Infolinka 541 212 450Alergie na Kathon CG - jaké kosmetice se vyhýbat

Otázka:

Dobrý den, Mám problém s alergií na konzervant Kathon CG (ACTICIDE , ALGUCID CH 50 , STEARIC ACID ,ACTICIDE CHLORMETHYLIZOTHIAZOLINON+METHYLIZOLINON / CMIT/MIT / ) jsou to prý různá synonyma Kathonu CG. Je mi 48 let a moje pleť na obličeji je suchá až šupinatá, bradu ,okolí pusy a tváře mám občas zbarvené do červena . Absolvovala jsem několik vyšetření u kožního lékaře a vždy mi doporučil jiný krém na promazání .Na den mi poradil oběhnout lékárny a vyzkoušet nějaký druh z kosmetiky z lékárny.Vyzkoušela jsem spoustu přípravků , ale zatím jsem nenašla nic co bych mohla používat.Mám dotaz zda mi můžete doporučit vhodnou kosmetickou řadu . Kožní lékařka mi doporučila nějaký medicínský make - up ?,Můžete mi prosím poradit co je ten make up a používají se i jiné konzervanty ? nebo mám prostě smůlu a kosmetiku používat nemůžu.Dozvěděla jsem se také , že různé kyseliny v krémech obsahují velmi malé procento Kathonu CG . Jak se v tom mám orientovat , máte nějaký návod na vyluštění latinských názvů uvedených složení krémů na obalu? Prosím o radu Děkuji Rajská

Tazatel:

Veronika Rajská

Odpověd:

Vážená paní Rajská,

jako první pomoc doporučuji obličej umývat převařenou vodou a promazávat vepřovým sádlem (ze samoobsluhy), nadbytek tuku odsát papírovým kapesníčkem.

V lékárně se dotazujte na hypoalergenní kosmetiku , ev.kosmetiku pro děti s atopickým ekzémem. Seznam, který jste vypsala v dotazu, si vezměte s sebou a spolu s lékárnicí projděte seznam použitých látek uvedený na obale krému. Jmenované složky by se v seznamu neměly vyskytnout.

Make up je krém, který obsahuje navíc pigmenty schopné krýt barevně kůži (lidově řečeno dermakol) - vyrábí se v různých odstínech podle barvy pleti, kterou má krýt. Produkty kosmetických značek prodávané v drogeriích a parfumeriích konzervovány jsou, v lékárně najdete i řadu určenou přecitlivělé či alergické pleti. Konkrétní značku jmenovat nelze (reklama). Je potřeba si stejným způsobem vybrat i šampon na vlasy ev. další kosmetické prostředky. Pokud už najdete výrobky, které Vám vyhovují, neměňte je. Z dalších konzervantů se používají např. chemicky odlišné parabeny či vit. E.

S pozdravem Daniela Kaňovská