Léčba a prevence alergické rýmy

Vložte svůj článek

Anketa

Trápí vás na jaře pylová alergie?

13. 4. 2017

Alergie na pyl (senná rýma), Speciály


Alergická rýma je nepříjemné zánětlivé onemocnění, které by se mělo řešit (foto: Getty Images * ISIFA)

Alergická rýma, lidově senná rýma je nejčastějším projevem alergie. Dobře ji znají hlavně lidé alergičtí na pyly, zvířata nebo roztoče. Jak by měla léčba této rýmy vypadat?

Proč alergen spouští rýmu

Pokud je vaše tělo na nějaký alergen přecitlivělé, odborně senzibilizované, a tento alergen se ve větším množství (někdy stačí i pár částeček) dostane na sliznici v nosní dutině, váš imunitní systém spustí alergickou reakci. Bojuje s alergeny podobně, jako jindy bojuje s bakteriemi nebo viry, tedy vytvoří zánět.

Zánět v nose vypadá tak, že se zdejší sliznice překrví – oteče a začne svědit až pálit. Spustí se kýchání a nadměrná tvorba hlenu. Rýma, ze které leckdy brní celá hlava. Jak se jí zbavit?

Léčit nos, nebo celé tělo? Je to individuální

Aby nepříjemné příznaky ustoupily, je potřeba probíhající alergický zánět potlačit. Pokud se u vás alergie projevuje opravdu pouze v nose, obvykle postačí místní léky, jako jsou různé protialergické nosní spreje.

U mnoha alergiků ale příznaky zasahují i další části těla, například průdušky, oční spojivky nebo pokožku. V takových případech nosní přípravky logicky nestačí a je vhodnější nasadit „celotělové“ léky. Používají se především antihistaminika, kterých je v lékárnách k dostání celá řada, některé i bez předpisu.

Moderní antihistaminika působí rychle a mají minimum vedlejších účinkůModerní antihistaminika působí rychle a mají minimum vedlejších účinků

Možná předpokládáte, že vnitřně užívané léky zatěžují tělo více než léčiva aplikovaná pouze do nosu. To však není pravidlem. Tuto otázku nejlépe konzultujte se svým alergologem.

A ještě je tady jeden způsob léčby, o kterém by měl každý člověk s alergickou rýmou vědět: alergenová imunoterapie. Ta sice neumí okamžitě odstranit nepříjemné příznaky alergie, avšak může přecitlivělost na alergen vyléčit. Více v souvisejícím článku Vakcíny nás mohou pylové alergie zcela zbavit.

Nezapomínejte prevenci, možností je mnoho

Než sáhnete po lécích tlumících příznaky alergie, měli byste vyzkoušet i různá preventivní opatření. Cílem je zabránit alergenu, aby se vůbec dostal na nosní sliznici.

Rozhodující je to, kde se alergen vyskytuje. Doma můžete všechny vzdušné alergeny odstraňovat používáním čističky vzduchu. Lokálně pomáhají i speciální přípravky na neutralizaci alergenů.

S čističkou vzduchu zajistíte v domácnosti čistý vzduchS čističkou vzduchu zajistíte v domácnosti čistý vzduch

Správnému fungování dýchacích cest napomáhá i inhalátor, který zvlhčuje sliznice a pomáhá je čistit.

Dýchacím cestám ulevíte pravidelnou inhalacíDýchacím cestám ulevíte pravidelnou inhalací

Ve venkovním prostředí, kde vás otravují jen pyly a plísně, je to pochopitelně složitější a možností je méně, praktickou pomůckou je i filtrační maska.

Podrobnosti, jak vyzrát na své alergeny, najdete v naší encyklopedii:

Další články speciálu: Alergie na pyl, senná rýma

Vychytávky pro přežití pylové sezóny

Regenerace dýchacích cest je pro alergika důležitá. Venku jsme vystaveni velké dávce pylových zrn, proto je důležité domů pyly nepouštět.

Kašel, vyrážky, teplota a velká únava – i to jsou příznaky alergie na pyly

Pylovou alergii má většina z nás spojenou se sennou rýmou. Tento nejčastější projev však není zdaleka jediný. Ty ostatní jsou méně časté, ale možná...

Co dokáže neléčená alergie?

Alergie není tak banální onemocnění, jak si mnozí myslí. Co se stane, když se alergie přechází? Může si tělo časem na pyly samo zvyknout?

Vakcíny nás mohou pylové alergie zcela zbavit

Dá se proti pylové alergii očkovat? Jak taková léčba probíhá a kolik stojí?

Plánujete otěhotnět? Co byste měla jako alergička vědět

Jak je to s dědičností alergie? Existuje vhodné období pro otěhotnění či porod z hlediska alergie? Jaké léky lze během těhotenství užívat?

Pylová sezona trvá deset měsíců v roce

Jak se střídá období kvetení jednotlivých typů rostlin? Mohou různé pyly způsobovat různé problémy?

Vybíráme čističku vzduchu pro pylového alergika

Má smysl pořizovat čističku vzduchu, když je nejvíce pylu stejně venku? Existují čističky, které si s pylem poradí lépe než ostatní? Jakou vybrat a...

Pylová alergie v ordinaci alergologa

Jak se u lékaře diagnostikuje pylová alergie? Jaké léky nám může lékař předepsat? Jsou protialergické léky bezpečné i pro děti?

