Infolinka 541 212 450Pálení pokožky po použití jaru, čističe nebo pleťové vody

Otázka:

Dobrý den, mám následující problém. Umyji nádobí jarem, pálí mě dlaně. Použiju kuchyňský čistič ve spreji, pálí mě dlaně. Odlíčím se plěťovou vodou a strašně mě pálí pokožka. Někdy pociťuji pálení pokožky i po koupání. Nemám žádné vyrážky nebo boláky, jen pocit pálení. Z kosmetiky snesu jen málo produktů a žádný z nich v sobě nemá limonene - náhoda? V případě, že by mě limonene skutečně dráždil, co mám dělat? Je téměř všude. V každém mýdle, šampónu, čističi. Když ale jím pomeranče, nebo citrónovou kůru, grepové juice apod. žádné problémy nepociťuji. Je možné, že se dráždění vystupňuje a já "oteču" sotva si k něčemu s limonenem přivoním? Doufám, že to snad ne... Děkuji za radu.

Tazatel:

lefina28

Odpověd:

Dobrý den, Lefino,

podráždění pokožky nemusí být způsobeno jen alergií, i když zrovna alergie na vonné přísady v drogerii a kosmetice není vzácná. Mezi ně právě limonene (česky limonen) často patří. 

Doporučuji vám návštěvu alergologa nebo dermatologa, aby vám rozsah vaší případné alergie ověřil pomocí kožních testů. U lidí s kontaktní alergií totiž často existuje přecitlivělost na více látek současně. 

Limonen se vyskytuje spíše v kůře citrusového ovoce, která se příliš nekonzumuje. Proto vám dužnina nemusí vadit. 

Co se týká vyhýbání se této chemikálii, neexistuje lepší rada než důsledně číst složení všech "podezřelých" produktů. V první řadě dávejte přednost těm, které jsou zcela bez parfemace. Další tipy najdete v našem článku Alergie na prací prášek: Jak ochránit citlivou pokožku

Vaše přecitlivělost je zřejmě zatím lehká, ale samozřejmě se může zhoršovat, zvlášť pokud ji nebudete léčit.

Držíme palce,

Michal, ProAlergiky.cz