Infolinka 541 212 450



Vyrážka v dekoltu po užití antibiotik. Je to alergie na antibiotika?

Otázka:

Dobrý deň, prosím Vás, je možné u alergológa urobiť testy na antibiotiká? Na ktoré? Ako taký test prebieha? Neužívam ich často, no od detstva sa to nazbieralo a teraz mám alergiu už hádam na všetky skupiny (penicilin, ceroxim, biseptol, klacid, rulid, oxytetracyklin..). Vždy sa pri atb vyhádžem (najmä v dekolte), koža svrbí, páli. Moj dr. mi povedal, že už mi pomaly nemá čo predpísať, ak by som náhodou nejaké potrebovala :( Keď atb neužívam, výsledky z krvi mám úplne v poriadku. U alergológa som zatiaľ nebola. Ďakujem! Ela

Tazatel:

ela

Odpověd:

Dobrý den,

nežádoucích reakcí po antibioticích je více, ne všechny musí znamenat alergickou reakci, může jít i o nežádoucí účinek léku. Obecně jsme schopni provést tzv. testy specifického IgE na konkrétní antibiotikum. Protože ale nežádoucí reakce po lécích mohou probíhat i jinou cestou než námi sledovanou, nemusí výsledek vyšetření vždy odpovídat potížím pacienta.

Velmi důležitá je anamnéza, to znamená rozbor potíží lékaře s pacientem po konkrétním antibiotiku a vyhodnocením, zda se opravdu jednalo o alergickou reakci na daný lék.

Doporučuji Vám proto alergologické vyšetření, kde by alergolog rozebral s vámi vaši situaci a doporučil antibiotika k nasazení v případě potíží.

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.