Infolinka 541 212 450Ucpaný nos, kýchání, dýchací problémy, zhoršení atopického ekzému po přestěhování do nového bytu.Co dělat?

Otázka:

Dobrý den, mám dotaz, jaká režimová opatření máme provést v bytě, kam jsme se nedávno přestěhovali. Po nastěhování jsme já a moje tříletá dcerka začaly trpět ucpaným nosem, kýcháním, dýchacími problémy a malé se výrazně zhoršil atopický ekzém, který měla už dlouho ve stadiu klidu a neměla žádné vyrážky. Já mám od lékaře diagnostikovanou alergii na roztoče. Malá zatím testována nebyla. Ve starém bytě jsem byla naprosto bez problémů a nemusela jsem užívat žádné léky. Měli jsme tam plovoucí podlahu a měli jsme tam vyšší vlhkost. Zde jsou koberce a vlhkost nízká, zakoupili jsme tedy zvlhčovač vzduchu. To zatím příliš nepomáhá.Co dalšího můžeme udělat a jak máme postupovat, abychom byli schopni zde normálně fungovat ? Musíme odstranit koberce ? Jsou úplně nové a pravidelně je vysáváme. Nebo je problém v nízké vlhkosti vzduchu ? Nedaří se nám ji dostat nad 30%. Děkuji moc za odpověď.

Tazatel:

Helena N.

Odpověd:

Dobrý den,

těžko určit z čeho konkrétně vaše potíže pramení. Problémy mohou způsobovat plísně, chemické látky obsažené ve stavebních materiálech či novém nábytku, alergeny zvířat (pokud je předchozí majitel choval). Doporučili bychom návštěvu alergologa, který vám i dceři provede nová vyšetření, která by mohla vést k odhalení příčiny. S tím souvisí nasazení vhodné léčby.

Píšete, že jsou v bytě koberce, pokud se jedná o nové koberce s nízkým vlasem, mělo by to být v pořádku. Jinak je doporučujeme odstranit.

Největší výskyt roztočů a alergenů je v posteli, tzn. matrace, polštáře, přikrývky. Základním opatřením je povlak na matraci a na polštář.

Více o tom, jak na roztoče se dovíte v článku Jak účinně a efektivně odstranit roztoče v domácnosti

Pokud budete potřebovat více informací k režimovým opatřením, obraťte na naši odbornou produktovou poradnu: 541 212 450, 602 813 222.

Hezký den

Táňa, ProAlergiky.cz