Infolinka 541 212 450Ekzém a potravinová alergie

Otázka:

Dobrý den,mám 5měsíční holčičku kterou od 1měsíce trápí ekzém na tvářičce,který se postupně rozlezl na celý obličej,krk,záda a do všech ohybu.Měla ve tvářích vélké mokvající fleky...no vypadala opravdu hrozně.Byly jsme u dvou kožních ale všude stejné mastě a kortikoidy.Měly jsme Fucicin H ekzém se vždy zklidnil ale nikdy nezmizel uplně a po vynechání byl ekzém hned zpátky.5ekla jsem si že zkusím elimineční dietu,jedla jsem jen(rýži,brambor,brokolici,všechno maso,šunku,přesnídávky)Ekzém po 14dnech uplně zmizel na týden..Pak jsem si dala 4kousky štrudlu a ekzém se začína vracet.Dcera je plně kojená.Chci se tedy zeptat zda může ekzem sám od sebe zmizet a zase se objevit nebo se jedná o potravinovou alergii.Jsem už zoufalá,často kvuli tomu i pláču,že jí nemohu pomoci.Jinak mažu malou indulonou a dermalexem,obličej blue cap a na noc občas holtvku-to jediné se nám tak nějak osvědčilo,za masti a krémy jsem utratila už tísíce.Nikdo v rodině není alergik ani ekzmatik.Děkuji moc za odpověd.Hezký den Jana Vávrová

Tazatel:

Janina

Odpověd:

Dobrý den, paní Vávrová,

asi Vám nemusím říkat, že atopický ekzém vyžaduje obrovskou trpělivost. Neexistuje žádná zázračná mast ani lék, který by za pár dní ekzém navždy vyřešil.

U takto malých dětí bývá ekzém velmi často provokován nějakými potravinami. Zkuste v eliminační dietě pokračovat, ale:

  1. dodržujte ji opravdu poctivě,
  2. berte ji jako diagnostickou metodu - výsledkem této diety by mělo být nalezení potraviny (nebo více potravin), které se na zhoršení ekzému podílejí.

Podrobnosti najdete v našem článku Eliminační diety. V každém případě nepolevujte v promazávání pokožky. Nesmí se vysušit.

Pro ekzém je typické, že se ztrácí a zase vrací. Ovlivňuje ho hodně věcí - potraviny, stres, pocení, chemikálie atd.

Držíme Vám palce,

Michal Závacký, ProAlergiky.cz