Infolinka 541 212 450Čistička vzduchu pro astmatika – čistý vzduch doma versus špinavý vzduch venku

Otázka:

Dobrý den, dcera je astmatik. Zvažuji koupi čističky. Existují názory některých odborníků, kteří tvrdí, že čistý vzduch doma a pak konfrontace s naopak velice špatným vzduchem venku může být pro dýchací cesty problém, takže někteří ani nedoporučují čističku pořizovat. Nevím, jak se rozhodnout. Druhý dotaz se týká čističky s funkcí ionizátoru. Líbí se mi možnost získat záporné ionty v místnosti, které jsou velmi příznivé pro zdraví, na druhou stranu mi vadí, byť minimální produkce ozónu, který prý zvláště astmatikům výrazně škodí. Prosím o Vaše názory. Děkuji. Hezký den.

Tazatel:

Romana

Odpověd:

Dobrý den, Romano,

náš portál se ve svých doporučení drží vědeckých poznatků. Jeden z nich říká, že alergik či astmatik by se měl vyhýbat alergenům nebo jiným nečistotám, které mu prokazatelně škodí, protože opakované či trvalé vystavování se velkým dávkám těchto alergenů může vést k dalšímu zhoršování nemoci a navyšování dávek léků.

Čističky vzduchu umějí efektivně odstraňovat alergeny poletující ve vzduchu v interiéru, ať už přilétly z venku (pyly, spory plísní), nebo vznikly v místnosti (zvířecí alergeny, částečně i roztočové). Umožňuje tak, aby dýchací cesty byly alespoň doma před nečistotami chráněny a mohly se zklidnit a regenerovat. Když budou trvale nečistotám vystaveny, určitě si na ně nezvyknou a jejich stav se nezlepší. Čím menší dávku svých alergenů takový člověk za den vdechne, tím lépe.  

Záleží na tom, co konkrétně spouští astma u vaší dcery. S různými nečistotami je potřeba bojovat různým způsobem. Neváhejte se ozvat pro podrobnější konzultaci – 541 212 450. 

Co se týká ionizátorů, existuje jich více druhů. Starší typ – generátor záporných iontů – prakticky vždy nezáměrně vytvárí i malé množství ozonu. Byť toto nepřekračuje hygienický limit, astmatikovy průdušky může skutečně dráždit. 

Modernější ionizátor plazmový generuje kladné i záporné ionty a z nich vzniklé hydroxyly neutralizují přímo ve vzduchu celou řadu nečistot, jako jsou různé mikroorganismy, těkavé látky či plyny. Tento typ ionizátoru ozon téměř nevytváří a někteří výrobci čističek na to mají i certifikát, jako například Winix

Ať se vám daří,

Michal, ProAlergiky.cz