Infolinka 541 212 450Inhalační léky u astmatu pomáhají rozšířit průdušky a omezují tvrobu hlenu

Otázka:

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na následující problém. Moje matka je astmatička, která užívá Symbicort, Medrol,Montelukast, atd. Problém je ten, že se její stav před půl rokem zhoršil, podle ní dramaticky, kdy v průběhu dne třeba 4 hodiny kašle. Beru její vyjádření s rezervou, protože s ní trvale nebydlím. Když jsem její lékařku na tento stav upozornil, tak dala doporučení častěji inhalovat, plus přidat ještě nějakého léku. Na tohle mi matka řekla, že je doktorka blbá, jak má více inhalovat, když je zahleněná a lék nepronikne těmi kanálky kam má. Jiná astmatička mi řekla, že právě to inhalování Symbicortu má ty hleny rozpouštět. Můžete mi obecně říct, kde je tedy pravda? Děkuji.

Tazatel:

Zdeněk

Odpověd:

Dobrý den,

bronchiální astma je onemocnění průdušek, kdy na sliznicích průdušek probíhá chronický zánět, který průdušky zužuje a produkuje hleny. Léčba spočívá v podávání inhalačních léků, které pomohou rozšířit zúžené průdušky a omezí tvorbu hlenu. Tedy ano, inhalace pomáhají k rozpouštění a snížené produkci hlenu.

Vzhledem k lékům, které vaše maminka užívá, odhaduji, že její astma je již v pokročilém stadiu - v tom případě bývá léčba složitější. Je potřeba těsné spolupráce mezi lékařem a pacientem, léčbu je nutno opakovaně kontrolovat - jak jednotlivé léky, tak i spolupráci pracienta (tedy zda léky správně a řádně užívá).

Někdy se k astmatu přidruží další zdravotní problémy, které ho mohou zhoršovat - například zadní rýma, jícnový reflux apod.

Vzhledem k tomu, že jsem vaši maminku nevyšetřovala, nedokáži konkrétně zodpovědět vaše dotazy.

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.