Infolinka 541 212 450Z čeho se malé dítě osypává

Otázka:

Prosím Vás poraďte mi. Mám 15ti měsíčního syna a pořád se mi osypává, rozjelo se mu to až v exém, 14dnů klid a teď zase vyrážka, červený fleky, pořád se drbe. Jídelníček: Snídaně- jogurt – Holandia, borůvkový, malinový rohlík suchý Oběd- polívka, nebo omáčka přílohy, brambory, těstoviny, rýže křupky, piškoty, loupák, kinder mléčný řez, Brumík, banán, Večeře- zbytek od oběda, chleba s kiri, nebo lučinou, okurka salátová, kaše k pití- Heřmánkový čaj, meduňkový čaj, ovocný čaj To je snad vše co jí, nesní vše co jsem napsala za jeden den ale střídám každý den, aby nejedl, pořád to samé. Vůbec nemůžu přijít na to z čeho se osypává :( Už jsem bezradná trvá to strašně dlouho!

Tazatel:

Ivana

Odpověd:

Dobrý den, Ivano,

bohužel skoro všechny potraviny, které jste vyjmenovala, mohou způsobovat zhoršení atopického ekzému. Ekzém může být provokován jak potravinovou alergií (na mléko, vejce, lepek, ovoce apod.), tak jiným druhem přecitlivělosti na potraviny (kyselé ovoce, kvašená jídla, kakao, koření, bylinky aj.).

A aby to nebylo tak jednoduché, ekzém (i kopřivku) může provokovat i další spousta jiných vlivů, například alergie na roztoče, pocení, stres.

U malých dětí ale čistě statisticky nejčastěji vadí právě některé potravina. Jediné, co Vám mohu doporučit, je testovací eliminační dieta. Pokud už nekojíte, nemělo by to být komplikované. Cílem je vyloučit na nějakou dobu všechny nejběžnější alergeny a pak je postupně znovu zařazovat a sledovat reakci.

Držíme Vám palce!

Michal, ProAlergiky.cz