Infolinka 541 212 450



Těžká alergie při požití penicilinu a acylpyrinu

Otázka:

Dobrý den, jako malé dítě jsem měl těžkou alergickou reakci při užití penicilinu a acylpirinu.K dalšímu testování nedošlo a od té doby běžně udávám, že jsem alergický na obě dvě látky (i když se předpokládá, že jsem alergický pouze na jednu). Zajímalo by mě, co bych s tím mohl dělat, pokud bych chtěl zjistit, která látka skutečně mému tělu vadí. A jestli je to vůbec potřeba zjišťovat, nebo jestli mám zůstat u toho, že tyto obě ne. Jinak nejsem alergický na nic o čem bych věděl, avšak občas mám velmi slabou alergickou reakci v nejmenovaném řetězci rychlého občerstvení. Vypadá to tak, že mi z jídla citelně opuchne jazyk a prsty u rukou. (stavá se mi to výjmečně a u různých produktů, které jindy sním bez potíží) Děkuji.

Tazatel:

Petr

Odpověd:

Dobrý den,

rozumím tomu dobře, že k těžké alergické reakci došlo po užití obou léků (penicilinu a acylpyrinu) současně? V těchto situacích je velmi složité rozhodnout, po které látce došlo k alergické reakci, zvláště v takovém časovém odstupu. Analyzovat alergickou reakci v podobných případech jde jen při podrobné lékové anamnéze, probrání jednotlivých časových odstupů mezi užitím léků, znalostí množství podané látky a délky užívání konkrétního léku. V současné době není k dispozici žádný test, který by určil, zda jste na některý lék alergický. Bohužel jediným vodítkem tedy zůstává, jak jsem uvedla, pečlivá podrobná anamnéza.

Ve vašem konkrétním případě nelze tedy postupovat jinak, než i nadále uvádět, že jste alergický na tyto dva léky.

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.