Infolinka 541 212 450Alergie a paracetamol a jiné léky proti bolesti

Otázka:

Dobrý den, mám alergii na paracetamol i jiné léky proti bolesti nebo horečce, vždy se mi objeví bouřlivá reakce v podobě svědivé vyrážky a fleků na celém těle a jediná pomoc je kapačka a následné užívání Prednisonu. Takže nemám možnost srazit si horečku nebo si ulevit od bolesti. Také trpím na tlakovou alergii. Kopřivkové pupeny se mi průběžně dělají i mimo užívání léků, někdy více jindy méně, zatím jsem nebyla schopná vysledovat z čeho, ale nejsou tak bouřlivé a zvládám bez kapaček. Reakci jsem měla také na Acylpirin, Algifen a Ambroxol proti kašli. Mám odoperovanou štítnou žlázu, beru Letrox, bez problémů. Alergii jsem měla ještě před odstraněním ŠŽ. Beru lék Tezeo 40 na vysoký TK. Prosím o radu jestli je nějaký lék pro mě na snížení teploty, nebo na bolest, nebo nějaká metoda zmírnění této alergie. Jsem pod kontrolou kožní lékařky, ale zatím žádné rady ani pomoc. Často cestuji a nevím jak bych si poradila v cizině s bolestí, nebo kopřivkou. Je mi 64 let a tato alergie se objevila asi před deseti roky. Děkuji za jakoukoliv radu.

Tazatel:

zelinková

Odpověd:

Dobrý den,

 píšete o alergii na paracetamol, acylpyrin, algifen, ambroxol. Pod pojmem alergie na jiné léky proti bolesti nebo horečce si mám představit ibalgin, brufen apod.?

Při alergií na tyto léky proti bolesti nebo horečce lze vyzkoušet Aulin (Nimesil), který bývá dobře snášen. Proti bolesti by pak pro vás byla alternativa Tramal. Oba léky jsou na lékařský předpis.

Vzhledem k intenzitě potíží bych doporučila každodenní, pravidelné užívání antihistaminik - léků proti alergii.

Taktéž bych doporučila konzultaci a sledování na alergologickém oddělení.

 S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.