Infolinka 541 212 450Reakce na Penbene - kopřivka a pupínky

Otázka:

Dobrý den. Po penbene 8 den silná reakce - na kůži kopřivka, od nohou postupuje po celém těle. Nejprve mi lékař doporučil 3 l. vody denně, Volnostin, po 4 dnech kortikoidy, otekly mi nohy, vyrážka postupovala dále, stále nové a nové pupínky až na ramena, prsa, krk, ruce, nyní i v obličeji. Na otoky mi dal lék na odvodnění a místo Volnostinu jiný lék. Nevím, kdy se přestanou tvořit nové pupínky, někde se kůže již sloupla. Lékárník mi doporučil zprvu tekutý pudr. Nevím, co mohu póužít na krém na novou kůži, olej? Měsíčkovou mast? Panthenol? Nevím, jak se stravovat, na slunce nechodím, nejím nic ostrého. Prosím o radu, zda zajít na kožní či na alergologii??? Je to již 15 17 dnů, kopřivka se nelepší. Děkuji za odpověď. Kučerová

Tazatel:

Helena Kučerová

Odpověd:

Dobrý den, paní Kučerová,

zřejmě se u Vás objevila alergická reakce na antibiotika penicilinového typu. Ta není ničím vzácným. Měla byste co nejdřív požádat svého praktického lékaře, aby Vás odeslal na alergologii (nebo tam jít rovnou, pokud se tam už léčíte).

Na alergologii Vám alergii na penicilin potvrdí nebo vyvrátí. Pokud se potvrdí, budete vždy muset dostávat antibiotika jiného typu.

Na kopřivku a pupínky na pokožce zkuste spíše nějaký krém nebo gel s antihistaminikem, například Fenistil nebo Psilo-balsam. Nadále užívejte předepsané protialergické léky. Pokud stále nezabírají, řešte to s lékařem.

Držíme Vám palce,

Michal Závacký, ProAlergiky.cz