Infolinka 541 212 450Bolest v krku, rýma po broušení dřeva. Chronický zánět nosohltanu.Může jít o alergii na dřevní prach?

Otázka:

Dobrý den paní doktorko, chci se zeptat nedávno jsme udělal hloupost a brousil jsem staré dřevo se starým nátěrem v uzavřeným prostoru bez roušky a něčeho podobnýho asi 2 hodiny ..do půl hodiny možná do hodiny přesně nevím, knedlík v krku a bolest možná i zduřelé podčelistní uzliny..rýma, trvalo to asi zhruba 2 dny..po 5 dnech nato jsem si řekl dobrý zkusím to znovu obrousit.. tentokrát ale s rouškou když je to teda v uzavřeným prostoru ale s takovou tou lacinou což snad nemělo ani žádnej smysl..v ten den potom nic a na druhej den svědivá vyrážka na ruce která tak do hodiny zmizela a v a chvilku nato červenej krk s mandlemi které nebyly oteklé a měl jsme na nich čepy a zas ta bolest byla mi diagnostikovaná chronická tonzilitida (streptokok nebyl) a potom nakonec chronický zánět nosohltanu protože se to vleklo 2 měsíce u toho jsme párkrát měl i výtok z nosu prostě rýmy která nepřestala téct a stále zvětšená nosní mandle. Chci se vás zeptat jestli by mohla alergie na dřevní prach dělat tavýhle věci..jinak hodnoty celkových Ige byly zvýšený nepatrně, mám dojem tak 150. děkuji za odpověd

Tazatel:

Michal

Odpověd:

Dobrý den,

určitě by alergie na dřevní prach či nátěr mohla způsobit podobné potíže. Alergie je totiž alergický zánět na sliznicích, které přijdou do kontaktu s alergickou či s dráždivou látkou. Může se tedy jednat o projevy rýmy či pocit zduřelých sliznic a doporučuji se takovým činnostem vyhýbat.

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.