Infolinka 541 212 450



Bolestivé fleky po těle

Otázka:

Dobrý den, po celém těle se mi již měsíc vyráží červené bolestivé fleky po celém těle viz. příloha. Na chvilku potíže ustoupí a pak se záchvatovitě v intervalech objeví. Jakoby mi tisíc jehliček bodalo v kůži. Bolesti mne budí i v noci a rány si leduji. Jsem zoufalá bolestí. Léky na bolest nezabírají. Kožní lékař mi předepsal Xados, který užívám ráno a večer a krém beloderm, rány pak promazávám Polysanem. Jsem onkologický pacient s rakovinou konečníku, léčenou radioterapií a chemoterapií, po operaci, pak byla opět chemoterapie. Po 3. sérii chemoterapie se mi objevily červené fleky a došlo k přerušení pro celotělový kožní exaterm. V současnosti si píchám injekce Fraxiparinu na trombozu. Kožní lékař mi sdělil, že se pravděpodobně jedná o nežádoucí účinky chemoterapie a že na to nic jiného není. Prosím Vás, můžete mi poradit, zda se skutečně nedá nic dělat nejedná se třeba o nějakou alergii?

Tazatel:

Mirka

Odpověd:

Dobrý den, 

alergické kožní potíže mívají většinou jeden společný znak a to je svědivost pokožky nebo kopřivkových pupenů. Vy píšete, že se spíše jedná o “bolestivé fleky”, což by alergickým projevům neodpovídalo.

Zkuste ve stravě omezit dráždivá, kořeněná, kyselá jídla, čokoládu - jedná se potraviny, které mohou zhoršovat podrážděnou pokožku. Částečnou úlevu by mohly přinést i zklidňující koupele - např. v Balneum hermal, Oilatum - zkuste se zeptat vašeho kožního lékaře.

Je pravda, že kožní potíže můžou být vedlejším projevem chemoterapie. Vzhledem ke složitostvi vašeho onemocnění Vám bez osobního vyšetření nemůžu konkrétněji poradit.

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.