úvod Proalergiky.cz > Magazín > Speciály pro alergiky > Kosmetika pro ekzematiky > Složení promašťující kosmetiky pro ekzematiky – co pomáhá, co škodí

Složení promašťující kosmetiky pro ekzematiky – co pomáhá, co škodí

Vložte svůj článek

Anketa

Co je pro vás nejdůležitější při nákupu kosmetiky?

Michal Závacký, 22. 2. 2014

Atopický ekzém, Kontaktní alergie, Speciály


Promazávadla na atopickou pokožku často obsahují různé oleje (foto: SXC)

Vybrat si v obchodě ideální krém na ekzém je docela věda. Pokud neumíte latinsky, často ani nevíte, co kupujete. A přitom na správném složení často závisí účinnost přípravku. Co se skrývá ve vašem krému?

Nejpoužívanější účinné složky

Aktivní přísady je možné rozdělit do několika skupin podle toho, jaký v kosmetice plní úkol. Pro větší praktičnost uvádíme i latinské či anglické názvy, se kterými se setkáte ve složení na obalech.

Mastné kyseliny – přírodní oleje

Všechny tuky v přírodě jsou složeny z nějakých mastných kyselin. To se týká i tukové bariéry lidské pokožky. Přítomnost těchto složek je v promazávacích přípravcích velmi užitečná, protože suchá atopická pokožka jich má nedostatek.    

V kosmetice pro atopiky se používají zejména mastné kyseliny typu omega-6, nejčastěji v podobě přírodních olejů, které jsou na tyto kyseliny bohaté:

 • světlicový (saflorový, Carthamus tinctorius)
 • konopný (Cannabis sativa)
 • hroznový (Vitis vinifera)
 • pupalkový (Oenothera biennis)
 • bambucký (shea butter, Vitellaria paradoxa, Butyrospermum parkii)
 • kokosový (Cocos nucifera)
 • případně z dalších semínek a ořechů

Parafín nenajdete jen ve svíčkách. Některé druhy se používají v kosmetice (foto: SXC)Parafín nenajdete jen ve svíčkách. Některé druhy se používají v kosmetice (foto: SXC)Velice častou hlavní přísadou je také tuk z ovčí vlny neboli lanolin (adeps lanae), i když ten má blíže k vosku než rostlinným olejům. Nicméně jeho přínos pro pokožku je velmi podobný.

Minerální olej

Minerální olej neboli tekutý parafín (paraffinum liquidum) je levná a hojně používaná náhražka rostlinných olejů vyráběná z ropy. Zvláčňuje pokožku a podobně jako přírodní oleje na ní vytváří tenký film, který zpomaluje její vysušování vzduchem.

Ceramidy

Další druh tuků vyskytující se v hojném množství na zdravé pokožce, urychlují regeneraci kožní bariéry. Společně s mastnými kyselinami pak brání tomu, aby se z pokožky odpařovala voda. Proto i mastnější přípravky jsou v podstatě hydratační.

Hydratační přísady

Jde o rozličné druhy látek, které různým způsobem zpomalují odpařování vody z pokožky:

 • vazelína (petrolatum, vaselinum) – příbuzná minerálnímu oleji
 • urea (močovina – nebojte, nikdo vám nenačural do krému) – také zmírňuje svědění
 • takzvané vyšší alkoholy jako glycerin (glycerol), propylenglykol nebo sorbitol
 • kyselina hyaluronová (hyaluronic acid) a její sůl hyaluran sodný (sodium hyaluronate)
 • kyselina mléčná (lactic acid) a další

Protizánětlivé a protisvědivé přísady

Do kosmetiky pro atopiky se přidávají různé další netradiční ingredience, které jsou schopny tišit zánět. Jde například o výtažky ze zeleného ovsa, lékořice, vodních řas nebo jiných vodních mikroorganismů. Dlouhou tradici má ichtyol (ichtamol), což je druh dehtu. Mírně protizánětlivé jsou i výše zmíněné mastné kyseliny.

Eucerin do spousty svých produktů přidává licochalcon, což je výtažek z lékořice rodu Glycyrrhiza inflata rostoucí v ČíněEucerin do spousty svých produktů přidává licochalcon, což je výtažek z lékořice rodu Glycyrrhiza inflata rostoucí v Číně

Antibakteriální přísady

Pokud se na vaší atopické pokožce ve zvýšené míře objevují kvasinky nebo bakterie rodu zlatý stafylokok, sáhněte po kosmetice s nějakou antibakteriální přísadou – triclosan, zinek nebo oxid zinečnatý (zinc oxide), pirocton olamin, chlorphenesin…

Přísady, které mohou zlobit

Velkým tématem při výběru kosmetiky pro atopiky je její snášenlivost. Ta je ale bohužel velmi individuální. Některá pokožka snese jakýkoli krém, jiná skoro žádný.

