úvod Proalergiky.cz > Magazín > Speciály pro alergiky > Léčba a prevence alergické rýmy

Léčba a prevence alergické rýmy

Vložte svůj článek

13. 4. 2017

Alergie na pyl (senná rýma)


Alergická rýma je nepříjemné zánětlivé onemocnění, které by se mělo řešit (foto: Getty Images * ISIFA)

Alergická rýma, lidově senná rýma je nejčastějším projevem alergie. Dobře ji znají hlavně lidé alergičtí na pyly, zvířata nebo roztoče. Jak by měla léčba této rýmy vypadat?

Proč alergen spouští rýmu

Pokud je vaše tělo na nějaký alergen přecitlivělé, odborně senzibilizované, a tento alergen se ve větším množství (někdy stačí i pár částeček) dostane na sliznici v nosní dutině, váš imunitní systém spustí alergickou reakci. Bojuje s alergeny podobně, jako jindy bojuje s bakteriemi nebo viry, tedy vytvoří zánět.

Zánět v nose vypadá tak, že se zdejší sliznice překrví – oteče a začne svědit až pálit. Spustí se kýchání a nadměrná tvorba hlenu. Rýma, ze které leckdy brní celá hlava. Jak se jí zbavit?

Léčit nos, nebo celé tělo? Je to individuální

Aby nepříjemné příznaky ustoupily, je potřeba probíhající alergický zánět potlačit. Pokud se u vás alergie projevuje opravdu pouze v nose, obvykle postačí místní léky, jako jsou různé protialergické nosní spreje.

U mnoha alergiků ale příznaky zasahují i další části těla, například průdušky, oční spojivky nebo pokožku. V takových případech nosní přípravky logicky nestačí a je vhodnější nasadit „celotělové“ léky. Používají se především antihistaminika, kterých je v lékárnách k dostání celá řada, některé i bez předpisu.

Moderní antihistaminika působí rychle a mají minimum vedlejších účinkůModerní antihistaminika působí rychle a mají minimum vedlejších účinků

Možná předpokládáte, že vnitřně užívané léky zatěžují tělo více než léčiva aplikovaná pouze do nosu. To však není pravidlem. Tuto otázku nejlépe konzultujte se svým alergologem.

A ještě je tady jeden způsob léčby, o kterém by měl každý člověk s alergickou rýmou vědět: alergenová imunoterapie. Ta sice neumí okamžitě odstranit nepříjemné příznaky alergie, avšak může přecitlivělost na alergen vyléčit. Více v souvisejícím článku Vakcíny nás mohou pylové alergie zcela zbavit.

Nezapomínejte prevenci, možností je mnoho

Než sáhnete po lécích tlumících příznaky alergie, měli byste vyzkoušet i různá preventivní opatření. Cílem je zabránit alergenu, aby se vůbec dostal na nosní sliznici.

Rozhodující je to, kde se alergen vyskytuje. Doma můžete všechny vzdušné alergeny odstraňovat používáním čističky vzduchu. Lokálně pomáhají i speciální přípravky na neutralizaci alergenů.

S čističkou vzduchu zajistíte v domácnosti čistý vzduchS čističkou vzduchu zajistíte v domácnosti čistý vzduch

Správnému fungování dýchacích cest napomáhá i inhalátor, který zvlhčuje sliznice a pomáhá je čistit.

Dýchacím cestám ulevíte pravidelnou inhalacíDýchacím cestám ulevíte pravidelnou inhalací

Ve venkovním prostředí, kde vás otravují jen pyly a plísně, je to pochopitelně složitější a možností je méně, praktickou pomůckou je i filtrační maska.

Podrobnosti, jak vyzrát na své alergeny, najdete v naší encyklopedii:

Komentáře ke článku
Martin Bartoň

28. 12. 2017
19:49

Zdravím ve spolek. Jestli neznáte výplach nosu konvičkou, tak ho během pylové sezóny vyzkoušejte. Je to skvělá, neškodná, levná a prověřená metoda proti běžné rýmě a bývají s ní dobré výsledky i při senné rýmě. Co a jak jsem popsal tady: http://www.beznudle.cz/lex-cz-blog-0009.html

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Táňa, ProAlergiky.cz

21. 7. 2017
10:20

Pro: TomešováDobrý den,
předávám odpověď od MUDr. Lenky Mišunové, PhD.:

Dobrý den,

v těhotenství můžete užívat cetirizin (Zyrtec, Zodac..), loratadin (Flonidan, Claritin..), levocetirizin (Xyzal, Cezera, Zenaro..), desloratadin (Aerius..) a rupatadin (Tamalis).
Uvádím generické názvy léků, v závorce pak příklady konkrétních názvů léků.

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Tomešová

19. 7. 2017
12:48

Dobrý den.
Chtěla bych se zeptat, jestli je nějaký lék, který můžu užívat v těhotenství. Dnes končím 1.trimestr, alergii potvrzenou nemám, jsem vedená jako atopik. Poslední 2 dny mě svědí oči, neustále si je oplachuji vodou a mám vodnatou rýmu, že už se téměř nedá dýchat :(
Mockrát děkuji za odpověď.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Táňa, ProAlergiky.cz

12. 5. 2017
10:25

Pro: FischhofováDobrý den,
doporučuji užívání Dithiadenu konzultovat s ošetřujícím lékařem (alergologem) Vaší vnučky, který zná její zdravotní stav. Možných nežádoucích účinků je více, jsou uvedeny v příbalovém letáku léku, u někoho může způsobovat ospalost, u jiného naopak nabuzení.
Hezký den,
Táňa, ProAlergiky.cz

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Fischhofová

11. 5. 2017
13:47

Chtěla bych slyšet názor na prášek Dithiaden.
Sama se v určitých etapách potýkám s projevy alergie,
u vnučky se alergie projevuje nejvíce formou suchého kašle. Měla už různých léků, sprejů a v současné době jí dala "teta" Dithiaden a ten údajně pomáhá.
Jen nevím zda při delším užívání nemá krom ospalosti další negativní účnky.
Děkuji za váš názor.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

vilipka

8. 11. 2015
15:30

nosní spreje (já používám a jsem spokojena s Nasodrillem, výběr je na trhu opravdu bohatý) lze používat jako prevence při alergické rýmě, myslím si, že je lépě začít nejprve s nosním sprejem a výsledek se může dostavit, později případně začít užíváním léků např.anoncovaným Claritinem

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Síť proti pylu

Kvalitní tkaná pylová síť v antracitové barvě. Dokonalá ochrana před pyly. Výborná prostupnost světla.

Síť proti pylu z netkané textilie

Sada 3 kusů protipylových textilií do okna. Netkaná vliesová textilie.

Tyčový a ruční AKU vysavač Kalorik SKV 1004N

Anotace: Přenosný akumulátorový vysavač. Vodní a HEPA filtr. Vysoký sací výkon. Snadné vysypávání nečistot. Pětistupňová filtrační souprava. 

Čistička vzduchu Winix ZERO Compact

Skladná inteligentní čistička s automatickou regulací za nízkou cenu. Vysoce účinná všesměrová 360° filtrace. Plazmová dezinfekce vzduchu. 

Filtr pro čističku Dyson Pure Cool link TP02

HEPA a uhlíkový filtr v podobě válcového all in one filtru.

HEPA a uhlíkový filtr pro čističku vzduchu KALORIK AP 1000

HEPA a uhlíkový filtr pro čističku vzduchu KALORIK AP 1000