Co kdy kvete I: únor až duben

Alergie na lísku, břízu, dub, olši nebo vrbu je pro časné jarní období typická. Jak tyto alergizující rostliny vypadají a kde na ně můžete narazit?...

Co kdy kvete II: květen až červenec

Alergie na černý bez, kopřivu, drnavec nebo trávy jsou v tomto období nejčastější. Co byste o těchto rostlinách měli vědět, pokud se vás tato...

S pylovou alergií nemusíte sedět doma. Jak se vyzbrojit na pohyb venku?

Co dělat, když vás v přírodě přepadně záchvat senné rýmy? Jaké pomůcky si můžete brát s sebou na výlety?

Co kdy kvete III: srpen až říjen

Alergie na pelyněk, ambrózii, merlíkovité nebo plísně odpovídá vrcholu léta a časnému podzimu. V posledním díle se zaměříme právě na tyto rostliny.

Přípravky na alergickou rýmu pomáhají předcházet reakcím na pyl

Alergická neboli senná rýma se dá řešit mnoha různými přípravky. A nepatří mezi ně jen léky, i když většina z nich se prodává v lékárně. Každému...

Komentáře ke článku
Martin Bartoň

28. 12. 2017
19:49

Zdravím ve spolek. Jestli neznáte výplach nosu konvičkou, tak ho během pylové sezóny vyzkoušejte. Je to skvělá, neškodná, levná a prověřená metoda proti běžné rýmě a bývají s ní dobré výsledky i při senné rýmě. Co a jak jsem popsal tady: http://www.beznudle.cz/lex-cz-blog-0009.html

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Táňa, ProAlergiky.cz

21. 7. 2017
10:20

Pro: TomešováDobrý den,
předávám odpověď od MUDr. Lenky Mišunové, PhD.:

Dobrý den,

v těhotenství můžete užívat cetirizin (Zyrtec, Zodac..), loratadin (Flonidan, Claritin..), levocetirizin (Xyzal, Cezera, Zenaro..), desloratadin (Aerius..) a rupatadin (Tamalis).
Uvádím generické názvy léků, v závorce pak příklady konkrétních názvů léků.

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Tomešová

19. 7. 2017
12:48

Dobrý den.
Chtěla bych se zeptat, jestli je nějaký lék, který můžu užívat v těhotenství. Dnes končím 1.trimestr, alergii potvrzenou nemám, jsem vedená jako atopik. Poslední 2 dny mě svědí oči, neustále si je oplachuji vodou a mám vodnatou rýmu, že už se téměř nedá dýchat :(
Mockrát děkuji za odpověď.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Táňa, ProAlergiky.cz

12. 5. 2017
10:25

Pro: FischhofováDobrý den,
doporučuji užívání Dithiadenu konzultovat s ošetřujícím lékařem (alergologem) Vaší vnučky, který zná její zdravotní stav. Možných nežádoucích účinků je více, jsou uvedeny v příbalovém letáku léku, u někoho může způsobovat ospalost, u jiného naopak nabuzení.
Hezký den,
Táňa, ProAlergiky.cz

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Fischhofová

11. 5. 2017
13:47

Chtěla bych slyšet názor na prášek Dithiaden.
Sama se v určitých etapách potýkám s projevy alergie,
u vnučky se alergie projevuje nejvíce formou suchého kašle. Měla už různých léků, sprejů a v současné době jí dala "teta" Dithiaden a ten údajně pomáhá.
Jen nevím zda při delším užívání nemá krom ospalosti další negativní účnky.
Děkuji za váš názor.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

vilipka

8. 11. 2015
15:30

nosní spreje (já používám a jsem spokojena s Nasodrillem, výběr je na trhu opravdu bohatý) lze používat jako prevence při alergické rýmě, myslím si, že je lépě začít nejprve s nosním sprejem a výsledek se může dostavit, později případně začít užíváním léků např.anoncovaným Claritinem

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Síť proti pylu

Kvalitní tkaná pylová síť v antracitové barvě. Dokonalá ochrana před pyly. Výborná prostupnost světla.

Balíček přípravků na pylovou alergii

Zvýhodněný balíček pro pylové alergiky. Balíček obsahuje Air Cleanse a Fabri Cleanse. Výhodná cena. Společným používáním přípravků se účinek zvyšuje.

SMART čistička vzduchu Winix ZERO+

Výkonná čistička s Wi-Fi. Pro náročné zákazníky. Vysoká účinnost, nízká spotřeba. Pětistupňová filtrace. Vhodná do větších prostor. Cena za design.

Čistička vzduchu Winix ZERO

TOP PRODUKT. Vysoký vzduchový výkon společně s vysokou účinností filtrace za bezkonkurenční cenu. Dvě sady filtrů v ceně. Prodloužená záruka na tři roky.

Raycop RS 300

Raycop RS 300 je originální antibakteriální vysavač. Moderní design, dvě barevná porovedí. Prokazatelné zničení bakterií a roztočů. Unikátní patentovaný systém čištění, UVC dezinfekční lampavyčistí postele, matrace a lůžkoviny od alergenů bezchemickou cestou.

Balíček při pylové alergii

Zvýhodněný balíček při pylové alergii. Balíček obsahuje protialergenový sprej Air Cleanse a protipylovou síť do okna.