Narušená pokožka atopiků je méně tolerantní, a tak se u ní mohou objevit sklony ke kontaktní alergii. Může tedy na některou kosmetiku reagovat podrážděně až alergicky, a to i na některé účinné látky uvedené výše. Hovoří se například o minerálním oleji, vazelíně nebo propylenglykolu. 

V „přírodnějších“ kosmetických přípravcích můžete narazit na heřmánek, měsíček, propolis nebo čajovníkový olej (tee trea oil), na které může vzniknout kožní alergie. Uznávané značky specializované na atopiky je z těchto důvodů nepoužívají.

Oblíbená léčivka měsíček lékařský může některým alergikům vadit (foto: SXC)Oblíbená léčivka měsíček lékařský může některým alergikům vadit (foto: SXC)

Vonné látky, které patří mezi nejčastější kontaktní alergeny, se v promazávací kosmetice používají poměrně málo. Alergizující barviva prakticky vůbec.

Často se ale používají konzervační látky, které prodlužují životnost přípravků. Jde zejména o parabeny (cokoli končící -parabene nebo -hydroxybenzoate), na které jsou někteří lidé alergičtí.

Složením jiné než promašťující kosmetiky se budeme zabývat zase někdy příště.

 

Zajímáte se o složení léčebné kosmetiky, kterou kupujete? Kterým přísadám důvěřujete a kterým ne? Jakým ingrediencím se musíte vyhýbat kvůli alergii?

Další články speciálu: Kosmetika pro ekzematiky

Masti a krémy na ekzém bez kortikoidů

Léčivých mastiček s obsahem kortikoidů se bojí spousta atopiků a jejich rodičů. Ve kterých případech jsou prospěšné? Jaká rizika může přinést...

Kosmetická péče o atopickou pokožku I: Akutní fáze ekzému

Jak si poradit se zhoršením ekzému? Co na podrážděná ložiska pomáhá a čemu se naopak vyhnout? Dá se všechno řešit kosmetikou?

Kosmetická péče o atopickou pokožku II: Prevence v klidové fázi ekzému

Proč je nutné pokožku promazávat, když není žádný ekzém vidět? Jaké přípravky volit a jak je správně aplikovat?

Kosmetika pro atopiky: Jak vybírat z obrovské nabídky na trhu

Co byste měli vědět, než si v obchodě koupíte kosmetiku na ekzém? Jak nakupovat úsporně? Jakou roli u kosmetiky hraje značka?

Alergie na kosmetiku, nebo jen podráždění pokožky?

Jak rozlišit alergii na kosmetiku od obyčejného podráždění? Kdy je potřeba kosmetický přípravek přestat používat?

Komentáře ke článku
Táňa, ProAlergiky.cz

29. 5. 2017
14:40

Pro: PerglováDobrý den,
doporučuji mast Epaderm, která obsahuje pouze tři složky - žlutý měkký parafín, tekutý parafín, emulzní vosk v krému je už obsažen Chlorocresol, což je konzervant, je však obecně atopiky velmi dobře snášen. Prováděli jsme i spotřebitelské testování přímo atopiky. https://www.proalergiky.cz/magazin/clanek/testovano-spotrebiteli-krem-epaderm-i-statisticke-vysledky
Případně by Vám mohly vyhovovat některé čistě přírodní oleje, které ale mohou někoho dráždit, je potřeba je individuálně vyzkoušet. My je v nabídce nemáme.
Ať se daří, Táňa, ProAlergiky.cz

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Perglová

28. 5. 2017
9:28

Dobrý den, potřebuji nějaký nedesinfikační krém bez konzervačních přísad a bez obsahu močoviny. Předem děkuji za odpověď Perglová

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Epaderm Cream

Epaderm Cream 2v1 je určen pro kompletní péči o pokožku s atopickým ekzémem. Používá se pro promazávání i čistění pokožky, stačí mít doma jeden produkt.

Rukavicové tričko MOTÝLEK

Rukavicové tričko MOTÝLEK má uzavřené rukávky. Díky tomu si dítě ve spánku nerozškábe kůži do krve. Skvělé zkušenosti maminek.

Epaderm mast

Epaderm mast 3v1 promašťující přípravek pro kompletní péči o suchou a atopickou pokožku. Použití: promazávání pokožky, mytí pokožky, přísada do koupele.

Punčocháče s kšandami, 100% bavlna

Ve velikostech 60, 70 a 80, v různých barvách. Kvalitní bavlněné punčocháče pro nejmenší, kšandy skvěle drží.

Eucerin - Ochranný krémový gel na opalování proti sluneční alergii SPF 50

Výrazně omezuje riziko vzniku sluneční alergie a solárního ekzému.

Eucerin Acute krém AtopiControl 40 ml

Speciální péče o suchou, svědící a zarudlou pokožku, kterou je možné používat jako doplněk péče i v akutní fázi atopického ekzému. Vhodný pro děti již od kojeneckého věku.