Infolinka 541 212 450



Kopřivka v místech styku pokožky s matrací 2

Otázka:

Dobrý den, Před měsícem jsem měla dotaz, který byl pojmenován ,, kopřivka v místech styku pokožky s matrací" na doporučení jsem se objednala na alergologii. Tam mi udělali testy a zjistili, že jsem alergická na roztoče. Pan doktor mi akorát řekl, že jsi mám vzít každy den prášek na alergii a problém se vyřeší. Ale tato Alergie jse mi děla i kdyz sedím u ohně a tělo se mi zahřeje. Myslíte, že to bude opravdu těma roztočema? Mám doma matraci i peřiny protialergení. Kdyz jsem osypana mám to skoro po celém těle, velké vystouple mapy, kromě obličeje. Dekuji za odpoved. Jana.

Tazatel:

Jana

Odpověd:

Dobrý den,

alergie je vlastně zvýšená přecitlivělost. To, že jste alergická na roztoče způsobuje, že vaše tělo je citlivější a může se projevovat kopřivka i při nespecifickém podnětu. Ve vašem případě podráždění při změnách teplot, ev. při velkém tlaku. Doporučuji nasadit antihistaminika (léky proti alergii) pravidelně alespoň na dobu 4 měsíců k tomu, aby se snížila přecitlivělost vašeho organismu.

Dále je vhodné provést úpravy ve smyslu protiroztočových opatření (viz návod od kolegyně níže) a používat kosmetiku pro atopiky (alergiky) tak, aby vaše tělo nebylo zbytečně drážděno.

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Dobrý den, Jano,

protialergenní matrace a peřiny samo o sobě, bohužel, neexistují. Protialergenní lůžkoviny fungují na principu, že je můžete vyprat minimálně na 60 stupňů, kdy dojde k likvidaci roztočů. Poté však přesto dochází k velmi rychlému množení roztočů. Navíc by tyto lůžkoviny měly být prány 1x za dva měsíce. Není podstatné, jaký typ matrace si alergik zvolí, co se týče přikrývky, je vhodné vyvarovat se přikrývkám péřovým. Výskyt roztočů a alergenů je v lůžku skutečně největší, nejdůležitějším opatřením je povlak na matraci a na polštář. Hustá tkanina, z níž je povlak vyroben, zamezí kontaktu těla s roztoči, přikrývka není nezbytně nutná, ale pokud lze, je to účinnější.

Více o tom, jak na roztoče se dovíte v článku Jak účinně a efektivně odstranit roztoče v domácnosti

Pokud budete potřebovat více informací k režimovým opatřením, obraťte na naši odbornou produktovou poradnu: 541 212 450, 602 813 222.

Táňa, ProAlergiky.cz