Infolinka 541 212 450Může alergie na lokální anestetika vymizet?

Otázka:

Dobry den, v roce 2015 jsem byl testovan BDT testy na alergii na lokalni anestetika. Na testovana anestetika mi vysla pozitivni reakce. V aktualnim roce jsem byl opat testovan (Ige) na stejna lokalni anestetika a vysledek testy byl na vsechny negativni (procain, lidocain a pod.Znamena to teda, ze uz nejsem alergicky na lokalni anestetika ? Stomatolog mi aplikoval septanest s krytim Zodac a prednisom bez alergicke reakce. Děkuji S pozdravem Jozef Rodák

Tazatel:

Jozef Rodák

Odpověd:

Dobrý den,

zkratkou BDT bývá označován bronchodilatační test (test na průduškové astma) a nepoužívá se na testování na lokální anestetika. Jiný test pod zkratkou BDT neznám, používání zkratek je ošidné, můžou se pod nimi skrývat různá vyšetření.

Pravá alergická reakce na lokální anestetika je vzácná, daleko častěji se setkáváme s tzv. neimunologickými reakcemi na anestetika. Jelikož testy na lokální anestetika nedávají vždy jasnou odpověď, používá se před zákrokem tzv. premedikace antihistaminikum a kortikoid (jak tomu bylo i ve vašem případě).

Na základě vašeho mailového dotazu se tedy nedokáži vyjádřit, zda jste alergický na lokální anestetika. 

Vzhledem k tomu, že jste uvedenou lokální anestezii s premedikací snášel dobře, může být tento postup v případě potřeby opakován.

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.