Infolinka 541 212 450



Štípání a fleky na jazyku po užívání léku Budelin

Otázka:

Dobrý deň chcela by som sa opýtať, či je možné aby sa mi dôsledku užívania Budelin (inhalačne) tvorili na jazyku červené fľaky, ryhy, hlavne na špičke a okrajoch jazyka, ktoré štípu. Budelin užívam cca rok ráno a večer jeden vdych. Začalo sa mi to tvoriť až teraz, fáza ukľudnenia sa strieda s fázou veľkého podráždenia. Bola som aj u obvodného lekára na stere, nič sa nezistilo. Teraz sa mi niečo podobné vytvorilo aj v jednej nosnej dierke, rana na prepážke.Tiež bolí a štípe. Neviem či to môže mať súvislosť, ale nič iné mi nenapadá. Sprej vdýchnem ústami, zadržím dych na 15 sek a potom vydýchnem nosom...ďakujem za Vašu odpoveď.

Tazatel:

Zuzana

Odpověd:

Dobrý den, 

léčivo z Budelinu by se mělo dostat správnou inhalací až do průdušek, kde má působit. Pokud zůstane část léku v ústech (např. nesprávnou inhalační technikou či nedostatečným výplachem úst), může dojít k nežádoucímu účinku, kdy v dutině ústní dojde ke vzniku mykózy, tedy růstu plísní. Jedná se o bílé “flíčky” na červeném podkladě, které pálí. 

Pokud se vám něco podobného tvoří v ústech, je možné, že je to v souvislosti s užíváním Budelinu. Prosím, obraťte se na lékaře, který vám inhalátor předepsal a domluvte se s ním na dalším postupu (kontrola inhalační techniky, změnu inhalačního léku, léčbu mykózy atd.)

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.