z těch vyřazených. Následuje fáze postupného a opatrného zařazování alergenů zpět do jídelníčku. Konzumovaná jídla a pozorované projevy na dítěti je dobré si zapisovat. Začíná se mléčnou bílkovinou – první den jedna porce (např. jogurt), druhý den dvě porce (např. jogurt nebo tvrdý sýr), třetí den již neomezeně jako před začátkem diety. Jestli se stav dítěte opět zhoršuje, podezřelý alergen okamžitě zase vyřaďte. Další týden je možné podobným způsobem začít s konzumací vajec (začínáme od čtvrtky vajíčka). Pak postupně vracíte maso. Objevené potravinové alergeny oznámíte ošetřujícímu lékaři. Tyto závěry lze ještě potvrdit provedením alergologických tes­tů.

5. Po vyřazení výše zmíněných alergenů se stav alergie nebo ekzému u dítěte může mírně zhoršit. Pokud toto zhoršení trvá více než 14 dní, je na místě konzultace s lékařem. Na vině mohou být nesnášenlivost používané kosmetiky, infekce na pokožce nebo v dýchacích cestách nebo jiné vlivy.

6. Pokud se po této době projevy atopie nezlepší, má smysl zvážit přísnější dietu s vyloučením většího množství potravinových alergenů z jídelníčku matky – pravidla diety najdete na konci článku v odstavci Nízkoalergenní dieta. Pokud si nejste čímkoli jisti, opět požádejte o radu odborníka.

7. Případnými neúspěchy se nenechejte odradit a testovací dietu po několikadenní pauze zopakujte.

2) Testovací dieta pro dítě trpící atopickým ekzémem, dušností, průjmy atd.

I zde použijeme testovací dietu – tzv. eliminačně expoziční test (EET). Tato testovací dieta je založena na jednoduchém principu dočasného vyřazování alergenů ze stravy dítěte, které je již krmeno kojeneckou výživou. Lze ji použít zhruba do věku tří let.

Postup:

1. Pokud se u dítěte projevuje atopický ekzém, nepřestávejte v promazávání pokožky. Bez porady s lékařem nevysazujte žádné předepsané léky. Stav atopického ekzému ovlivňuje kromě potravin další řada faktorů, proto dodržujte režimová opatření doporučovaná pro atopický ekzém.

2. Z příkrmů dítěte striktně vysaďte a) mléko a mléčné výrobky, b) sóju a výrobky z ní, c) potraviny, které obsahují nejčastější nebo nejsilnější alergeny.

3. Namísto „obyčejného“ umělého mléka nebo HA mléka dítěti začněte podávat umělé mléko s vysoce naštěpenými (hydrolyzovanými) bílkovinami (Nutrilon Allergy Care, Alfaré, Althéra, Allernova, Neocate). Další nevhodné potraviny najdete níže v odstavci Nízkoalergenní di­eta.

4. Pokud se po dvou až třech týdnech stav dítěte zlepší, což se často stává, znamená to, že problémový alergen je pravděpodobně jeden z těch vyřazených. Následuje fáze postupného a opatrného zařazování alergenů zpět do jídelníčku. Ta by měla probíhat pod dohledem lékaře (možnost okamžité kontroly nebo telefonické konzultace). Konzumovaná jídla a pozorované projevy na dítěti je dobré si zapisovat. Začíná se mléčnou bílkovinou – první den jednu dávku používaného „mléka pro alergiky“ nahradíte HA mlékem (např. ráno), druhý den dvě dávky a od třetího dne podáváte již pouze HA mléko. Jestli se stav dítěte opět zhoršuje, podezřelý alergen okamžitě zase vyřadíte. Další týden je možné podobným způsobem začít s konzumací vajec (začínáte od čtvrtky vajíčka). Pak postupně vracíte lepkové obiloviny, maso, zeleninu a tak dále. Objevené potravinové alergeny oznamte ošetřujícímu lékaři. Tyto závěry lze ještě potvrdit provedením alergologických tes­tů.

5. Pokud se po vyřazení určitého alergenu stav alergie nebo ekzému u dítěte zhorší a toto zhoršení trvá více než 14 dní, je na místě konzultace s lékařem. Na vině mohou být nesnášenlivost používané kosmetiky, infekce na pokožce nebo v dýchacích cestách, stres způsobený růstem zoubků nebo jiné vlivy.

6. Pokud se po této době projevy atopie (kožní i trávicí) nezlepší, spouštěčem problémů bude zřejmě jiný alergen než potravinový nebo jiná příčina. Poraďte se s lékařem, zda by nemělo smysl provést alergologické tes­ty.

Jestliže maminka kojí a zároveň přikrmuje, je možné k testování použít kombinaci obou diet – tzn. současné vyřazení možných alergenů jak ze stravy maminky, tak ze stravy miminka.

