Infolinka 541 212 450Zánět kyčle, atopický ekzém, viróza. Bolest hlavy, na zvracení, únava. Může způsobit lepek kožní problémy??

Otázka:

Dobrý den, dcerka (má 4,5 roku) se od 2 let potýká s celou řadou zdravotních problémů. 6 týdnů viróza => usadil se zánět na kyčli. Od léta do podzimu jsem jí nutila chodit naboso. Ve dvou letech se vyskytl atopický ekzém. Pak viróza => zhoršení problému s kyčlí. Zánět spojivek, neštovice. Letos od října do začátku prosince 2x zánět středního ucha (podruhé jí to vyvolal streptokok). Dostala silnou dávku antibiotik. Nechala jsem nabrat krev => má málo červených krvinek (dostala železo). Alergie na lepek se nepotvrdila. Babičce jsem říkala, jak je oslabená, tak ať jí nedává rohlík a puding kvůli trávení (špatně chodí na záchod), ale ovoce. Odpoledne vyzvednu dítě .... Co si myslíte, že dostala?! Rohlík a puding!!! Bolela jí hlava (prý se jí motala hlava), chtělo se jí zvracet a byla hodně unavená. To byla s babičkou jedno odpoledne. Myslíte, že by se mohlo jednat o potravinovou alergii? S babi bylo těžké pořízení. "Co je na rohlíku a pudingu špatného? ... Asi byl ten puding hodně teplý." Mohl by i lepek způsobovat její kožní problémy (ekzém se objeví občas, ale není to pravidlem). děkuji Petronila

Tazatel:

petronila

Odpověd:

Dobrý den,

takto na dálku opravdu nelze posoudit, co problémy u dcery způsobuje. Lepek je jedna z velmi mnoha možností. Píšete, že dceři vyloučili alergii na lepek. Alergie na lepek a celiakie /nesnášenlivost lepku/ jsou dvě různé diagnozy. Pokud podezření na lepek máte, můžete u dcery vyzkoušet eliminační dietu, kdy lepek vysadíte, posoudíte změny zdravotního stavu a pomalu jej budete zkoušet nasazovat. Odborné vyšetření se pak provádí na gastroenterologii.

Hezký den,

Dana Štěpánková