Infolinka 541 212 450


Nezastupitelná role promazávání pokožky v léčbě atopického ekzému
Ochranná „zeď“ pokožky

Přirozená ochranná bariéra pokožky se skládá z:

 • lipidů (tuků), bohatých na nenasycené mastné kyselin (zejména kyselinu linolovou), které vytváří pružné spoje mezi buňkami rohové vrstvy,
 • tzv. přirozeného hydratačního faktoru, který je tvořen ureou a kyselinou mléčnou, jež stabilizují obsah vody v kůži.

Tato vrstva za normálních okolností chrání pokožku před zvýšeným odpařováním vody a také před škodlivými látkami zvenčí, které mohou pokožku podráždit a často bývají impulsem k novému vzplanutí nebo zhoršení atopického ekzému. Zjednodušeně lze tuto vrstvu přirovnat ke zdi z cihel, která chrání hlubší vrstvy pokožky. Maltou v této zdi jsou lipidy a cihlami jsou buňky rohové vrstvy. Pokud není v pokožce dostatek této lipidové „malty“, pak v této „zdi“ cihly nedrží u sebe, dochází k jejich rozvolnění a ztrátě její funkce.

Ochranná kožní bariéra může být oslabována například:

 • nadměrným opalováním,
 • častým koupáním,
 • používáním běžných mýdel a pěny do koupele,
 • opakovaným kontaktem pokožky se saponáty a dalšími chemickými látkami, které běžně používáme v domácnosti.

V případě atopického ekzému jsou nedokonalosti kožní bariéry vrozené a spolu s nerovnováhou imunitního systému jsou hlavní příčinou vzniku tohoto onemocnění. Ať jsou příčiny poruchy ochranné kožní bariéry vnější nebo vnitřní, následky jsou vždy stejné – suchá šupinatá a drsná pokožka, která má sklony k zánětům a svědění. Pro optimální fungování kůže jako „ochranného štítu“ je nutné její neustálé zásobování lipidy a jinými důležitými látkami. Proto je použití léčebných mastí a krémů základem léčby všech onemocnění spojených se suchou kůží.

Trpělivé promazávání je velmi důležité

Bohužel atopický ekzém je onemocnění, jehož podstatou je vrozená dispozice, a proto není v současné době možné jeho úplné vyléčení. Je však možné při dobré spolupráci pacienta s lékařem a při dodržování všech preventivních a léčebných opatřeních dostat průběh ekzému úplně nebo alespoň částečně pod kontrolu. Všechna opatření i léčba samotná vyžadují velkou dávku trpělivosti a píle. Základním předpokladem úspěšné léčby atopického ekzému je kromě výběru toho optimálního léku také úprava životosprávy – jídelníčku a domácího prostředí – a dále znalost a omezení faktorů vyvolávajících svědění.

Dalším z důležitých pilířů léčby je každodenní citlivá péče o pokožku, která by neměla polevit ani v případě zklidnění stavu pokožky. Patří sem pravidelné používání emoliencií (zvláčňující, změkčující, promašťující krémy a masti) a dále místní použití kortikosteroidů a imunomodulátorů v případě vážného zhoršení stavu ekzému.

„Změkčovadla“ pokožky jako každodenní pomocník

Už naši předkové přišli na to, že použitím mastných látek je možné změkčit zhrubělou kůži a chránit ji před zevními vlivy. Dodnes používaný název emoliencia pochází z latinského „emollire“, což znamená změkčit. Jedná se o historicky nejstarší dermatologické přípravky, jejichž úlohou je promaštění, hydratace a zvláčnění suché kůže. Podpůrná léčba promazávacími i koupelovými emoliencii,oz­načovaná jako korneoterapie je nezbytnou součástí léčby a prevence onemocnění spojených se suchou kůží, včetně atopického ekzému.

Současným trendem ve vývoji je vytvoření speciálních léčebných a ochranných prostředků, které brání ztrátám vody a lipidů, zklidňují svědění a rychle se vstřebávají bez pocitu mastnoty. V ideálním případě by tento přípravek měl mít co nejméně konzervačních látek, a být tedy minimálně alergenní. Kůži by měl dodávat esenciální látky, které obnovují ochrannou kožní bariéru.

Emoliencia lze podle mechanizmu účinku rozdělit do tří skupin:

 • restrukturační,
 • okluzivní
 • humektanty.

