Infolinka 541 212 450Alergie na bílkovinu kravského mléka v 17 letech

Otázka:

Dobrý den, synovi (17 let)byla nyní zjištěna alergie na kravské mléko.Výsledky ze zprávy gastro...IgM 2.73,IgA 1.38,IgG 3,61 vše ostatní negativní.Od 6ti let má alergii na roztoče a některé pyly,s chronickou alergickou rýmou.Žádné zažívací problémy nemá a nikdy neměl.Ptám se, jestli stačí z jídelníčku vyřadit jen mléčné výrobky jako mléko, sýry, tvaroh a výrobky z nich, nebo má zakázáno mléko i v potravinách, např.pečivo, čokoláda apod.Děkuji za odpověď.

Tazatel:

Eliška

Odpověd:

Dobrý den,

hodnoty IgG a IgA se nepovažují pro diagnózu alergie na kravské mléko stěžejní, důležitější jsou výsledky ve třídě IgE protilátek. Nicméně nejdůležitějším kritériem pro stanovení alergie na bílkovinu kravského mléka je tzv. eliminačně-provokační test. Tedy striktně vyřadit veškeré výrobky s obsahem mléčné bílkoviny na 2-3 týdny a následně je opatrně a postupně zařazovat do stravy. Pokud se po vyřazení mléčné bílkoviny potíže ztratí a naopak se objeví po jejím znovuzařazení, pak je nutné nasadit přísnou bezmléčnou dietu.

Jak ale píšete, váš syn nemá žádné zažívací potíže, je tedy velmi nepravděpodobné, že alergii na bílkovinu kravského mléka má. Tato alergie se objevuje prakticky jen u kojenců do 3 měsíců věku. Z tohoto pohledu tedy nejsou žádná dietní opatření nutná.

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.