Infolinka 541 212 450



Reakcia na antibiotikum u dietata - vysyp na stehnach

Otázka:

dobry den, moja 2,5 ROCNA DCERA MA ANGINU, PRVYKRAT V ZIVOTE BERIE ATB-PENBENE. PO 3 DNOCH UZIVANIA SA JEJ 5 HOD PO UZITI VYHODIL NA STEHNACH VYSYP- AKO PO ZIHLAVE, KTORY ASI ZA HODINU SAM ZMIZOL. DOKTORKA POVEDALA ZE TO MOHLO BYT REAKCIA NA CAJ S CITRONOM A MEDOM. SKUSILI SME DAT DALSIU DAVKU PENBENE- ZASE O 5 HODIN ROVNAKA REAKCIA, TERAZ AJ NA BRADE.DAI SME FENISTIL KV. A ZASE PO POL HODINE VYSYP ZMIZOL. EXISTUJU TESTY KTORYMI SA DA ZISTIT CI JE DIETA SKUTOCNE ALERGICKE NA PENICILIN? MOZE BYT TEN VYSYP ALRGICKY KED TAK RYCHLO SAM VYPRCHAL? AKE ATB VLASTNE POTOM DIETA SMIE UZIVAT AK JE ALERGICKE NA PENICILIN? DAKUJEM ZAODPOVED

Tazatel:

EVA

Odpověd:

Dobrý den, nelze vyloučit, že se jedná o alergickou reakci na Penbene. Je možné, že exantém vyprchal, protože jste dítěti podali Fenistilové kapky. To ale není zárukou, že exantém vždy vyprchá, je možné, že příští reakce bude výraznější. Proto se prosím obraťte na vaši lékařku, aby stav zhodnotila. Testy na alergii na penicilin existují, nelze se na ně však stoprocentně spoléhat, je možné, že by mohly být i tzv. falešně negativní. Proto je důležitá anamnéza, rozebrání jednotlivých reakcí a jejich návaznost na podání léků a potravin. Při alergii na penicilin jsou k dispozici další antibiotika, záleží také na typu infekce, kterou je třeba léčit. S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.