Infolinka 541 212 450Vracející se kašel a kortikoidy

Otázka:

Dobrý den, náš 4 letý syn už od ledna přes den stále pokašlává. Střídá se mu suchý a vlhký kašel. Ke shoršení docházelo a dochází vždy když jde spát, tedy v poledne a večer, to má vyloženě záchvaty kašle. Od toho ledna do dubna jsme vyzkoušeli všelijaké léky-ACC sirup, Stoptussin sirup, Mucosolvan. Do nosu pak Pamycon, mořskou vodu a Euphorbium. Na tlumení naopak tussin, ditustat. Nic z toho nezabíralo. Obratili jsme se na dr, ta ihned nařídila výtěr z krku, ten je v pořádku, RTG-tam se ukázal zánět pravé nosní dutiny a krevní obraz a tam se projevila bakterie Mukoplasma /nebo Mykoplasma, nevím to přesně/. Dostal na 14 dní ATB Klacid. Ty ovšem nezabraly vůbec, ba naopak, je to horší. Tak jsme dnes dostali inhalátor a kortikoidy Ecobec, na měsíc. Alergii krevní obraz vyloučil. A tak přemýšlím, jestli ty kortikoidy zaberou....? Jaký je prosím Váš názor na toto? Ještě doplním, že prach doma nemáme, nepřetápíme, větráme, na imunitu bere HLívu ústřičnou.

Tazatel:

Jana Bahulíková

Odpověd:

Dobrý den, paní Bahulíková,

kortikoidy se používají k léčbě zánětů, nejen alergických či astmatických. Mycoplasma je druh bakterií, které mohou způsobovat právě chronické záněty dýchacích cest. Vaše problémy tudíž zřejmě souvisejí s nějakým nedoléčeným zánětem.

Pokud se vracející se kašel u syna vyskytuje v topné sezoně, může se na něm podepisovat suchý vzduch. Doporučuji kontrolovat vlhkost vzduchu nějakým vlhkoměrem nebo meteostanicí

Pro prevenci a urychlení léčby doporučuji inhalovat Vincentku, a to pomocí nějakého přístrojového inhalátoru. Pro účely prevence stačí inhalovat jednou denně večer, v případě potíží dvakrát až třikrát denně.

Držíme Vám palce,

Michal Závacký, ProAlergiky.cz