Mezi tzv. restrukturační emoliencia patří ceramidy, cholesterol nebo nenasycené esenciální mastné kyseliny (linolová, linolenová, alfa-linolenová). Tyto látky snadno pronikají do pokožky, mají mírný protizánětlivý účinek, doplňují nedostatečné zásoby lipidů v pokožce a podílejí se na obnově ochranné kožní bariéry. Díky tomu dochází ke snižování ztráty vody pokožkou. Jedná se o jediný typ emoliencií, který řeší aktivně jednu ze základních příčin vzniku atopického ekzému, a sice nedokonalost ochranné kožní bariéry.

Druhou skupinou jsou okluzivní emoliencia, kam patří vazelína, parafín, vosky nebo oleje. Jsou to látky, které vytvářejí ochrannou vrstvu na povrchu pokožky a brání tak odpařování vody.

A poslední skupinou jsou tzv. humektanty, kam patří glycerol, urea nebo soli kyseliny mléčné. Tyto látky působí jako přechodné zvlhčovače pokožky, které sice přímo, ale pasivně nahrazují přísun vody a lipidů do pokožky.

Emoliencia lze také dělit podle aplikační formy na:

 • masti,
 • krémy,
 • lotiony,
 • koupelové oleje.

Masti silně promašťují, mají okluzivní účinek a nepůsobí chladivě. Nejsou doporučovány na akutní zánětlivé projevy, do ochlupených a zapářkových oblastí a v teplém ročním období.

Více používanou skupinou emoliencií jsou krémy. Ty se dále dělí na dva druhy. Mastné krémy (např. Linola Fett) se po nanesení na kůži chovají jako masti, mají stejné vlastnosti a stejné použití. Právě krém Linola Fett je pacienty s velmi citlivou kůží velmi dobře snášen, neboť neobsahuje žádné konzervační přísady. Hlavní účinnou látkou tohoto krému je kyselina linolová, která působí protizánětlivě a napomáhá obnovení ochranné kožní bariéry. Pomáhá zlepšit i úporné vyrážky okolo úst, které si způsobí děti častým olizováním rtů, a funguje jako ochrana pokožky obličeje kojenců a malých dětí v zimním období.

Naopak hydrokrémy (nemastné krémy, např. Linola) obsahují větší množství vody (až 70 %), tukové látky a emulgátory, které po nanesení na kůži neomezují odpařování vody. Působí chladivě a protizánětlivě a dobře se vstřebávají do povrchových vrstev pokožky. Mohou být využívány i pro péči o pokožku podrážděnou od sluníčka nebo pro zklidnění kontaktních ekzémů.

Další skupinou přípravků v péči o suchou pokožku jsou lotia – tělové emulze pro péči o velké plochy těla, které můžeme vzhledem k množství tuku zařadit mezi skupinu mastných krémů a hydrokrémů. Často jsou vhodnou alternativou mastných krémů pro období, kdy pokožka nepotřebuje tolik tuku (např. v létě).

Zvláštní skupinou emoliencií jsou koupelové oleje – doplněk k promaštění a zvlhčení kůže celého těla. Mohou se používat jako přísada do koupele nebo jako sprchová emulze. Patří k základům péče o suchou kůži a lékaři je s oblibou doporučují. Koupelové oleje očistí pokožku mnohem šetrněji než běžné mýdlo a dobře se rozpouští. Současně s tím kůži zvláčňují a ošetřují tak, že po koupeli již většinou není nutné další promašťování. Olej se ukládá ve formě jemně rozptýlených kapiček na povrchu pokožky, kde se tak vytváří jemný olejový film, dochází k regeneraci a zlepšení bariérové funkce pokožky. Vzhledem k těmto příznivým účinkům je pacientům často doporučován např. koupelový olej Linola Fett Ölbad, který obsahuje tekutý parafín a nenasycené mastné kyseliny s velmi jemným rozptýlením. Neobsahuje žádné konzervační přísady, a je proto vhodný i pro péči o suchou pokožku velmi malých dětí.

Emoliencia patří mezi základní stavební kameny v léčbě atopického ekzému a ostatních kožních onemocnění, která jsou provázena suchostí kůže. Jejich pravidelná aplikace může významně oddálit nutnost používání jiných léčiv např. s obsahem kortikoidů a tím snížit i výskyt jejich nežádoucích účinků. Více o emolienciích značky Linola najdete na stránkách www.linolaweb.cz.

Zdroje:
MUDr. Lenka Páralová, Atopická dermatitida – zaostřeno na emoliencia
MUDr. Štěpánka Čapková, Možnosti léčby atopické dermatitidy v roce 2008

 

Články na podobné téma