Infolinka 541 212 450



Bolest v krku při užívání léku Symbicort Turbuhaler

Otázka:

Dobrý den, jsem v 7 měsíci těhotenství. Pro dušnost mi byl předepsán Symbicort Turbuhaler 200, po pár dnech mě začalo bolet v krku. Četla jsem, že bolest v krku patří mezi častý vedlejší účinek. Je nutné vyměnit tento lék za jiný nebo je možné u něj zůstat a případně potlačit mírnou bolest v krku nějakými přípravky? např. kloktání solného roztoku atd. Děkuji za odpověď

Tazatel:

Irena

Odpověd:

Dobrý den,

po inhalacích Symbicortu bývá jako nežádoucí účinek vznik chrapotu a mykosa (neboli stav, kdy kvasinky převáží nad ostatní mikroflorou v dutině ústní a vzniknou bílé povláčky na sliznicích). Tyto nežádoucí účinky nejsou příliš časté a vznikají při nesprávné inhalaci Symbicortu. Jsou jen přechodné, to znamená, že při přerušení inhalací potíže vymizí. Doporučuji určitě důkladně vyčistit, vykloklat ústa po inhalaci. Kloktat můžete i solným roztokem nebo citronovou vodou, které brání růstu kvasinek.

Bez vyšetření nedokážu říci jakého charakteru vaše potíže jsou, doporučuji kontaktovat vašeho ošetřujícího lékaře.

S pozdravem, MUDr. Lenka  Mišunová, PhD.