Popsané eliminační postupy byly vyzkoušeny na více než dvou stech dětech trpících atopickým ekzémem a v drtivé většině případů se podařilo odhalit a rovněž odstranit alergeny, které ekzém provokovaly.

Nízkoalergenní dieta

Pokud provádíte rozšířené testování možné potravinové alergie, je vhodné vyloučit následující potraviny:

  • mléko (jakékoli živočišné) > můžeme nahradit rostlinnými „mléky“ s výjimkou sójovéhoobiloviny obsahující
  • lepek (zejména pšenice) > nahradíme bezlepkovými obilovinami (rýže, kukuřice, pohanka aj.)
  • vejce
  • kořenová zelenina, zelenina pikantní nebo kyselé chuti > podáváme pouze vařenou zeleninu neutrální chuti (brambory, cuketa, brokolice, květák, špenát, kapusta, čerstvé zelí, hlávkový salát apod.)
  • jižní (citrusové, exotické) ovoce, kyselé keříkové ovoce (jahody, maliny, ostružiny, angrešt, rybíz) > podáváme pouze vařené „české“ stromové ovoce (jablka, hrušky, švestky, meruňky, broskve, třešně), lze i melouny
  • všechny ořechy vč. arašídů a všechna semínka
  • luštěniny > podáváme pouze vařenou červenou čočku, hrášek, případně zelené a červené fazole
  • hovězí, vepřové, kuřecí a rybí maso, uzeniny > podáváme pouze krůtí, králičí, telecí nebo jehněčí maso
  • většina koření (exotické, ostré) > pro citlivé děti jsou vhodné jen kmín a fenykl
  • silné pravé (černé, zelené) čaje, červené čaje s obsahem ibišku > podáváme pouze slabé čaje (černý, šípkový nebo rooibos, fenyklový, kmínový)sladkosti a pochutiny (kakao, čokoláda, bonbóny, med)

Další články speciálu: Jak zbavit dítě atopického ekzému úpravou stravy (děti do tří let)

Díl 1. Příznaky a diagnóza atopického ekzému

Co je atopický ekzém, jak se projevuje, jak se diagnostikuje.

Díl 2. Základy péče o dítě s atopickým ekzémem

Úprava životostprávy, jídelníčku a domácího prostředí. Péče o pokožku i psychiku ekzematika.

Díl 3. Spojitost atopického ekzému a potravinové alergie

Ve věku 0–3 roky dítěte je atopický ekzém (AE) relativně často spojen s potravinovou alergií. Uvádí se, že celých 40 % osob se narodí jako atopici...

Díl 6. Ošetřování atopické pokožky

Obecná pravidla péče o pokožku ekzematika. Na různé formy ekzémů používáme různé typy přípravků.

Díl 7. Léčba atopického ekzému kortikoidy a imunomodulancii

Aby léčba předepsaná dermatologem správně fungovala a zanechávala co nejméně vedlejších účinků, je potřeba znát a dodržovat určitá pravidla…

Díl 8. Bojuje celá rodina

V předchozích dílech jsme si nastínili, jakým způsobem se lze pokusit dostat AE pod kontrolu a dosáhnout tak uspokojivé kvality života. Je potřeba...

Díl 4. Prevence atopického ekzému

Genově dané dispozice pro atopii změnit nelze. Alergie ale vzniká z atopie až tehdy, pokud se spojí dědičné dispozice (atopie) a vlivy zevního...

Díl 9. Dostatek vápníku i bez mléka

Nejčastějším alergenem u dětí jsou bílkoviny kravského mléka. Proto je důležité dbát na dostatek vápníku (Ca, kalcium), pokud je nutné mléko a...

Komentáře ke článku
Dana

24. 3. 2013
23:37

Probiotika ano, jen pozor na složení - řada z nich obsahuje laktózu, což může některým jedincům také vadit.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Punčocháče, 100% bavlna

Ve velikostech 90 – 150 cm, v různých barvách.. Nestárnoucí bavlněné punčocháče, prověřené generacemi dětí.

Rukavicové tričko MOTÝLEK

Rukavicové tričko MOTÝLEK má uzavřené rukávky. Díky tomu si dítě ve spánku nerozškábe kůži do krve. Skvělé zkušenosti maminek.

Body s přetahovacím rukávem

Doporučujeme. Ideální na jízdu autem, sledování televize a další činnosti, kdy nejsou ručky zaměstnané a dítě má tendenci se škrábat.

Epaderm mast

Epaderm mast 3v1 promašťující přípravek pro kompletní péči o suchou a atopickou pokožku. Použití: promazávání pokožky, mytí pokožky, přísada do koupele.

Eucerin - Ochranný krémový gel na opalování proti sluneční alergii SPF 50

Výrazně omezuje riziko vzniku sluneční alergie a solárního ekzému.

Pyžamová sada pro ekzematiky

Cenově výhodná kombinace rukavicového tička a pyžamových kalhot. Pro optimální ochranu celého těla. Top produkt.