Infolinka 541 212 450Umělá výživa při potravinových alergiích kojence

Otázka:

Dobrý den, chtěla jsem Vás poprosit o radu, mám pětiměsíčního syna, který má od třetího měsíce atopický ekzém. Je plně kojen. Sama mám několik potravinových alergií a intolerancí. Kvůli synovu ekzému jsem se pokusila dietou vypozorovat reakci na zbylé hlavní alergeny ve své stravě a syn má zřejmě alergii na vejce. Vysadila jsem i hovězí maso (mléčné výrobky vůbec nekonzumuji), po 3 týdnech znovu zařadila a syn se osypal jako ještě nikdy, ve "výstřihu" byl úplně rudý, flíčky po celých zádech, na břiše a částečně i na ručičkách a nožičkách (pod koleny, u kotníků). Vzhledem k tomu, jak silně omezenou stravu nyní mám, jsem se rozhodla (i vzhledem k otaznému množství živin v mém mléce), že kojení pro mne už není udržitelné. Pokud ale syn měl tak silnou reakci na hovězí maso přes moje mléko, mám obavu z toho mu podat umělé mléko. Můžete mi, prosím, poradit, s jakým umělým mlékem začít a v jakém množství - mám zkusit nejdříve nějaké HA mléko a pokud bude reakce, tak následně podat mléko se zcela naštěpenou bílkovinou? Dá se předpokládat, že bude mít silnou alergii na ABKM? Největší obavu mám z případné dušnosti. Děkuji za Vaši případnou odpověď.

Tazatel:

Zdeňka

Odpověd:

Dobrý den,

doporučuji obrátit se na pediatra, který Vás pravděpodobně doporučí na alergologii.

Mimo jiné by Vám pediatr či alergolog mohl umělé mléko i předepsat, i když se jedná o individuální záležitost, někdo předepisuje, někdo nikoli.

U většiny kojenců je nejčastější alergie na bílkovinu kravského mléka a k ní se mnohdy přidružují další, např. alergie i na hovězí maso se vyskytuje až u pětiny těchto dětí. Předpokládám, že Vám lékař doporučí Výživu s plně štěpenou bílkovinou kravského mléka, možná i výživu vyrobenou z volných aminokyselin, která se používá při silných alergiích či právě při alergiích na více potravin.

Více se dočtete i ve speciálu Alergie na mléčné výrobky u malých dětí.

Spoustu informací získáte i ve speciálu Jak zbavit dítě atopického ekzému úpravou stravy (děti do tří let).  

S pozdravem

Táňa, ProAlergiky.cz