Infolinka 541 212 450Krémy doporučené lékařem zhoršují stav ekzému - jak postupovat?

Otázka:

Dobry den. Nase mala (5 mesicu) ma ekzem, pravdepodobne atopicky. Nas pediatr nam rekl, at zkusime Excipial kids, to byla hruza, cela se opupinkovala po jednom pouziti a to i tam, kde ekzem nema. Dnes jsme byli na kozni a pani dr nam napsala Imazol krempastu, po hodine setrit olejem nebo sadlem a pote namazat Ambidermanem masti. Nyni to ma zarudle, ale nema to vystouple (coz po tom excipialu mela, jak puchyre). Vecer jsme vykoupali v repicku a namazali Uriage kremem radou Xemose (v lete pomohla na rude potniky). Do rana se ji to lehce zklidnilo, ale zarudla ty mista mela porad. Podle leceni pani Zikove jsem nasla, ze by se melo vysusovat a az budou loziska v barve kuze, pak promazavat. Je tedy postup nasi pani dr kozni v poradku? Nerada bych to male jeste vice rozjela. Dekuji moc za odpoved. Pekny den :)

Tazatel:

Barbora

Odpověd:

Dobrý den, Barboro,

atopická pokožka je v akutní fázi ekzému často tak citlivá, že netoleruje ani některou tzv. hypoalergenní kosmetiku. Imazol krémpastu jste obdrželi nejspíše proto, že paní doktorka v ložiskách ekzému našla kvasinkovou infekci. Tato pasta také vysušuje mokvání. 

Na mokvající ložisko se především nemají aplikovat mastné přípravky, aby mohlo ložisko dýchat. Krátká koupel v řepíkovém výluhu nebo obklady z něj by také měly pomoci mokvání zastavit. Podrobnosti najdete v našem článku Kosmetická péče o atopickou pokožku I: Akutní fáze ekzému

Zbytek pokožky – tam, kde nejsou zanícená ložiska ekzému – promazávejte nějakým tělovým mlékem pro atopiky, které vaše dcera dobře snáší. 

Držíme vám palce,

Michal, ProAlergiky.cz