Infolinka 541 212 450


Oslabená imunita? Začněte posílením a ochranou dýchacích cest

S oslabenou imunitou mívají problém spíše děti, protože jejich imunitní systém ještě není vyzrálý

S oslabenou imunitou mívají problém spíše děti, protože jejich imunitní systém ještě není vyzrálý


Dýchací cesty jsou velmi zranitelné, proto většina infekcí napadá právě je. Jestli tedy uvažujete o posílení oslabené imunity, zaměřte se v první řadě na imunitu dýchacích cest. Zvlášť pokud patříte mezi alergiky nebo astmatiky, jejichž dýchací cesty jsou ve větším ohrožení.

Oslabená ochranná bariéra ve vašich dýchacích cestách

Nosní dutiny, dýchací trubice i celý vnitřní prostor plic jsou potaženy sliznicí, která se díky malé vrstvě vlastního sekretu dokáže aktivně bránit infekcím. Jde o takzvanou slizniční bariéru, která obsahuje imunitní protilátky a má samočisticí schopnosti. Je ale neustále narušována různými vlivy.

  • Zplodiny jako kouř, smog, polétavý prach a oxidy dusíku: Dráždí a vysušují sliznice, čímž narušují jejich ochrannou funkci.
  • Probíhající alergie nebo astma: Sliznice překrvená vlivem alergického zánětu je náchylnější k infekci.
  • Probíhající infekce: Typickým příkladem je stav, kdy sliznice napadená viry je náchylnější k usídlení bakterií zhoršujících infekci.
  • Suchý vzduch v přetopeném bytě: Vysušená sliznice hůře zachycuje a odplavuje choroboplodné zárodky.

O své dýchací cesty tak můžete pečovat různými způsoby. Ideální je samozřejmě jejich kombinace, zvláště u často nemocných osob. Co pro své dýchací ústrojí můžete dělat?

Zařiďte si čistý vzduch

Člověk tráví většinu dne zavřený v nějaké budově a právě tam může ovlivnit kvalitu vzduchu, který dýchá. Řeč je samozřejmě o čištění vzduchu. Většina lidí si domů nemůže namontovat vzduchotechnické potrubí s filtrací, a tak volí čističky vzduchu.

Čističky chrání jak před toxickými zplodinami z ovzduší, tak před choroboplodnými zárodky – bakteriemi a některé i před viry. Jedná se tedy o dvojitou prevenci.

Plazmová ionizace některých čističek dokáže zneškodňovat dokonce i viry (foto: Winix)

Pokud u vás v topné sezoně klesá vlhkost vzduchu pod 40 procent, je vhodné používat zvlhčovač vzduchu. Pro intenzivní zvlhčování a čištění dýchacích cest se pak používají inhalátory nebo nosní konvičky.

Obohaťte si jídelníček pro posílení imunity zevnitř

Lidé s oslabenou imunitou mohou vyzkoušet některé léčivé rostliny, které přímo ovlivňuji správné fungování sliznic dýchacích cest. Mezi ně patří česnek, habr a zejména černý rybíz.

Antivirové a antibakteriální působení bylo pozorováno i u některých hub, jako jsou hlíva, lesklokorka nebo žampion.

Kombinace černého rybízu s hlívou je lepší jako tinktura než na talíři (foto: Naděje, SXC)Z průmyslově vyráběných preparátů jsou zajímavé například bakteriální lyzáty. Jde o směsi různých bakterií, které rády napadají dýchací cesty. Tyto bakterie jsou v přípravcích mrtvé, takže nezpůsobí žádnou nemoc, ale pouze „trénují“ imunitní systém. Údajně pomáhají předcházet i virovým infekcím.

Omezte styky s těmi, kdo na vás kašlou

Jste-li náchylní k infekcím, vyhýbejte se lidem s probíhající chřipkou nebo nachlazením – kýchajícím a kašlajícím. Člověk s běžným virovým nachlazením je nejvíce infekční během prvních tří dnů, kdy se objeví příznaky nemoci. S takovými lidmi si pokud možno nepodávejte ruce ani se s nimi nelíbejte. 

Myjte si ruce alespoň před každým jídlem, zvláště pokud přijdete z venku, kde jste sahali na držadla v MHD, zábradlí nebo kliky u dveří. 

Pokud se u vás respirační infekce opakují několikrát do roka, je vhodné navštívit imunologa. K tomu budete potřebovat doporučení praktického lékaře.

 

Jak o oslabenou imunitu pečujete vy? Jak předcházíte virózám? Upravujete nějak vzduchu u vás doma, nebo se spíše snažíte o vyváženou stravu?


Články na podobné téma