Infolinka 541 212 450Inhalace roztoků a tinktur z bylin

Otázka:

Dobry den. Muj dotaz smeruje k inhalacim.Pouzivam komp.inhalator Philips. Rano inhaluji naredeny Ambrobene,vecer vylouhovany roztok z Plicniku lekarskeho,ktery taky stridme popijim cca 3tydny,pak tyden pauza. V teto pauze inhaluji vecer redenou tinkturu (1 kapku) Astmatolu (Phytos). Dotaz zni,neublizim si timto na plice?A jak dlouho mohu Plicnik uzivat/inhalovat,kdyz budu dodrzovat tydeni pauzy.Osobne nepozoruji horseni stavu,ani alerg.reakce.Cetl jsem,ze plicnik je top bylina,nejen na plice,ale i na regeneraci vsech sliznic. Jinak foukam Fullhale 25/250 R-O-V.Obcas pri vetsich potizich Zyrtec. Dekuji za odpoved :-)

Tazatel:

Michal Hanák

Odpověd:

Dobrý den, pane Hanáku,

nejsem si jistý, jestli jste se rozhodl správně. Vy v podstatě inhalujete bylinkový čaj, což je voda s obsahem tříslovin, aromatických sloučenin a různých dalších chemikálií. Neexistuje dostatek informací o tom, zda je tento způsob užívání účinný a bezpečný. Zatímco žaludek se s bylinným odvarem snadno vypořádá, není jasné, co udělá s plícemi. 

Oficiální léčiva určená k inhalaci a léčivé minerální vody mají vhodnou osmolalitu (hustotu rozpuštěných částic) pro kontakt s buňkami dýchacích cest, která zvyšuje jejich fyziologickou aktivitu. Naproti tomu velké množství roztoku s nízkou nebo vysokou osmolalitou může tyto buňky poškozovat.

Éterické oleje, byť jsou čistě přírodní, patří do aromalampy, nikoli do dýchacích cest. Smyslem aromaterapie je vdechovat výpary, nikoli přímo tyto oleje v podobě aerosolu vytvořeného inhalátorem. Vysokou koncentrací vdechovaných olejů si můžete průdušky vážně podráždit a své astma tím zhoršit.

Doporučuji vám inhalovat pouze léčiva k tomu určená a osvědčené minerální vody. Pokud se nechcete vzdát inhalace bylin, přidávejte trochu silného výluhu do Vincentky nebo Bílinské kyselky.

Držíme palce,

Michal Závacký, ProAlergiky.cz