Infolinka 541 212 450Existuje alternativa k léku Monkasta?

Otázka:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda existuje nějaká alternativa k léku monkasta, který mi tzv. nesedí. Užívám ho večer (1 tabletu), a druhý den jsem pak velmi- velmi ospalá, unavená, malátná, občas se přidává i bušení srdce... S ohledem na to, že už nejsem nejmladší (56) a se spánkovým deficitem se musím stále vyrovávat (mám pracovní dobu takovou, že každý den vstávám již ve 03:30 h), je můj stav po užití monkasty pak o to ještě horší. Pokud svévolně monkastu vysadím, cítím se opět normálně. Kromě monkasty užívám desloratadin a ve sprejích atrovent a alvesco. Na alergologii docházím cca 15 let, přivedla mě zde alergie na roztoče a různé pyly, v současné době dle slov lékařky se alergie již stala astmatem (nemívám záchvaty dušnosti, ale spíš urputného kašle). Děkuji za odpověď, přeji příjemný den!

Tazatel:

Richtrová

Odpověd:

Dobrý den,

lék Monkasta je kvalitní lék s velmi dobrým účinkem na astma. Má minimum nežádoucích účinků, ale ospalost prakticky nevyvolává. 

Tento lék alternativu bohužel nemá. Můžete ale vyzkoušet lék se stejnou účinnou látku od jiného výrobce, tedy pod jiným názvem. Jedná se například o tyto preparáty -  Montelar, Singulair, Montelukast...

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.