Infolinka 541 212 450



Dráždivý kašel po nasazení Symbicortu

Otázka:

Dobrý den, Je mi 22 let, zhruba ve dvou letech mi bylo po záchvatech detekováno astma. Od té doby jsem pravidelně ( v intervalech pul roku) kontrolován na alergologii. záchvaty nebyly dlouhodobé a co jsi již já pamatuji užíval jsem vždy jen inhalační přípravek jednou maximálně dvakrát denně. Úlevový lék mám ventolin (nikdy jsem ho nevyužil, jelikož jsem nepocitoval žádné dýchací problémy, a to ani když jsem denní inhalační prostředek někdy i na týden či dva vynechal atd.) zátěž ani jiná námaha mi nedělá problém. A teď k potížím. Dlouhou dobu jsem již užíval pulmicort pouze jednou denně, však na poslední kontrole mi pan doktor, ( nejspíše na základě trošku zhoršené spirometrie - říkal že to není nic hrozného, dal k užívání na zkoušku jiný lék a to Symbicort 1-0-1). Hned první den po užití tohoto léku se dostavil suchý, dráždivý kašel, bez bolesti v krku a jiných příznaků nachlazení. Ten přetrvává již týden - symbicort stále užívám. Dříve mi pobyt v zakouřeném prostředí - sám nekouřím - nečinil žádný problém, poslední týden jsem již po malém kontaktu s cigaretovým kouřem dostávám záchvaty kašle. Po telefonické konzultaci s mým lékařem ( požadoval jsem přechod zpět na pulmicort ) mi bylo řečeno že tento lék by neměl způsobovat nic takového a řekl, ať zdvojnásobím dávku... Je sice možné, že bych byl jenom nachlazený a přišlo to zrovna v den prvního použití nového inhalátoru ale s takovýmto nachlazením jsem ještě do styku nepřišel, a horké čaje, léky na vykašlávání, vypocení v posteli... nic nezabírá. Chci se proto jen zaptat, na Váš názor a zdali mám ihned nasadit dvojitou dávku symbicortu a nebo vysadit lék a zkusit zdali to nepřejde a následně ho zase nasadit, jestli dojde k opakování problémů. Nebo nějakou radu pokud jste se již s něčím podobným setkal/a.

Tazatel:

Mr. Black

Odpověd:

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že jsem vás osobně nevyšetřovala, berte prosím mé rady pouze jako orientační.

Symbicort (podobně jako Pulmicort) jsou práškové inhalátory - po jejich užití někdy dochází k dráždivému kašli, ne všem pacientům prášková forma léku vyhovuje.

Pokud jste byl v době záměny léků nachlazený, je možné, že ke zhoršení (záchvatům kašle) došlo v rámci virozy.

Vezmu-li v úvahu, že vás pan doktor vyšetřoval a má k dispozici vaši spirometrii, tak doporučuji navýšit dávku symbicortu. Důležité je i dbát na správnou techniku inhalace a řádný výplach úst po inhalaci. Pokud by potíže přetrvávaly, domluvte se s panem doktorem na kontrolní spirometrii a úpravě léčby.

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.